5

Edward Lucase kolumn: suurtükisaluut, Moskva ja „vabastamine”

Edward Lucas.
Edward Lucas.

Venemaa on teatanud suurtükisaluutidest aastatel 1944-1945 17 Ida-Euroopa pealinna „vabastamise” 75. aastapäeva tähistamiseks. Elav on ka diplomaatiline pürotehnika. Balti riikide välisministeeriumid on kutsunud protesti avaldamiseks välja Vene suursaadikud. Natside võimu lõpp Baltimaades andis teed teisele okupatsioonile, mis kestis kümme korda kauem ja tekitas mitmes mõttes rohkem kahju. Teistel riikidel on sarnased kogemused.

Tänapäeva Venemaa kiirustab ajalugu ümber kirjutama ajal, kui tuhmuvad mälestused sõjaajast. Ignoreeritakse Teise maailmasõja eellugu ja tagajärgi.

Ärge oodake ilutulestikku 23. augustil, Molotovi-Ribbentropi pakti 80. aastapäeval. Ametlikku nime Natsi-Saksamaa ja Nõukogude Liidu mittekallaletungipakt kandnud dokument sisaldas ka salaprotokolle, mis jagasid Ida-Euroopa süütud ja rahumeelsed riigid ära kahe totalitaarse režiimi vahel. Muude veriste tagajärgede seas andis see suure osa Ida-Euroopa juutidest natsi lihunike kätte.

Samuti vaadatakse läbi sõrmede Stalini juhtimisvigadele ja kohutavale hinnale, mida maksid mittevene rahvad ja paigad Nõukogude Liidus.

Selle asemel keskendub keskne ja lihtne narratiivilõng kangelaslikkusele loomalike natside vastu, mida iseloomustavad Venemaal ja välismaal korraldatavad liigutavad „Surematu polgu” rongkäigud, milles marssivad venelased kannavad pilte oma sõjaveteranidest esivanematest. Igaüks, kes jääb selles eriarvamusele võib seab selle kahtluse alla, on varjatud Hitleri pooldaja. See on aga sisu poolest rumalus.

Mineviku moonutamine on alus propagandaks oleviku kohta. Vene välisministeerium annab välja üksikasjalikku aastaraportit 60 riigi kohta, hinnates seda, kas nad „ülistavad natsismi”. Selle definitsioon on lai: Poolat kritiseeritakse näiteks Varssavi ülestõusu mälestamise eest.

Sellel poliitikal on ka teine külg. Mõistes järelejätmatult hukka (peamiselt illusoorset) fašismi riikides nagu Ukraina, naudib Vladimir Putini režiim lähedasi sidemeid (tõeliste) paremäärmuslastega Saksamaal, Kreekas, Prantsusmaal, Itaalias ja teistes riikides.

Selle kohta tulid uued tõendid päevavalgele eelmisel nädalal USA-s asuva uudisteväljaande Buzzfeed rabava paljastusega. Moskvas peetud kohtumisel üles võetud salvestis tundub näitavat Itaalia võimuliitu kuuluva paremäärmusliku erakonna Põhjaliiga poliitikuid arutamas kahtlast 65 miljoni dollari suurust naftalepet, mis tooks nende erakonnale Vene raha.

Varem sel aastal ilmus välja video Austria paremäärmusliku Vabaduspartei liidrist ühes Hispaania villas pakkumas arvatava Vene oligarhi toetuse eest valitsuse hankelepinguid. 

Üksikasjad on ähmased. Kes loob ja lekitab neid salvestisi? Poliitikategemine oma vastastele pealtkuulamisseadmete paigaldamise kaudu on ebatervislik harjumus. Parem on alistada äärmuslasi ja välisriikide marionette faktide ja argumentidega.

Suur pilt on samas selge. Paremäärmuslased leiavad Venemaal palju meeldivat: eriti ksenofoobne, lihtsustatud, natsionalistlik ja haavumisest pulbitsev lähenemine poliitikale. Kreml, mis tahab häirida ja lõhestada mitmepoolseid organisatsioone nagu EL ja NATO, peab suveräänsusesse kinnismõtteliselt suhtuvaid paremäärmuslasi kasulikeks liitlasteks. Demokraatial, vabadusel ja õigusriigi põhimõtetel rajanev rahvusvaheline reeglitepõhine koostöö on Kremli jaoks õudusunenägu.

Ligitõmbav ja edukas Lääne mudel tõstaks Venemaa seisaku ja seadusetuse ohtlikult esile. Tõsi, kaubandussõdade, diplomaatiliste nääkluste, rahandusliku ebakindluse ja üldise ühtsuse puudumise ajajärgul ei ole selle kohta näha just kuigi palju märke. Aga me võime veel kosuda.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
kotermann
kotermann

pole viga, venemaa hävitab suure eduga iseennast. veel paar-kolm aastat ja kogu venemaa sööb puukoort, putin kaasa arvatud!

Mnjah
Mnjah

Algus arusaadav, aga lõpp tüüpiline jaburdus. Äkki õpiksime aru saama, et kõik probleemid ei tule idast ja alati ei ole teised süüdi. Millal tuleb aeg mõistmaks, et osa hädades oleme ise süüdi oma rumalate vigadega riigijuhtimises ja äärmusliku liberalismi külvamisega? Tüüpiline loll Eesti meedia kus ei suudeta leida põhjust, seost tagajärjega ning neame sõnumitooja maapõhja. Jõudu LE ajakirjanduse kvaliteedi tõstmisel ehk antud artikli autori üllitised võiksid ilmumise lõpetada, sest ega vanale penile uusi trikke ei õpeta.

juss
juss

Ole hea ja hari meid rumalaid!

TTT
TTT

kuule karnau – palju sulle makstakse selle eest et sa neid juudaliberalismuse käilakõnesid avaldaksid siin. ise pidite tegelema ju vaba ajakirjandusega.

lkj
lkj

vat siin ta nüüd on see juuda liberaalimise vaba ajakirjandus. nõukogude trollida välja vahetamine brüsseli omadega, ongi meie vabadus.

wpDiscuz