1

Tarbijakaitseamet leidis müügilt kuus lastele ohtlikku mänguasja

Kaie Ilves

Kaie Ilves

kaie@le.ee

Tarbijakaitseamet võttis märtsist maini kauplustest testimiseks kokku 11 mänguasja, millest kuus osutusid ohtlikuks. Testiti ftalaatide sisaldust, plii, kroomi ja kaadmiumi eraldumist ning mehaanilisi ja füüsikalisi omadusi.

Digipleks OÜ Kohila kaupluses Nefertiti müügil olnud nukk Monstrus ja Kiviõlis VN Toys OÜ kaupluses Entel-Tentel Lastekaubad müügil olnud nukk Sofia the First sisaldasid ftalaate üle 20 protsendi, mis ületab lubatud piirväärtust vähemalt 200 korda. Ftalaadid on inimesele pikaajalise mürgise toimega ja võivad kahjustada hormoonsüsteemi. Ftalaate kasutatakse peamiselt plasttoodete elastsuse ja plastilisuse tagamiseks, ent nende sisaldus mänguasjades ja lastetoodetes ei tohi ületada 0,1 protsenti.

Lisaks leiti väikelastele ohtlikke mänguasju, millest eraldusid väikesed osad, mis võivad lapsele suhu sattumisel põhjustada lämbumist. Tööriistakomplektid Handy Tools Tool Set komplekt A ja Colorbaby Tool Set oli müügil Karupoeg Puhh OÜ Tartus asuvas kaupluses Karupoeg Puhh. Kokkupandavat lennukit Cartoon sharpen the wits plane müüdi Oldtrees OÜ Pärnus Tallinna maanteel asuvas poes.

Tarbijakaitseametnikud võtsid testimiseks ka Prosperity OÜ Tallinnas asuvast kauplusest Toys and Dolls laste kiigu Swing coloured. Laboris selgus, et kiik võib tekitada vigastusi, kuna testimisel see purunes.

Tarbijakaitseamet alustas kõikide nimetatud ettevõtjate suhtes haldusmenetlust. Praeguseks on ettevõtted tooted ameti korraldusel müügilt eemaldanud ja turult tagasi kutsunud.

Amet juhib tähelepanu, et tarbijal on õigus ohtlik toode kauplejale tagastada ja saada tagasi makstud raha. Selleks peab ta pöörduma kauplusesse, kust toote ostis.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
kodanik
kodanik

et siis üle poolte juhuslikult testitud mänguasjade on ohtlikud? Mis siis ülejäänutest arvata? Samuti tekib küsimus, et kui ftalaadid on niivõrd ohtlikud, siis sisalduvad nad ju paljudes muudes plasttoodetes, mida me igapäevaselt kasutame. Kas see tähendab, et oleme konstantselt mürgitatud?

wpDiscuz