Niguliste kirikus näeb Läänemaa kirikuvarasid

Kaire Reiljan

Kaire Reiljan

kaire@le.ee

Neitsi Maarja Kristuslapsega

Neitsi Maarja Kristuslapsega

Tallinnas Niguliste kirikus avatud näitusel „Neitsi Maarja. Naine, ema, kuninganna” näeb ka Läänemaa kirikutest pärit kujutisi.

Näitusel on eksponeeritud Vormsi kirikust pärit 14. sajandi teisel poolel valmistatud skupltuur, mis kujutab neitsi Maarjat lapsevoodis. Vormsi skulptuuri peetakse ikonograafiliseks harulduseks kogu Euroopa kontekstis. Vormsi Neitsi Maarja skulptuuri viisid vormsirootslased Rootsi põgenedes kaasa ja pärast Eesti taasiseseisvumist jõudis see tagasi Eestisse. Kuju originaali säilitatakse Tallinnas Rootsi-Mihkli kiriku muuseumis, Vormsi kirikus näeb kuju koopiat.

Samuti on näitusel Lääne-Nigula kirikust pärit altariretaabli figuur „Neitsi Maarja Kristuslapsega” 16. sajandist. Ilmselt Lüübeki meistri Hennig von der Heyde töökojas valminud altar viidi 1920. aastatel Tallinna kunstimuuseumisse ja koos veel kahe altariskulptuuriga säilitatakse seda Niguliste muuseumis.

Artikli lugemiseks tellige digipakett või logige sisse!

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
wpDiscuz