12

Neeme Suur: Töökohtade kadumine Haapsalust

Urmas Lauri

Urmas Lauri

urmas.lauri@le.ee

Ma pole seni veel sõna võtnud PKC tehase sulgemise teemal. Piinlik on riigikogu tasemelt kohalikke inimesi õpetada ja targutada, mida kõike nüüd ja kähku tegema peaks. Usun, et nii maavalitsus, linnavalitsus, Töötukassa ja maakonna haridusasutused on juba planeerinud või planeerimas nii vajalikke kokkusaamisi ja nõupidamisi, kui ka kohalikke abimeetmeid, kuidas tööta jäävaid inimesi toetada, kirjutas riigikoguliige Neeme Suur (pildil) oma ajaveebis.

Neeme Suur. Foto: Urmas LauriSelge see, et informatsiooni liikumine on ülioluline, muidu ootab keegi pikisilmi tööd, teine aga töötajat ja kokku nad saada ei pruugigi. Üks osa tööta jäänutest saab tööle Keila tehasesse, üks osa leiab rakenduse teistes Haapsalu ja lähiümbruse tööstusettevõtetes, mingi osa tõesti asub ümberõppesse ja leiab rakendust teistes majandussektorites.

Siiski, iga inimene teenindajana töötada ei taha ja ei selleks sobigi. Teised ettevõtted kõiki tööta jäänuid mõistliku aja jooksul hõivata ei suuda. Nii jääb kindlasti hulk inimesi ilma kohaliku rakenduseta ja hakkavad endale otsima elatise teenimise võimalust väljaspool Läänemaad. Kui nüüd uus ettevõte tahaks Haapsallu tulla, siis tööjõu puudus ei tohiks küll probleemiks osutuda. Igal juhul on tegemist Haapsalu ja Läänemaa jaoks väga sandi seisuga. Kohalik kiire tegutsemine on igal juhul vajalik ja pakub kindlasti leevendust , kuid probleemi kui sellist – ettevõtluse koondumist paari suurema linna külje alla see kindlasti ei muuda.

Riigikogu liikmetel tuleb aga endil planeerida kriisikoosolek ja seda hoopis riigikogus. Miks on mitmed kohalikku majanduselu toetavad eelnõud seni vastu võtmata jäänud? Millised nendest saab lihtsalt uuesti riigikogule esitada ja millised uued eelnõud peab koostama? Kasvõi see allakirjutanu poolt koostatud eelnõu, millega oleks pandud ettevõtluskeskkonna arendamisele kaasa aitamise kohustus kohalikele omavalitsustele ja eraldatud neile selleks ka summasid riigieelarvest. Eelmisel aastal see mõte toetust ei leidnud, ehk nüüd on siis õigem aeg.

Või miks keskkonnaministeerium siiani seisab vastu Kiltsi lennuvälja tööstusala maade munitsipaliseerimisele? Või siis kohaliku ettevõtluse otsese toetamise küsimused – kas selleks on sobilikud regionaalsed maksuerisused, siseriiklikud spetsiaalsed investeeringutoetused lisaks EL vahenditele või siis hoopis näiteks elektrivõrguga liitumist soodustavad meetmed?

Plaani B odavat tööjõudu tarbiva allhanketööstuse väljakolimise puhuks ei ole vaja vaid Haapsalu jaoks, seda ootab terve Eesti. Rohkem Euroopa Liidu raha teadus – arendustegevusse ning väike – ja keskmise suurusega ettevõtete toetamiseks – see on üks osa plaanist B, mida on juba asutud ellu viima. Need on aga pika vinnaga meetmed, mille tulemusi näeme alles mitmete aastate pärast.

Regionaalpoliitika Eestis sees on kiirema mõjuga ja meie oma valikute küsimus. Jaanus Karilaiul on selles osas õigus. Isevoolu minemise poliitika ei ole jätkusuutlik. Kevadkoalitsiooni lepingusse said nii mõnedki punktid sisse ja nüüd tuleb jälgida, et need ka päriselt ellu läheksid. Kui midagi on võimalik kohe teha, seda tulebki kohe teha. Ka Lauri Luigel on õigus – tegutseda on vaja, ja kiiresti. Igaüks sellel tasemel, mis talle usaldatud on.

Ministri tasemel saame teemat arutada juba esmaspäeval, kui Läänemaad külastab majandusminister Urve Palo.

