Keskmine pension tõuseb 774 euroni

Lääne Elu

info@le.ee

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Sotsiaalministeerium saatis täna kooskõlastamiseks eelnõu, mille kohaselt tõuseb keskmine vanaduspension tänavu 1. aprillil 700 eurolt 774 euroni. Riikliku pensioni indeksi väärtuseks kinnitatakse 1,106, seega suurenevad pensionid ja töövõimetoetuse päevamäär keskmiselt 10,6%.

Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo sõnul oli eelmise aasta pensionitõus viimase 15 aasta suurim ning ka seekordne indekseerimisjärgne keskmise pensioni tõus 700 eurolt 774 eurole toetab meie vanemaealisi muutuvate oludega hakkamasaamisel. “Indekseerimisel suureneb ka pensioni baasosa, mille tulemusel paraneb väikese pensioni saajate toimetulek, kelle soovime edaspidi ühtlasi laiemalt fookusesse võtta.”

Rahvapensioni suurus on pärast indekseerimist 372,05 eurot. Pensioni baasosa suuruseks saab 354,98 eurot ja aastahindeks 9,512 eurot. 2024. aasta indeksi järgi ümberarvutatud pensionid makstakse välja alates aprillist. Pensionide indekseerimine maksab riigile tänavu 212 327 000 eurot. Pensione indekseeritakse 325 000 pensionäril.

Pensionite tasakaalus hoidmiseks palkade ja hindade muutusega arvutatakse pensionid igal kevadel ümber. Pärast indeksi kinnitamist arvutab sotsiaalkindlustusamet uute väärtustega ümber kõik riiklikud pensionid. Oma uut pensioni suurust saab inimene alates 1. aprillist vaadata riigiportaalist eesti.ee. Lisainfot saab ka sotsiaalkindlustusameti klienditeeninduse telefonil 612 1360.

Vanaduspension koosneb baasosast, staažiosast (mille suurus võrdub pensioniõigusliku staaži aastate arvu ja aastahinde korrutisega) ja kindlustusosast (mille suurus võrdub kindlustusosakute summa ja aastahinde korrutisega) ning ühendosast, mille suurus võrdub poole kindlustusosakute ja poole solidaarosakute summa ning aastahinde korrutisega.

Lisaks pensionile arvutatakse ümber ka töövõimetoetuse päevamäär: 1. aprillist on see 20,57 eurot ning puuduva töövõime korral on toetuse suuruseks keskmiselt 617,15 eurot kuus. Osalise töövõime korral arvestatakse töövõimetoetust 57% päevamäärast ning keskmiseks töövõimetoetuse suuruseks osalise töövõime korral on keskmiselt 351,77 eurot. Töövõimetoetuste indekseerimine maksab riigile ca 36 183  773 eurot ja indekseeritakse ligikaudu 91 358 vähenenud töövõimega inimese töövõimetoetust. Töövõimetoetuse suuruse arvutab töötukassa iga kalendrikuu kohta.

Samuti kasutatakse indeksit kahjuhüvitise indekseerimiseks tööõnnetuse ja kutsehaiguste korral.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
9 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Endel, 85
1 kuu tagasi

Aga meil elab ka kümneid tuhandeid soomes töötanud pensionäre, kes saavad soome penssi. Elab ära küll 🙂

Kea
1 kuu tagasi

Naljanumber elada sellise teadmisega et peab ka ära elada suutma sellise olematu summaga. Soome pensionärid saavad 2x suuremad summad.

seikspiir
1 kuu tagasi
Reply to  Kea

Oleneb kellega võrrelda.
Ukrainas on keskmine pension 5385 grivnat ehk 129 eurot ehk 6x väiksem kui siin.
Moldovas 3185 leud ehk 165 eurot…
jne

seikspiir
1 kuu tagasi
Reply to  seikspiir

Indias, kus elab 1,4 mld inimest, on keskmine pension üleüldse 4500 ruupiat ehk 50€

Kaja hävituspataljon
1 kuu tagasi

Stratcom on uue mõiste välja mõelnud rahva lollitamiseks- keskmine pension……

Tasku filosoof
1 kuu tagasi

Keskmine pension tõuseb…
Nalja jutt, kust lihtinimene peab teadma kuidas keskmist mõõdetakse ja miks see teda huvitama peaks.
Oluline on miinimum pensioni suurus ja mitme protsendi võrra tõuseb tavapensionäri kuu sissetulek 😁😁😁

mina ei oskaks
1 kuu tagasi
Reply to  Tasku filosoof

See protsent on nii erinav. Kui arvad, et seda on võimalik ühte lausesse panna, oled tark. Nii tark peab lugema siis pensioniarvutamise matemaatikat ja saadki teada oma protsendi.

toompea
1 kuu tagasi
Reply to  mina ei oskaks

ja all linna rahva pensioni arvutatakse millegi pärast täiesti erinevalt

seeeest
1 kuu tagasi

kõiksugu uute maksude ja hinnatõusudega muutub tänane pension näljapajukiks