Tööõiguse jurist: ka koroonakriisis tehke kõik kokkulepped kirjalikult

Lemmi Kann

lemmi.kann@le.ee

Foto: PIxabay
Foto: Pixabay

HUGO.legal jurist Katrin Martis soovitab nii tööandjatel kui ka töötajatel säilitada lugupidamine ning teineteise mõistmine ja kõik töökorraldust puudutavad kokkulepped fikseerida kirjalikult.

Tänases keerulises olukorras on raske nii tööandjatel kui ka töövõtjatel ning varasemast enam on vaja paindlikkust ning teineteise mõistmist. Juristide sõnul ei ole varasemalt sellist olukorda olnud ja valmis ei olnud selleks ei inimesed ega ka seadused.

Martis toob välja peamised põhjused, millega inimesed täna juristi poole pöörduvad.

Viimase kuu jooksul on HUGO.legal juristid abistanud 130 inimest seoses tööõigusega. Võrreldes eriolukorra eelse ajaga on rohkem probleeme seoses palga alandamise ja koondamistega, samuti otsivad tööandjad põhjuseid töötajatest vabanemiseks.

Martis soovitab kõik töökorraldust puudutavad kokkulepped fikseerida kirjalikult.

“Lühidalt võiks öelda, et täna ei ole mitte nõudmiste aeg, vaid pigem leppimise ja mõistmise aeg – kui tööandja on raskustes, tuleb seda mõista ka töötajatel ning leida mõistlikud kokkulepped keerulise olukorra üleelamiseks,” ütles Martis.

Riik on täna tuge pakkumas mõlemale poolele ja eriolukorra toetusmeetmed leevendavad kindlasti pingeid. Samas tuleb täna palju ette olukordi, kus raskused on töösuhted keeruliseks muutnud ning juristide abile loodavad nii tööandjad kui ka töötajad.

“Juristina soovitan hilisemate arusaamatuste vältimiseks kõik töösuhteid puudutavad kokkulepped, olgu need siis ajutised või püsivamad, sõlmida kindlasti kirjalikult – nii on hiljem oluliselt lihtsam vaidlusi lahendada,” lisas Martis.

Martis toob välja töötajate viimaste nädalate mured:

* Ähvardused ja otsitud põhjused töötajast vabanemiseks, püütakse vabaneda süüdistades töötajaid usalduse kaotuses, varguses jne

* Tööandjad vähendavad töötajate palkasid (TLS § 37 lg 1), kuid ei vähenda töömahtu

* Palgata puhkuse nõudmised tööandja poolt

* Töösuhete lõpetamine, millest inimesed saavad teada töötamise registri kannetes

* Ei maksta hüvitisi ega ka töötasusid välja, kuigi töölepingu viimasel päeva on tööandjal selleks kohustus (TLS § 84)

* Soomes töötavatele eestlastele, kes on sundpuhkusele määratud, ei tasuta palka tööga kindlustamata aja eest (TLS § 35 järgi tuleb tasuda)

* Vallandamised kõikvõimalikel põhjustel, mis haakuvad TLS § 86 ja § 88 sisuga

* Nõutakse omal soovil lahkumisavaldust, kuid see peab olema töötaja initsiatiiv ja tahe, mitte tööandja

* Koondamised, mis enamjaolt on õigesti vormistatud

HUGO.legal (endine Eesti Õigusbüroo) on jagamismajandusel põhinev õigusabiplatvorm, mis tänu nutikatele tarkvaralahendustele suudab turuhindadest kordades soodsamat õigusabi pakkuda.
HUGO OÜ pakub koostöös justiitsministeeriumiga Eestis elavatele inimestele õigusabi ka riigi finantseerimisel.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments