20

Allar Jõks kaebas valitsuse koroonareeglite pärast kohtusse

Avatar

BNS

Allar Jõks. Foto: Arvo Tarmula

Vandeadvokaat Allar Jõks esitas esmaspäeval Tallinna halduskohtule kaebuse valitsuse piirangukorraldustele, kirjutas Postimees.

„Kaebus on esitatud ühe Kalamaja perekohviku huvides, kuid puudutab kõiki, kelle suhtes mai alguses pikendati keeldusid – teatrid, restoranid ja spaad,” kirjutas Jõks sotsiaalmeediasse. Jõks toonitas, et valitsuse peale kaebamine ei tähenda seda, et ta oleks viiruseeitaja. „Küll eitan arusaama, et viiruse tõrjel ei pea riik arvestama teiste õigustega,” selgitas ta.

Tema hinnangul ei ole korralduse seletuskirjas põhjendatud, kuidas mõjutavad kitsendused haridust, ettevõtlust või kultuuri tarbimise harjumusi. Lisaks ei leidu andmeid, mis võimaldaksid järeldada, et teatrid või kontserdisaalid on nakatumisohtlikud kohad. Veel ei ole seletuskirjas näha, et oleks kaalutud alternatiivseid piiranguid, mis võimaldaks kohvikuid mitte sulgeda nagu näiteks nõuded hajutatusele, lahtiolekuaegadele, täituvusele.

Ka ei leia põhjendusi seletuskirjas, miks peavad etendused ja kontserdid olema keelatud, kuigi võrreldes märtsi algusega, kui riik keerati lukku, on 14 päeva haigestumus 100 000 elaniku kohta ning haiglaravil viibivate inimeste arv vähenenud ligi kolm korda.

„Selle asemel leiab asjassepuutumatud üldisi viiteid teistele riikidele ja uuringutele. Iirimaa näide paraku ei põhjenda, miks Eesti nakatumisnäitajad mai alguses nõuavad just selliseid piiranguid ning miks näiteks hajutatuse või täituvuse piiramine ei ole piisav,” kirjutas Jõks.

Jõksi hinnangul tõstatab keeld teatrites ja kontserdisaalides viibida kahtluse, et valitsus ise ka ei usu, et mask viiruse vastu aitaks. „Vastasel juhul võiks ju maskiga ja hajutatult etendust turvaliselt nautida.”

„Puudused valitsuse keeldude põhjendamisel tõstatavad küsimuse, kelle ülesanne on viirusetõrjel vaadata suuremat pilti,” toonitas Jõks.

Ta viitas 26. veebruari Financial Timesis vastanud Yuval Noah Hararile, kes rääkis, et riiki lukku keerates ei piisa küsimusest: Kui palju inimesi jääb Covid-19-ga haigeks, kui me lukkupanekut ei kehtesta? Lisaks tuleb küsida: Kui paljudel kaasneb riigi lukustamisega depressioon? Kui palju inimesi kannatab siis halva toitumuse all? Kui paljud jäävad koolist eemale või kaotavad töö? Kui paljud saavad abikaasadelt peksa?

„Kas erinevate põhiõiguste kaalumine on teadusnõukoja ülesanne? Ei, seda peavad tegema need, kes on valitud ja seatud. Pealegi puudub teaduslik meetod, kuidas erinevaid põhiõigusi ja väärtusi tasakaalustada ja kaaluda,” märkis Jõks.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
Mõtlik
Mõtlik

Kes nende õiguste eest seisab, kes surnud või eluaegsed puudega tänu koroonale. Ja pole need ainult vanakesed.

Hmm
Hmm

Hiina?

Huvitav
Huvitav

Miks sa Talumees Postimees Harald Linnamäe elanikk jne jne jälle nime ära muutsid? Läks liiga tuliseks? Ma kirjutasin juba ammu ju, et kellel vaja leiab su üles ikka, nime võid siin muuta, nummerid jäävad ju ikka samaks.

Talumees
Talumees

Las otsivad..
Kannan sapöörilabidat alati kaasas

Agu
Agu

Sa Talumees oled nagu praeguse valitsuse tegelased. Seadus ja õigused ei loe, teeme nii nagu ise heaks arvame. See Jõks juhib vähemalt tähelepanu, et ka sinusugusel matsil on olemas õigused ja nende eest tuleb ka seista!

Talumees
Talumees

Minusugune mats kaitseb oma õigusi sapöörilabidaga… Ma igasugu keerutamist ei salli tuhandete eurude eest

Jenkem
Jenkem

Väga õige tegu, kaua see valitsus puhkab, las tegelevad nüüd natuke millegi muuga ka kui ainult rahva seljal tallumisega

anonüümne
anonüümne

Pandeemia on väga ohtlik haigus.Keit R.ütles.

nii
nii

:))) päris tark

Liina
Liina

Sihukese kiunu peale teda küll mitte keegi presidendiks ei vali. Aamen.

Eino
Eino

vastupidi, paistab, et mitte ei kiunu, vaid mõtleb loogiliselt.

ets kae
ets kae

tilgake juba meepotti yilkunud

Valimised
Valimised

on tulemas.

Eino
Eino

Ta on seda varem ka maininud, et inimesed võivad enda ahistamise tõttu kohtu poole pöördiuda. Ei olnud siis valimisi. Arvatavasti lähtub ta puht juriidilisest seisukohast. Saan aru, et viirus tekitab palju pahandust, aga inimestel on omad õigused siiski olemas.

Natu Nadi
Natu Nadi

Kas üks haritud mees peab nii käituma? Valitsused, olgu need parasjagu millised tahes, püüavad ohjata viirust. Jurist leiab iga kell mingi konksu üles. On vaja eputada, et seaduses pole seda või toda kirjas. Võiks asisemate asjadega tegeleda.

N60
N60

300 inimest haiglas on ikka meeletu pandeemia. Ja neid ülevõimendatud PRC testide positiivseid tulemusi, mis väga suures osas on ilmselt koroona suhtes valepositiivsed, pidevalt aluseks võtta piirangutele, on ikka eriliselt jabur

Vohh
Vohh

Vot täpselt selline on kahjuks paljude veel orjameelsete suhtumine. Annan oma õigused vabatahtlikult ära! Ei too ükski valitsus sulle õnne õuele ega ka viirust ära ei vii ja kas te olete ikka kindel, et valitsus püüab ohjata viirust väga väga? Mina selles nii kindel küll ei oleks.

Majaomanik
Majaomanik

Presidendivalimised??!!

wpDiscuz