Neeme Suur, riigikogu SDE fraktsiooni liige

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
SDE on kahjulik Eestile
SDE on kahjulik Eestile
400a on meie sugulaset ollud ettevõtjad. Oleme igal pool maakera õppinud, et sotsialism on kõigest suurim kahjutegija töörahvale. Kui sotsid kiusavat tööandjat ei ole rohkem töökohti ja siis ei ole ka palka ning igaühel on ees pankrot. Samasugune möju on ebaaus politseil ja kohtunikedel. Kui ma oleksin SDE liige, ma peaksin suu vait. Näiteks Antti Piippo ja Elcotek hoijatas sotsid kaks korda. Kolmandat hoiatust ei tullud ja firma kolis Eestist välja. Tulemuseks oli, et 20% = 1/5 terve Eesti eksportitulemusest kadus korraga. Rahva vainesusele ja hädale on ainud 2 põhjust Eestis. Need on SDE ja Keskerakonna liiga suur võimu riigis… Loe rohkem »
maali
maali
See bussi jutt on jama.Aastaid tagasi käis PKC -s bussidega tööl nii Virtsu kui Martna Palivere ja Linnamäe rahvas .Bussid olid rahvast täis, vahel tuli isegi püsti seista ,seda eriti Virtsu liinil.Siis ühel momendil osutus bussivedu kalliks.Igaüks pidi vaatama kuidas tööle saad ja suurem enamus ei saanudki enam, jäid koju. Ei ole kuulnud et PKC oleks plaaninud neid liine uuesti käiku panna, küllap oleks neis paigus leidunud ka töölisi.Asi on ilmselt selles, et mujal on tööjõud odavam kui meil ja nii kolitaksegi tööstus edasi nendesse maadesse.Aastaid tagasi korraldati PKC -s lahtisteuste päev, rahvast oli murdu.Lubati 12000 krooniseid palku.vanad olijad imestasid… Loe rohkem »
Kaljo
Kaljo

Ma ei taha usklikele midagi ette heita usu pärast. Usk on iga inimese eraasi ja õigus. Aga need poliitikud on võtnud eeskuju paavstidest. Jutlustavad juba üle kahe aastatuhande Jumalast, aga keegi pole teda veel näinud ega kohtunud temaga ilmsi. Aga jutustamine aitab hästi ära elada paljudel kõrgetel ametnikel. Ikka jutlustame edasi ja elame ise hästi ning anname seda võimalust ka mõnele oma sõbrale.

autorile
autorile

ei teinud see neeme suur siin olles midagi ära selleks et need töökohad olemas oleksid ega ka praegu

kodanik
kodanik

aga palun- aastaid olete seal “mäe otsas” regionaalpoliitiliste meetmete vajadusest rääkinud,aastaid. Tegusid 0. Ikka nii, et kui kuskil pauk käib, siis hakkavad riigiisad kibekiiresti kirjutama-jutustama. Kas palun oleks ette näidata meie piirkonnast valitud saadikutel konkreetsed teod ja seadused, mis viimaste aasta jooksul vastu on võetud maapiirkondades väikeettevõtluse toetamiseks. Palun mitte rääkida absurdseid näiteid EAS toetusskeemidest. Selle kohta, et enamus EAS raha on läinud suurfirmadele ja Krossi sarnastele mõisaprojektidele, teab terve Eesti rahvas.

naerukoht
naerukoht

kiltsi lennuvälja tööstusala ????, mingi tühi plats nüüd küll midagi tootma ei hakka, terve ridala on söötis põlde ja mahavõetud metsa täis. aga jahuvad aastaid selle lennuvälja ümber. vald ei suuda oma teid korras hoida, nüüd tahavad kuud vallutada.

natuke+targem
natuke+targem

teatavasti pole Kiltsi tööstuspargi tegemine praegusel kujult ültse võimalik. Selleks peaks välja ehitatama uued Kõrgepinge liinid mis varustaks seda ala elektriga! Tööstus tarvitab nimelt tootmiseks voolu ja seda ikka suurtes kogustes…. Kiltsis pole selleks mingit valmisolekut

Haapsalu elanik
Haapsalu elanik

Milline rõõm, saame jälle elusat ministrit näha!!! Härra Suur, kui teil midagi tarka öelda pole, olge parem vait, näete ehk veidi targem välja.

Jah
Jah

Ole ise

muff
muff
Kalle
Kalle

On kuulda,et buss pannakse käima küll alguses nagu meeliuseks aga ainult 1 kuu ja siis vaadake ise kuidas edasi tööl käite.Kui see vastab täele siis ju jälle saavad inimesed kes seal tööl käivad petta.

natuke+targem
natuke+targem

kui inimene võtab vastu töö Keilas ja mõne kuu pärast loobub ise sellest, kuna tuleb peale hakata maksma….see annab ettevõttele suure kokkuhoiu koondamisrahade näol. Kui ise loobud jääd kõigest ilma..ka töötukassa toetusest töötuna… oled tavaline töötu kes lahkub omal soovil!!!

wpDiscuz