Uuest aastast tõuseb pensionäride maksuvaba tulu 704 euroni

BNS

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Uuest aastast kehtib kõikidele vanaduspensionäridele ja neile, kes jõuavad sellesse ikka 2023. aasta jooksul 704-eurone maksuvaba tulu ning ühtlasi tõuseb pea kõigil pensioni baasosa 20 euro võrra, erandiks vaid eripensioni saajad.

2022. aastal kehtib kõikidele pensionäridele üldine maksuvaba tulu 500 eurot, mis sissetuleku kasvades väheneb. Jaanuarist on aga vanaduspensioniikka jõudnutele maksuvaba tulu 704 eurot, mis ei vähene pensioni kasvades ega ka siis, kui pensionär otsustab tööl käimist jätkata, teatas amet.

704-eurone maksuvaba tulu on seotud inimese vanusega. See tähendab, et muudatus kehtib kõikidele neile pensionäridele, kes on vähemalt 64 aastat ja kolm kuud vanad. Samuti ka neile, kes jõuavad uuest aastast vanaduspensioniikka. 2023. aastal on vanaduspensionieas kõik inimesed, kes on sündinud kuni 1959. aasta juunini.

Alates uuest aastast arvestab sotsiaalkindlustusamet maksuvaba tulu kuni 704 euro ulatuses automaatselt inimese pensionile. Selleks ei pea ameti poole pöörduma ega avaldust esitama. Kui varasemalt sai vanaduspensioniealine ise otsustada, kas ta soovib või ei soovi maksuvaba tulu oma pensionilt kasutada, siis uuest aastast seda valikuvõimalust enam ei ole.

Kui pension on alla 704 euro ning inimesel on veel maksustatavaid tulusid, siis üle jäävat summat saab kasutada oma äranägemise järgi, näiteks töötasult või tuludeklaratsiooniga.

Neile, kes ei ole vanaduspensionieas ega jõua sinna 2023. aasta jooksul, jääb kehtima astmeline tulumaksusüsteem. Ainuke erinevus on, et 1. jaanuarist tõuseb maksuvaba tulu 500 euro pealt 654 euroni.

1. jaanuaril tõuseb ka pensioni baasosa 20 euro võrra pea kõigil pensionäridel, kokku 275,74 euroni.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
2 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
mille
1 aasta tagasi

üle siin rõõmustada, et kingitakse mõned sandikopikad

Just!
1 aasta tagasi
Reply to  mille

Omainimesi mõnitatakse mõneeurose pensioni suurendamisega ja tehakse sellest suur kiidukisa. Võõraid lastakse riiki süle ja seljaga, neile leitakse kohe tuhanded selleks, teiseks ja kolmandaks otstarbeks… Kuhu me niimoodi välja jõuame???