Praegu on õige aeg gripi vastu vaktsineerida

Lääne Elu

info@le.ee

Perearsti juures saab korraga koroona- ja gripivaktsiini. Foto: Malle-Liisa Raigla
Perearsti juures saab korraga koroona- ja gripivaktsiini. Foto: Malle-Liisa Raigla

Eesti proviisorapteekide liit (EPAL) kutsub kõiki inimesi gripi vastu vaktsineerima, sest gripiviirus on hakanud jõudsalt Eestis levima. Täna tehtud  süst annab kaitse juba järgmise nädala lõpuks. Haigestumisrisk on sel aastal tavapärasest kõrgem, kuna eelmine  hooaeg jäi tänu inimeste vähestele sotsiaalsetele kontaktidele gripiviiruse jaoks vahele.

EPALi juhi Ly Rootslase sõnul on apteekidesse gripi vastu vaktsineerima oodatud kõik inimesed, kes ei ole seda veel jõudnud teha, sest parim kaitse grippi haigestumise vastu on end vaktsineerida.  „Kindlasti võiksid end vaktsineerida  65-aastased  ja vanemad, kellele sellest aastast on gripi vastu vaktsineerimine tasuta. Just eakad on gripi puhul üheks riskirühmaks, sest nende kaasuvad haigused raskendavad gripi kulgu,“ ütles Rootslane. Ta lisas, et gripivaktsiini võib süstida samal päeval koos COVID-19 vaktsiiniga, seega oleks igati mõistlik teha üks käik apteeki ja saada kaitse mõlema haiguse vastu, süstid tehakse erinevatesse jäsemetesse. Kokku saab gripi vastu praegu vaktsineerida ligi 30  apteegis üle Eesti.

Apteekides alustati gripi vastu vaktsineerimisega oktoobris, esimesega kuuga sai vaktsiini ligi 4000 inimest. Kuigi Terviseameti andmetel saab haigestumuse intensiivsust kogu Eestis hinnata veel madalaks ning gripilevikut lokaalseks, siis on teatud piirkonnad, näiteks Tallinna, Ida-Virumaa, Narva ja Järvamaa, kus võib hinnata haigestumuse intensiivsust juba keskmiseks. Vaatamata sellele, et viiruse levik on veel piiratud, hakkas hospitaliseeritute arv eelmisel nädalal kasvama. Hooaja algusest on vajanud haiglaravi 39 (eelmisel nädalal 9) gripiviirusega patsienti, enamasti lapsed vanuses 0-4 ja inimesed vanuses üle 65 aasta. Haiglate andmetel registreeriti esimesed gripist tingitud surmajuhud. Suri kolm inimest, kõik üle 70-aastased ning tõsiste kaasuvate haigustega. Keegi ei olnud gripi vastu vaktsineeritud.

Vaktsineerimata inimesed on viiruse suhtes oluliselt vastuvõtlikumad ja ägedate respiratoorsete viirusnakkuste tõttu arstide poole pöördujaid on palju. Alates tänasest määratakse COVID-19 diagnoosimise tarvis tehtaval testil, ka seda kas inimesel võib olla gripp.

Sellel aastal vaktsineeritakse apteekides neljavalentsete süstesuspensioonidega.

Apteegis viivad vaktsineerimist läbi tervishoiuteenuse osutajad, kes on läbinud vastava väljaõppe, peamiselt meditsiiniõed. Apteek annab teenuse osutamiseks kasutada oma ruumid, seadmed ja IT vahendid. Vaktsineerimiseks on vajalik eelregistreerimine, rohkem infot leiab vaktsineeriapteegis.ee lehelt.

Eesti Proviisorapteekide Liit (EPAL) on Eesti suurim apteeke ühendav  organisatsioon, mille  liikmeteks on 289 apteeki ja 1100 apteekrit üle Eesti.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
6 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Tänan, EI!
2 aastat tagasi

Süstige see vananev vaktsiin endile ja oma peredele!

Vahi nalja
2 aastat tagasi

Äkki alustaks sellest, et kuidas inimene saab lihtsate vahenditega oma immuunsussüsteemi tugevdada. Meie põhiprobleem on nõrga tervisliku seisundiga indiviidid, kelle käitumis- ja liikumisharjumused otseselt tekitavad nõrka immuunsust ja on vastuvõtlikud haigustele. Viirused on ja jäävad inimkonda saatma ja nende hulgas levima, küsimus taandub ikka põhiliselt inimese enda tervisekäitumisele ja immuunsussüsteemi tugevusele. Kusjuures ka koroonaviiruse olukorras.

Kodanik
2 aastat tagasi

Gripivaktsiin ei hoia haigestumist ära. Võibolla põed lihtsalt kergemini läbi. Õues võid ka külmetada ja grippi jääda.

Tsensor
2 aastat tagasi

Hea mõte,lisaks kolm doosi koroonat ja puugi oma ka.Seega kerge 5 vaktsiini ,mis ainult tugevdab tervist.

Mmmm
2 aastat tagasi
Reply to  Tsensor

Ära unusta entsefaliiti, marutõbe, kollatõbe, teetanust, rõugeid jne. Kui pookimiskuur läbi, on 5kg juures nagu naksti!

Hea Okkupant
2 aastat tagasi
Reply to  Mmmm

Praegu on õige aeg rumaluse vastu vaktsineerida. Kas pole veel väsinud 2 aasta jooksul igasuguste petjate kuulada?