President Kaljulaid riigikogule: meil on väärtuste kriis

President Kersti Kaljulaid. Foto: Arvo Tarmula
President Kersti Kaljulaid. Foto: Arvo Tarmula

Kõik saadikud on riigikogusse jõudnud demokraatlike protsesside toel ning Eesti demokraatia ei ole kriisis. Küll aga on ühiskonnas väärtuste kriis, sest miks muidu tunneb suur osa inimesi kuu aega peale valimisi, nagu oleks ühiskonnas midagi katki tehtud ja kokku lepitud piirid justkui enam ei kehti, ütles president Kersti Kaljulaid täna riigikogu XIV koosseisu avaistungil.

„Ja küsimus ei ole maailmavaatelistes seisukohtades, vaid tihtipeale elementaarses viisakuses ja lugupidamises üksteise ja rahva vastu,“ ütles riigipea. Ta rõhutas, et iga maailmavaate kandjad on teretulnud osalema poliitilises protsessis ja võistlema kohtade eest riigikogus, aga iga riigikogu liige on oma mandaadis vaba ja saab lähtuda põhiseadusest ja omaenda väärtuskompassist. „Vastuolu korral kahe viimase vahel kehtib muidugi põhiseadus.“

President Kaljulaid tuletas parlamendile kõneldes meelde Eesti põhiseaduse II peatükki, mis on eriti selgelt pühendatud demokraatlikele väärtustele. „See on Eesti riigi tüvitekst, mis tõestab kogu maailmale meie kuulumist vabasse Euroopasse. See on tekst, mis on püha kõigile, kes teenivad Eesti riiki ametnikuna, poliitikuna, kaitseväelasena, politseinikuna, õpetajana, arstina, ajakirjanikuna, kunstnikuna. See on tekst, milleta meie riik ei oleks vaba, milleta meie inimesed meie riigis ei oleks vabad. Ja see tekst on ka meie julgeolekugarantii,“ nentis riigipea. Ta rõhutas kõnes ka meediavabaduse olulisust, sõnades, et kui ei oska või ei taha, ei pea küsimustele vastama, kuid ajakirjanikke ei saa keelata küsimast.

„Põhiseaduses kirjeldatud vabadusi ja väärtusi, aga ka nende vabaduste ja väärtuste kaitsjaid rünnatakse erinevatel ettekäänetel. Sekka narritakse ja naeruvääristatakse neid, kes tunnevad, et senised suundumused nende vajadustele ei vasta ja on seepärast skeptilised ka vabaduste ja väärtuste suhtes. Kui me sellel laseme süveneda, on peagi kriisis ka meie demokraatia. Aga siis on juba hilja,“ lausus president Kaljulaid.

Vabariigi president rõhutas ka vajadust mõelda selle peale, kuidas panna meie 30 aasta majandusareng teenima ühiskonna huve nii, et kõik tunneks, et on sellest osa saanud. „Teha on palju ja need majanduslikud võimalused, mis 30 aastaga on loodud, lasevad meil tegelikult teenida kogu Eesti rahvast. Teenida ka neid, kelle mure on viinud sinnani, et nad tahaks pigem lammutada ja otsast alata. Kui koos ja ausalt tegutseme, siis võime oma ühiskonna uuesti kokku liita. Aga see eeldab ausust, siirast tahet igaüht mõista, omaenda poliitiliste otsuste heade külgede kõrval ka negatiivse kõrvalmõju tunnistamist ja sellele leevenduste otsimist,“ lausus riigipea.

Riigipea kutsus riigikogu kõnepuldis üles ütlema „ei“ revolutsioonidele ja ühiskonna lammutamisele: „Tõeline konservatiiv on see, kes oskab piisavalt hästi hinnata toimuvaid ja eesootavaid muutusi ühiskonnas ning tasakaalustada neid nii, et meil poleks kunagi revolutsiooni tarvis,“ lausus president Kaljulaid.

Lisaks toonitas president oma kõnes eestikeelsele kooliharidusele ülemineku olulisust ning regionaalse tasakaalustatuse ja maakonnakeskuste tugevdamise vajalikkust.

6 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Mnjah
3 aastat tagasi

Mitte väärtuste kriis vaid mõistuse puudumine ehk inimliku lolluse vohamine. Ma kohe huviga ootan millal K.K. suudab defineerida Euroopa väärtused, sest Eesti väärtused ongi osa Euroopa väärtustest. Või tõemeeli arvab ullike, et orjameelsus peab olema eesmärk.

taksist Saareväli
3 aastat tagasi
Reply to  Mnjah

jäädki ootama

uskmatu-toomas
3 aastat tagasi

Kas tõesti Kadriorust hakkab värsket tuult puhuma ?

Vaevalt
3 aastat tagasi
Reply to  uskmatu-toomas

kyll.

Tiit
3 aastat tagasi

Aitäh, President, et kutsusite oma kõnes korrale reformierakonna. ,,Kui koos ja ausalt tegutseme, siis võime oma ühiskonna uuesti kokku liita. Aga see eeldab ausust, siirast tahet igaüht mõista omaenda poliitiliste otsuste heade külgede kõrval ka negatiivse kõrvalmõju tunnistamist ja sellele leevenduste otsimist”.
Täpselt kümnesse.

Nimi (vabatahtlik)
3 aastat tagasi

Sümptomaatiline kehtivale valgekraelisele maailmavaatele on lõik kus loetletakse kõik need “kes teenivad Eesti riiki…” Loetelu on päris pikk, ometi leia sealt ühtegi sinikraelist ammetit.
Praegust poliitilist olukorda ja ühiskonna lõhenemist on piisavalt palju ja täitsa hästi põhjendatult just matside mässuks või tootva ja ilutseva Eesti vastandumiseks nimetatud. Näiteks G. Raagmaa Postimehes jt. Kas president näeb vaid revolutsiooni ohtu, aga mitte selle põhjust?