21

Juhtkiri: Tööjõupuudus

Andrus Karnau

Andrus Karnau

andrus.karnau@le.ee

Võin kihla vedada, et kui ettevõtjad kõrvale jätta, tekitab uudis välismaalt töötajate Läänemaale toomisest valdavalt pahameelt. Esiteks tundub see läänlaste eest töö äravõtmisena. Teiseks paistab see käivat risti vastupidi meie ettekujutusele õigest immigratsioonist — tuua ei sünni odavamat tööjõudu, vaid teadlasi ja India programmeerijaid.

Ettevõtjaist tuleb aga aru saada. Kohalikku tööjõudu napib. Umbes kümnest tuhandest töötavast läänlasest 2905 teenib leiba väljaspool oma maakonda, selgub 2011. aasta rahvaloendusest. Tööpuudus on alla viie protsendi ehk vaid iga 20. inimene on tööta.

Alles mõni aasta tagasi võis öelda, et tööd ehk oleks, aga palk on siin väljakannatamatult madal. Mullune statistika näitab, et ka selles asjas on Läänemaal kasv üks Eesti kiiremaid.

Läänemaa arengut ei pidurda niivõrd mite töö–, kuid inimeste puudus. Kui selleks, et ettevõte saaks pakkuda Läänemaal tööd kohalikele elanikele, peab juurde tooma inimesi mujalt, siis tuleb seda teha.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
5 dollars
5 dollars

This is one awesome article. Great.

loe lisaks
loe lisaks
pkc st
pkc st

Sisekorda teil küll ei ole. Korralikud töötajad lähevad ära, sest kallimaid töid (aga teil on ju tükitöö) teevad vaid ühed samad inimesed. Aga edu leedukastega

uudishimulik kass
uudishimulik kass

Tahaks küll teada, kus riigiasutustes ja palju neid ilma keskhariduseta inimesi on ja veel soojadel kohtadel ja tõstetakse palka ka? Minuteada riigiasutustes väga haledad palgad, umbes nagu pkc-s, misasi see soe tool on ja äkki saaks mõne vihje, et kellel pole keskharidust.

töötu
töötu

Mis tööjõupuudusest te räägite kui keskharidusega pensionieelikul on võimatu tööd leida. Igal lihtsal ametikohal on niisugused nõudmised- mitu keeleoskust, arvutioskus viimase peal, autojuhiload. Aga kas keegi on teadlik kui palju inimesi isegi ilma keskhariduseta ja ilma keeleoskusteta istub soojadel kohtadel aegade algusest riigiasutustes. Aga ikka tõstame neil palku. Kuigi inimesi jääb vähemaks ja ka arvuti peaks töökoormust vähendame. Aga kõigile parteisõduritele ja sõpradele on soojad kohad olemas ja kui ole siis luuakse!

töötule
töötule

Aga mida siis härra/proua ise ka teha oskab? Keskharidus ja pensionieelik, aga mis oskused?

Leo
Leo

Rumal jutt suhu tagasi!

säga
säga

Ma saatsin neile paar aastat tagasi mitu korda oma cv aga nad isegi ei vastanud, krdi kaabakad. Nüüd olen oma äri püsti ajanud ja sinna ei lähekski.

kati
kati

kuule säga sa sõimad igal pool oma kommentaaridega mis sul viga on istu oma äris sind ei tahetagi sinna

Õnne!
Õnne!

Ükski normaalne eesti mees ei roniks pühapäeva õhtutel orjalaevale kui kohapeal normaalset palka makstaks! Kallid ettevõtjad, mõelge selle peale, mis sellel pildil valesti on!

orjapidajatele
orjapidajatele

Inimestest,kes tööd ei pelga,siin läänemaal puudust ei ole.Puudu on normaalsetest tööandjatest,kes mõtleks ka oma kõige suurema vara peale, kelleks on tema enda töölised..Lühidalt,vaadake peeglisse,kes te siin vingute.

Mart
Mart

Vale jutt, pelgavad ikka küll. Suur puudus on töötajatest, ka korraliku palga eest.

irw
irw

järelikult nigla tehas ikka kui palgaga endale töötajaid ei suuda saada. samas …., pool eestit selliseid täis. hea veel kui maksegi maksavad, pooled ettevõtted ei suuda seda ka.
nii, et laari, kallase, ansipi suur ime ja eduriik on üsna saviste jalgadega ja pole siin kekutada millegi üle.
uus eu eelarveperiood on samuti rahaminsteeriumi keskmiselt andekate ametnike kokku pandud, kes riigist ja juhtimisest ei tea muhvigi. las annavad – ligi huilgas alles, et eu rahad läbi, aga teedeehitus on oma rahast väga suur kamakas. samas mina mäletan üsna täpselt, mis jutt siis käis kui võinuks teedesse investeerida. ikka koer otsigu viga oma kondist.

kodanik
kodanik

jutt odavast tööjõust ja odavast riigist on müüt. Maksud on kõrged ja kaup poes hirmkallis. Reaalpalk aina langeb. Maksupidurit ei paista kuskilt, Ligi aina mõtleb uusi juurde. Ses mõttes ma väga ei vinguks tööandja kallal, firmat peab ju kuidagi elus hoidma.

sorts
sorts

ma olen lihtne ehitaja. TPI haridusega. aga läänemaal toimetan omaette ja annan tööd mõnedele nn alkassidele.
pkc,uksetehas jmt võivad käia p….. kui nad maksavad inimestele 2 euri neto.selge et siis on vaja lõunaosariikide tööliseid palgata kuna siis tulevad EU toetused jne.
asi haiseb vängelt

tõemonopol
tõemonopol

Sortsiga nõus! Vähe sellest, et uksetehasesugused ise töölistele palka ei raatsi maksta, pisike soomre sõimab ka teisi ettevõtjaid turusolkijateks, kes maksavad natuke rohkem!!! Eri kääbik ikka! (pean siin silmas tema kasvu ja tegude järgi tundub, et see on ka proportsioonis tema vaimse suutlikkusega!)(plaksutada pole vaja!)

viimasele
viimasele

ju sa ise ikka töötad sellesama pisikese Soomre juures. Plaksuta ise endale.

bla
bla

kui asi haiseb, tasuks seda vahest pesta.

wpDiscuz