7

Riigikogu põhiseaduskomisjon ei toetanud kooseluseaduse viimist rahvahääletusele

Urmas Lauri

Urmas Lauri

urmas.lauri@le.ee

Riigikogu põhiseaduskomisjon saatis kooseluseaduse küsimuses rahvahääletust ette nägeva otsuse-eelnõu 7. oktoobril Riigikogu istungile, kuid ei toetanud rahvahääletuse korraldamist.

Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) algatatud Riigikogu otsuse “Rahvahääletuse korraldamine Riigikogu liikmete poolt algatatud kooseluseaduse eelnõu (650 SE) vastuvõtmise küsimuses” eelnõu (704 OE) näeb ette rahvahääletuse läbiviimist kooseluseaduse eelnõu kohta tuleva aasta 1. märtsil, mil toimuvad ka Riigikogu valimised. Põhiseaduskomisjonis toetas otsuse-eelnõu esimese lugemise läbiviimist 7. oktoobri Riigikogu istungil, mil on päevakorras ka 40 Riigikogu liikme poolt algatatud kooseluseaduse eelnõu (650 SE) teine lugemine.

Samas lükkas aga komisjon tagasi kahe eelnõu ühitamise ettepaneku. Eelnõude ühitamise poolt hääletas kolm ja selle vastu oli kuus komisjoni liiget. Vastavalt Riigikogu kodu- ja töökorra seadusele loetakse rahvahääletust ette nägev otsuse-eelnõu tagasilükatuks, kui Riigikogu ei toeta kahe taolise eelnõu ühitamist.

„Kooseluseadus pole võrreldavas kaalus seni rahvahääletusel olnud küsimustega,“ ütles põhiseaduskomisjoni esimees Rait Maruste. Ta lisas, et Eesti riik peab olema kaasa haarav, mitte lõhestav.

„Kui kooseluseadus panna rahvahääletusele, siis see pigem lõhestaks ühiskonda enamuse jõul, millel oleks ülim juriidiline võim,“ lausus Maruste. „Kooselu erinevad vormid on teemad, nagu iga teinegi ühiselu teema, millega tegelemiseks on Riigikogul demokraatlik mandaat rahvalt. Kooseluseadus lahendab sügavalt isiklikku päritolu ja eraellu puutuvaid õiguslikke probleeme ja neid küsimusi ei ole põhimõtteliselt õige lahendada enamuse ettekirjutuse kõrgeimal juriidilisel jõul.“

Põhiseadus kohaselt on riigil kohustus kaitsta perekonda. Perekonna mõiste euroopa kultuuriruumis on selgelt laiem mõiste kui abielu mehe ja naise vahel, lisas Maruste.

Rahvahääletust ette nägeva otsuse-eelnõu algatajate hinnangul muudab samasooliste kooselu registreerimist ette nägev kooseluseadus sedavõrd ühiskonnas levinud arusaama perekonnast, et selle seaduse üle otsustamiseks peaks korraldama rahvahääletuse. Põhiseaduskomisjoni liige Urmas Reinsalu märkis komisjoni istungil, et õige oleks kooseluseaduse eelnõu üle otsustada pärast Riigikogu valimisi, mil selleks on saadud rahvalt hinnang.

Kooseluseaduse eelnõu annab mitteabielulises kooselus elavate isikutele võimaluse oma kooselu registreerida ja seeläbi reguleerida omavahelisi õigussuhteid. Kooseluseaduse reguleerimisalasse kuulub kooselulepingu sõlmimise kord, registreeritud elukaaslaste õigused ja kohustused ning kooselulepingu lõppemise alused.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
456
456

🙂

Anonüümne
Anonüümne

Minu pärast võib selle õiguskomisjoni nüüd endisesse koosseisu tagasi viia.Pole sooja ega külma.Peaks presidendile kirja saatma,et aitab.

sarvekandjale
sarvekandjale

irw

mailis
mailis

Miks ta seda ei kirjuta, et õiguskomisjoni koosseisu muudeti selleks, et see sedus riigikokku taas viia,Olge rõõmsad, sest teie lapsi hakatakse nüüd koolitama sesukohalt,et nii normaalne on kui poiss on poisiga ja tüdruk tüdrukuga paarisuhetes-ei ole üldse vaja, et perekonnas oleks ema ja isa-see ju nii vanamoodne lähenemine.. ÕNNITLEN.

666
666

haiguste ravi garanteeritud

456
456

Ma pole kehv kaotaja ja annan loobumisvõidu kooselulepingu vastastele.Olgu nii,nagu õigem on .Saab hakkama ikka.Segadust vähem ja lõhestatust vms.kah.Olgem lahedad!

123
123

Oh seda foobikute kisa ja kära, mis sellele järgneb…. Tähelepanu! Valmis olla! Start!

wpDiscuz