0

Leht: Rootsi kaitsepolitsei hoiatas Vene ohu kasvu eest

Urmas Lauri

Urmas Lauri

urmas.lauri@le.ee

wilhelm-unge-chefsanalytikerWilhelm Unge.

Venemaa teeb ettevalmistusi sõjaks ja esmakordselt pärast külma sõda kujutab Venemaa ohtu riigi julgeolekule, edastas Svenska Dagbladet Rootsi kaitsepolitsei vastuluure peaanalüütiku Wilhelm Unge sõnu.

Samal ajal teatas Rootsi kaitseminister Karin Enström, et igasugune sõjaline koostöö Venemaaga katkestatakse ning et vaja on Rootsi kaitseväe reformidega kiirustada.

"Ukraina ja Krimmi sündmuste tõttu on tunduvalt kasvanud Venemaa luuretegevus. Me tõlgendame seda kui ettevalmistust sõjaks või kui relvastatud ohtu Rootsile," ütles Unge.

Venemaa sõjaväeluure GRU on elavdanud oma tegevust Rootsis. Püütakse värvata inimesi luuretegevuseks, valmistutakse Rootsi IT-süsteemide ründamiseks või jälgimiseks. Lisaks on venelased ostnud rohkesti Rootsi jaoks tundlike piirkondade kaarte. Eelmisel aastal harjutasid Vene pommituslennukid kaks korda Rootsi sihtmärkide ründamist.

"Lennukite harjutatavad ründelennud Rootsi vastu on kõige selgem näide sõjaettevalmistustest. Neid ju üldiselt ei tehta, kui ei ole kavas edaspidi rünnata," väitis kaitsepolitsei peaanalüütik.

Enström ütles konverentsil "Rahvas ja kaitse", et Venemaa püüab piire muuta vägivallaga. See suurendab piirkondliku konflikti ohtu Rootsi lähinaabruses. Minister pidas vajalikuks tugevdada õhutõrjet, tellida uusi hävitajaid Gripen ja allveelaevu.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
wpDiscuz