Tööinspektsioon: murutraktoriga töötamise suurimad ohud

Tarmo Õuemaa

Tarmo Õuemaa

tarmo@le.ee

Tööinspektsioon

"Minu suviseks tööks on mitmete haljasalade ja mõisaparkide hooldamine, enamik tööst teen murutraktoriga. Millised on sellel tööl kõige suuremad ohud?" Vastab tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant Rein Reisberg.

Arvatakse, et muru niitmisel on suurim oht see, kui töötaja jalg või käsi jääb masina lõiketera ette. Tööõnnetusi analüüsides on paljud juhtumid hoopis seotud murutraktori transportimisega, näiteks olukorras, kus seda on vaja paigutada autole või haagisele, et sõita teise kohta niitma. Näiteks juhtus tööõnnetus kui auto kasti sõites libises kaldtee murutraktori ratta alt ära ja töötaja jäi kukkudes traktori alla. Kaldtee peab olema teostatavaks tööks piisavalt tugev, stabiilne ning sobiliku kaldega, nii nagu kasutusjuhendis ette on nähtud (üldjuhul 10 kraadi).

Nõlvadel niites tuleb sõita sujuvalt, pöörates tähelepanu küngastele ja lohkudele ning niita nõlvaga risti. Ka siis tuleb olla ettevaatlik, sest juht võib kaotada masina üle kontrolli ja seade võib ümber paiskuda, mille tagajärjel võib töötaja saada traktorilt löögi või jääda selle alla. Viimane lõppeb tavaliselt raskete kehavigastustega, sest murutraktorid kaaluvad ligikaudu 200 kg.

Tänapäevased murutraktorid on varustatud erinevate ohutusseadistega, et vältida kasutaja kokkupuudet lõiketeradega. Kasutaja peab jälgima ohutusseadiste korrasolekut ning keelatud on nende eemaldamine. Murutraktoriga töötades tuleb kindlasti kasutada ka kuulmiskaitsevahendeid, sest töötamise ajal võib müratase ulatuda kuni 100 dBA. Selline müra võib kahjustada kuulmist juba veerand tunniga.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
Anonüümne
Anonüümne

kui naaber niidab traktoriga muru, kas siis pean kõrvaklapid pähe panema, sest muidu tuleb kuri tädi tööinspektsioonist.

palju saamatuid inimesi on meil küll. kui ikka ei suuda murutraktoriga tagurdada siis on kaks võimalust- kas tuleb harjutada rohkem või tellida endale niitmisteenus.

Suurim oht
Suurim oht

on tootja poolt sisse kodeeritud.Ohutu töötamisega on mindud liiale.Traktoriga tagurdades peab ühe käega hoidma rooli ja teisega vajutama nuppu mis lubab mootoril töötada.Tahaks näha inimest kellel on kure kael et sellises asendis on võimeline nägema mis taga tuimub (kuhu sõidab).

wpDiscuz