4

Doonoritelgid saabuvad Haapsallu

Andrus Karnau

Andrus Karnau

andrus.karnau@le.ee

 

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus kutsub Haapsalu lossiesisele platsile doonoritelkidesse verd loovutama 1. juunil kell 12-18 ning 2. juunil kell 11-17. 

„Meil on väga hea meel alustada Regionaalhaigla doonoritelkide tuuri just Haapsalus ning kutsuda doonoreid sel suvel verd loovutama meie rõõmsavärvilistesse kollastesse telkidesse,“ ütles Regionaalhaigla verekeskuse juhataja dr Riin Kullaste, lisades: ”Doonoritelgis on alati mõnus meeleolu, tehakse toredaid loosimisi ning vereloovutajaid ja lapsi lõbustab pelikan Dona. Kõik terved ja abivalmis Läänemaa inimesed on väga oodatud!“ Riin Kullaste juhib tähelepanu, et johtuvalt haiglate tellimustest, on viimasel ajal eriti suur nõudlus 0 ja A Rh negatiivse vere suhtes, kuid täiendamist vajavad ka kõikide teiste veregruppide varud.

Põhja-Eesti regionaalhaigla verekeskuse, Tartu Ülikooli kliinikumi verekeskuse ja Pärnu haigla veretalituse doonoritelkides loovutas 2014. a suvel verd ligi kolm tuhat doonorit, kes annetasid kokku 1300 liitrit verd. Doonorite sõbralikku perre lisandus 590 esmast vereloovutajat. Haapsalu doonoritelkide kolmel päeval loovutas verd 195 inimest, kellest esmaseid doonoreid oli 20, kokku koguti ligi 90 liitrit hinnalist verd

„Vaatamata möödunud suve küllaltki ekstreemsetele ilmaoludele – külm ja lumi juunis ning troopiline palavus augustis – ei lasknud doonorid ennast sellest heidutada ning telkide külastajaid oli rõõmustavalt palju. Kõik verd vajanud patsiendid said abi,“ sõnas Riin Kullaste.

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Iga vereloovutus aitab vähemalt kolme patsienti. Kõige sagedamini vajavad doonorverd vähihaiged, sünnitajad ja imikud ning raskete operatsioonide patsiendid, aga ka aneemia, verejooksu, raske trauma ja mitmete teiste haiguste põdejad. Eesti haiglates tehakse vereülekanne ligi 20 000 patsiendile aastas.

”Ka doonor on riigikaitsja” juhtlause all tuuritavad doonoritelgid mööda Eestit juba üheksandat suve. Maist septembri keskpaigani toimuva tuuri ajal peatutakse üheksas linnas: Tallinnas, Keilas, Raplas, Paides, Haapsalus, Rakveres, Pärnus, Tartus ning Viljandis. Oleme sel aastal loonud doonoritelkidele ka eraldi eesti- ja venekeelse kampaanialehe www.doonoritelgid.ee, kus leiab igakülgset informatsiooni doonoritelkidega seonduvalt.

Doonoritelkide projekt saab teoks tänu koostööle päästeameti, kaitseväe, sotsiaalministeeriumi, kaitseministeeriumi, politsei- ja piirivalveameti, maa- ja linnavalitsuste, maanteeameti, kaitseväe värbamiskeskuse, Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste, Kaitseliidu ja Eesti Punase Ristiga. Doonoritelke toetavad väga paljud Eesti asutused, kõigi doonoritelkides verd loovutanud inimeste vahel loosib reisikorraldaja Goadventure välja oktoobris toimuva nädalase puhkusereisi kahele Türki.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
Elina
Elina

Ma käisin täna doonoritelgis ja tahtsin ka verd anda, küll esimest korda. Mul on 0Rhneg. , see on õige_

Karumõmm
Karumõmm

mina olen juba teist päeva kaine…

pook
pook

Seekord jääb vist ära, kuna promille on veres palju.
Kübe, kuidas sul ja su meeskonnal veri on?

verevendadele
verevendadele

Minu teada Kübe jättis meeskonna maha ning sõitis naiskonnaga “Reeda” tänuüritusele Sviby sadamasse. Kui olete verevennad, siis kisu ennast ankrust lahti ning purjeta samal kursil.
Nii armas kui keegi tunneb su käekäigu vastu huvi- tavaliseks käib üks serviti andmine.

wpDiscuz