Kõrge vaktsineerituse eest on toetust saanud kaks Läänemaa hooldekodu

Kaire Reiljan

kaire@le.ee

Oru hooldekodu remondi ajaks Koluverre kolinud hoolealused on nakatunud koroonaviirusega. Foto: Urmas Lauri
Läänemaa haiglale kuuluv De la Gardie hooldekodud on üks kahest Läänemaa hooldekodust, mis on saanud kõrge vaktsineerituse taseme eest sotsiaalministeeriumilt toetust. Foto Urmas Lauri

Sotsiaalministeerium on toetanud 66 hoolekandeasutust, mis on täitnud tingimused kõrge vaktsineerituse saavutamiseks.

Läänemaa hooldekodudest on toetuse saanud Läänemaa haiglale kuuluv De la Gardie hooldekodu ja Maarjamaa Kodule kuuluv Lossipargi hooldekodu Koluveres.

Toetuse saamiseks peab vähemalt 90 protsenti töötajatest olema kahe doosiga vaktsineeritud ja toetuse summat saab suurendada, kui suur osa hoolekandeasutuse elanikest on kaitstud ka tõhustusdoosiga.

Toetuse maksmiseks on sotsiaalministeeriumil kokku 823 728 eurot, millest välja on makstud 391 497 eurot. Kokku on toetust saanud 66 hooldekodu, suurim väljamakse hoolekandeasutusele oli ca 41 000 eurot. Toetusi saab taotleda 15. jaanuarini.

„Tõhustusdoosiga on tänaseks vaktsineeritud üle 90% hooldekodude elanikest, kelle puhul on tõhustusdoos immunoprofülaktika ekspertkomisjoni soovituste järgi näidustatud. Neid arve on saatnud ka madalad haigestumiste ja haiglasse sattumise näitajad,“ ütles sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo. „Vaatamata sellele ei tohi me valvsust kaotada, sest omikroni viirus võib olla eakatele sama ohtlik, kui varasemad ja tuleb olla valmis uue laine tekkeks. Oluline on jätkata tõhustusdooside tegemist ning pingutusi nakkuskollete ennetamiseks ja puhangutega toimetulekuks.“

Iga täielikult vaktsineeritud töötaja kohta on plaanis maksta 120 euro suurust toetust juhul, kui asutuse töötajatest on kahe doosiga vaktsineeritud vähemalt 90 protsenti. Hooldekodul on võimalik toetussummat 50-90 protsendi võrra suurendada, kui nad täidavad ka klientide tõhustusdoosiga vaktsineerimise soovitava sihttaseme. Sel juhul on hooldekodul võimalik saada toetust kokku 180 kuni 228 eurot töötaja kohta. Toetuse minimaalne suurus ühe asutuse kohta on 1200 eurot.

Toetuse kasutusotstarve jääb toetuse saaja ehk hoolekandeasutuse otsustada vastavalt kohapealsele olukorrale ja vajadustele.

Esimesel nädalal nakatus 43 hoolekandeasutuse elanikku. Seitse elanikku hospitaliseeriti ning surmajuhtumeid oli kaks, kellest üks oli vaktsineerimata ja teise vaktsineerimiskuur pooleli. Hoolekandeasutuste elanikud moodustasid 0,4 protsenti kõigist esimesel nädalal nakatunutest, 3,6 protsenti kõigist esimesel nädalal hospitaliseeritutest ning 12,5 protsenti kõigist esimese nädala surmajuhtumitest. Kollete arv on madal, kuid lisandus siiski üks uus hooldekodu kolle.

2 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
roosamanna
8 kuud tagasi

emalik hoolitsus nilsoni vanadekodude eest

eeldan
8 kuud tagasi

et toetused läksid hooldajate palgatõusuks?