Politsei ja RIA hoiatavad arvepettuste eest

Lääne Elu

info@le.ee

Foto: Pixabay
Foto: Pixaba

Politsei- ja piirivalveamet ning riigi infosüsteemi amet hoiatavad Eestis sagenenud arvepettusteste eest.

Viimastel kuudel on sagenenud juhtumid, kus näiliselt ettevõtte tegev- või finantsjuht saadab kirja raamatupidajale (või muud sarnased kombinatsioonid) ning palub teha makse tavaliselt välisriigis asuvale pangakontole. Enamasti jäävad summad suurusjärku 10 000–100 000 eurot.

Tegemist on petuskeemiga, kus kurjategijad on kasutanud ära e-kirja autentimismeetodi nõrkusi või lihtsalt loonud sarnase välimusega e-kirja aadressi, mis jätab mulje, et tegemist ongi kolleegi saadetud kirjaga.

Ka on juhtumeid, kus kurjategija(d) on omandanud ligipääsu ettevõtte e-postkastile ning hetkel, kui ettevõte edastab arve, muudetakse ära pangarekvisiidid ning saadetakse arve uute pangakonto andmetega. Sellistel juhtudel on kahjud reeglina suuremad ning tavaliselt avastatakse pettus alles hiljem.

Seetõttu palume olla eriti tähelepanelikud, kui märkate, et:

• ettevõtte pangarekvisiidid on muutunud (seda põhjendatakse auditi, ettevõtte ümberstruktureerimisega jmt)
• e-kirja saatja aadress on muutunud
• kiirustatakse ja survestatakse makse tegemisega, samuti palutakse kasutada konkreetset suhtluskanalit
• e-kirjad on pigem lühikesed ja võivad esineda keelevead (näiteks tegusõna on valesti pööratud)

Kui olete saanud e-kirja või mõnes muus vormis kiire iseloomuga tehingu korralduse ja teil tekib kahtlus makserekvisiitide või maksesoovi autentsuses, võtke muu kommunikatsioonikanali abil (näiteks telefoni teel) ühendust ettevõtte esindaja/kontaktisikuga, kellele soovite raha kanda, või kes palus teil teha ülekande. Asutuste puhul soovitame võtta telefoninumbri palju varasemast kirjavahetusest või asutuse ametlikult kodulehelt. Kuigi makse kontrollimine võib tunduda tüütu, kulub sellele kõigest minut, millega võite säästa 50 000 eurot.

Samuti soovitame oma ettevõtte kaitsmiseks kasutada e-kirjade saatmisel SPF ja DMARC autentimismeetodeid, mis vähendavad e-kirjade võltsimisvõimalusi.

Kurjategijad võivad üritada ära kasutada just pühadeaega, mil inimesed veedavad rohkem aega kodus pere juures ning kiirustavad seetõttu ka enam töö tegemisega.

Taoliste petukirjade saamisest palume alati teavitada Riigi Infosüsteemi Ametit (cert@cert.ee) ja Politsei- ja Piirivalveameti küberkuritegude bürood (cybercrime@politsei.ee).

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments