Erimärgistatud diislikütust müüakse nüüd ainult ostuõiguse alusel

Kaire Reiljan

kaire@le.ee

Lääne Elu

info@le.ee

Foto maablogi

1. jaanuarist muutus erimärgistatud diislikütuse (EDK) ostu ja müügi kord. Erimärgistatud diislikütust saavad edaspidi osta ainult juriidilised isikud ning füüsilisest isikust ettevõtjad, kellel on põllumajandustoetuste ja põllumassiivide registri andmetel ostuõigus.

Füüsilised isikud enam erimärgistatud diislikütust osta ei saa. Küll aga võivad nad kasutada erimärgistatud diislikütust, mis on ostetud enne 2023. aastat ning mis on aasta alguseks jäänud kasutamata. PRIA registrite osakonna juhataja asetäitja Kristi Võikar andis Maablogis ülevaate erimärgistatud diislikütuse ostuõigustest.

Kes saavad ostuõiguse automaatselt?

Automaatselt saavad ostuõiguse ettevõtjad, kellel tehti 2022. aasta pindalatoetuse menetlemise käigus kindlaks vähemalt üks hektar põllumaad või kes peavad põllumajandusloomade registri andmetel vähemalt üht loomühikut loomi või kellel on vähemalt kümme mesilasperet. Samuti saavad automaatselt ostuõiguse need ettevõtjad, kellel on 2023. aastaks kaluri kalapüügiluba.

Ostuõiguse andmisel kontrollitakse lisaks ka vedelkütuse erimärgistamise seaduse nõuete täitmist ning seda, et ettevõtja ei oleks raskustes. Raskustes olevatele ettevõtjatele ei tohi riigiabi anda, kuid neil on võimalik saada soodustust ettevõtja vähese tähtsusega abi limiidi ulatuses.

Põllumajanduse valdkonnas alustas PRIA automaatsete ostuõiguste andmisega 15. novembril ning kalanduse valdkonnas 12. detsembril. 3. jaanuari seisuga on automaatselt ostuõiguse saanud 8090 ettevõtjat.

Kui pindalapõhise toetuse taotleja, loomapidaja või kutseline kalur ei ole veel ostuõigust saanud, siis on selle peamiseks põhjuseks asjaolu, et esitamata on ettevõtja enda või tema sidus- või partnerettevõtte majandusaasta aruanne. Palume kõigil eelnimetatutel üle vaadata, et majandusaasta aruanded oleksid äriregistrisse esitatud. Eelpool nimetatud probleemi ilmnemisel saadab ka PRIA ettevõtjale sellekohase teavituse.

Ostuõigus taotluse alusel

Ettevõtjad, kes automaatselt ostuõigust ei saa, aga tegelevad põllumajandustoodete tootmisega või põllumajandusliku teenustöö osutamisega, võivad esitada erimärgistatud diislikütuse ostuõiguse saamiseks taotluse. Taotlusi saab esitada e-PRIAs. Täpsed taotluse esitamist puudutavad nõuded on kirjas maaeluministri määruses „Põllumajanduses kasutatava eriotstarbelise diislikütuse ostuõiguse andmine“. 3. jaanuari seisuga on esitatud 26 taotlust. PRIAl on erimärgistatud diislikütuse ostuõiguse taotluse menetlemiseks aega 20 kalendripäeva.

Ostuõiguse kehtivusest ja volituste andmisest

Automaatselt saadud ostuõigus kehtib seni, kuni ettevõtja vastab automaatse ostuõiguse nõuetele. Taotluse alusel saadud ostuõigus kehtib üks aasta ostuõiguse saamisest ning taotlusi võetakse vastu aasta läbi.

Erimärgistatud diislikütuse ostuõiguse saanud isikud saavad anda selle ostmiseks volituse ka oma esindajale. Volituse saab anda ainult töötamise registrisse kantud isikutele ja/või kalapüügiloale kantud kutselisele kalurile. Volituse saab anda e-PRIAs. Isikud, kes on kantud äriregistrisse ettevõtte esindaja(te)na, saavad erimärgistatud diislikütust osta ilma täiendavate volitusteta.

Erimärgistatud diislikütuse ostuõiguse taotluse esitamisest ja ostmiseks volituse andmisest saab täpsemalt lugeda PRIA kodulehel.

Palume kõigil erimärgistatud diislikütuse ostuõiguse saanud ettevõtjatel ning nende volitatud esindajatel kindlasti tutvuda ka selle kasutamise tingimustega, mis on kirjas maksu- ja tolliameti kodulehel olevas juhendis „Eriotstarbelise diislikütuse kasutamine“.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
6 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Prigul
1 aasta tagasi

Läänemaa aleviku kohalt on sõitnud reaktiivlennuk suure müraga madalalt ja elumajade ning lasteaia kohalt üle.Miks lapsi hirmutada?

Anonüümne
1 aasta tagasi

Kes jala käib,teab,et kui diislikütusel sõiduk möödub,ei anna hingatagi.Sinnamaale oleme jõudnud…

nojah
1 aasta tagasi

tuleb siis mujalt kus saab riiki koorida. valitsus ei mõista et kaugel pole aeg kus toompealt hakatakse kive ära vedama. valin igatahes erakonna kes lubab reformikriminaalid ja sotsid vastutusele võtta, muidu ei hääletagi seekord.

Abcmas
1 aasta tagasi

Bemimeeste pidu läbi,ei saa enam põllumeeste kütust kuritarvitada.

tavakodanik
1 aasta tagasi

Mäletan veel seda aega kui asju sai ostuloaga ja nüüd hakkab jälle sinnapoole minema.

NIMI
1 aasta tagasi
Reply to  tavakodanik

Eks me jõuame varsti kommunismi tagasi! Eriti praeguse valitsusega.