Ivari Padar: heakskiidu pälvib vaid selline valitsuslepe, mis suurendab inimeste sissetulekuid

Lääne Elu

info@le.ee

Ivari Padar, riigikogu liige, SDE
Ivari Padar, riigikogu liige, SDE

Viimatine arutelu sotsiaaldemokraatide Riigikogu fraktsioonis koalitsiooniläbirääkimiste edenemise üle läks kohati päris kirglikuks. Tõdesime, et sotsiaaldemokraadid on seni tegutsenud valitsuse kokkupanemisel osapooli ühendavalt, et Eesti saaks praeguses julgeolekukriisis kiiresti uue toimiva valitsuse.

Pettumus oli aga kuulda, et inimeste toimetuleku tagamise osas pole erakondade vahel veel üksmeelt paistmas. Riigikogus on sotsiaaldemokraadid juba varem teinud ettepaneku muuta kogu alampalk tulumaksuvabaks. Võimukõnelustel seisame me selle eest, et maksuvaba miinimum tõuseks 800 euroni, mis võimaldaks hinnatõusudega paremini toime tulla. Ühtlasi peame õigeks, et alampalk kerkiks tänaselt 654 eurolt 800 euroni. Just maksuvaba tulumaksumäära suurenemine on tõhus meede, mis jätab keskmise ja väiksema sissetulekutega inimestele palgapäeval rohkem raha kätte. Näiteks keskmine õpetaja võidab meie ettepanekute elluviimisel aastas juurde ühe kuupalga.

Suhtlen keskmisest rohkem inimestega väljaspool päälinna ja tean, et mujal Eestis on selge ootus, et uus valitsus tegeleks jõuliselt inimeste toimetuleku tagamisega, et keskmise ja väikese sissetulekuga pered ei kaotaks kiire hinnatõusu tõttu oma senist elatustaset. Kui sündivas koalitsioonileppes pole sees veenvat meedet hinnatõusuga hakkamasaamiseks, siis ei mõista ka meie liikmed, miks me Reformierakonna juhitud valitsusse läheme. EKRE opositsioonis hoidmine ei ole üksi piisav põhjus, miks minna valitsusse, kus me oma põhimõtteid ja eesmärke täita ei saa. Sotsiaaldemokraatliku Erakonna põhikirja järgi annab kõige lõpuks oma hinnangu koalitsioonileppele ja valitsusse minekule erakonna volikogu, kus enamuse moodustavad just meie piirkondade esindajad.

Sama kinnitab ka kogemus valijaga tänavalt. Paljud meie omavalitsusjuhid ja kohalikud aktiivsed liikmed on viimastel kuudel aktiivselt suhelnud valijatega erinevatel laatadel ja vabaõhukogunemistel ning saavad kinnitada: Eesti inimeste toetus alampalga maksuvabastusele on selge ja valdav.

Olen mures, et koalitsiooniläbirääkimistega seoses on seni juttu olnud vaid Isamaa kulukast peretoetuste paketist. Eesti on aga sisenemas väga tõsisesse toimetulekukriisi, kus järsult võib halveneda kümnete tuhandete perede elujärg. Kriis vajab ennetavat tegutsemist ja valmidust investeerida lahendustesse, et hoida ära kõige hullem.  Seda koalitsiooni ei saa teha ilma sotsiaaldemokraatideta.  Seega tuleb jõuda kokkulepeteni, mis kindlustavad tööinimese väärika palgaga, mis tagab toimetuleku ega sunni riigilt taotlema erinevaid ajutisi toetusi.  Vaid siis on erakonna volikogul on võimalik valitsusleppele oma heakskiit anda.

Ivari Padar
Sotsiaaldemokraatliku erakonna volikogu esimees, riigikogu liige

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
11 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
ahah
1 aasta tagasi

kes tahavad odavat elu peaks sunniviisiliselt sinna lätti lähetama. maksta ei taha siis unusta ära bussisõidud, tänavavalgustus, vabalevi, koolisöök, tasuta kõrgharidus, toetused, pensionid, tead ma ei viitsi rohkem loendada saad aru ??
kes läeb eestist kasvanuna võõrale riigile töö või kaubandusega makse vedama, peaks olema karmimad karistused kuni auto ja kinnisvara konfiskeerimiseni. eesti rahval on kohustus iseseisev riik ülal pidada ja viia lõpuks maailmatasemele. ja mitte kedagi ei huvita et see juhtub põlvkondade pärast ja ise neid vilju maitsta ei saa. kui tuleb sundida eneseohverdusele, siis tuleb. järeltulijate hea eesti elu on tähtsam kui sinu soovid.

Imelik
1 aasta tagasi
Reply to  ahah

Eneseohverdus? Mingi sekt oled või? Võõrsil teenitud raha panustatakse üsna suurel määral Eesti majandusse, tõsi, samas on see ka surve meie hinnakasvule.

Nimi (kohustuslik)
1 aasta tagasi

Sots jälle suud pruukimas!

Uskmatu-Toomas
1 aasta tagasi

Mitte midagi ei “ruuli” vaid näitab,et riigis puudub peremees ! Jutt kõike reguleerivast turumajandusest on plära ! Miks ei kasutata eluliselt vajalike teenuste hinna kooskõlastamist Konkurentsiametis ?
Huvitav kui kaua Eesti inimest oina staatuses saab veel hoida ?

Kaanepoiss
1 aasta tagasi

Tavaliselt näeb Padar välja nagu poetagune, seda isegi Riigikogus töö ajal. Siin pildil siis rahvale näitamiseks sile poiss, kui hääli vaja saada uueks perioodiks parasiteerimiseks.

Saaks ainult võimul olla
1 aasta tagasi

Vasakpopulistlik jutt, eesmärk on võimul püsida.

võimul
1 aasta tagasi

püsimine on ainult vahend , et riigipirukat nosida

jättis
1 aasta tagasi

täpsustamata, et valitud inimeste sissetulekuid, nagu 17 aastat järjest juhtunud on

Kummaline maailm
1 aasta tagasi
Reply to  jättis

Suund ju õige. Raskustes on eelkõige madalapalgalised, kellele 60 € nagu maast leitud. Üle 2100 € kuusissetulekuga isikutel ei muutu midagi.

Sass S
1 aasta tagasi

Aga invad saavad ka piskuga hakkama – vist ?

eksole
1 aasta tagasi
Reply to  jättis

ja miks peaks üldse valitsus inimeste sissetulekuid suurendama? Valitsus peab looma tingimused raha teenimiseks.
Aga number üks- haridusse on vaja tohutult panustada. Betoon ja asfalt võivad oodata, aga ilma hariduseta ei ole kasu ükskõik, kui soodsatest tingimustest.