Läänemaa restaureerimise infokeskus korraldab esimese avaliku ettevõtmisena kaks vanade majade omanikele ja restaureerimishuvilistele mõeldud tasuta infopäeva.
Esimene, peamiselt linnamajadele pühendatud päev on sel laupäeval Läänemaa muuseumi saalis. Teine, kus keskendutakse maamajadele, tuleb 2. novembril Lihula mõisas.
Haapsalu infopäeval on tähelepanu keskmes Haapsalus linnamajad ja kõnelejadki rohkem Haapsalu inimesed. Tõnis Padu annab ülevaate Haapsalu majadest. Praktilisema poole pealt räägib Eesti vabaõhumuusuemi peakonservaator puidu biokahjustustest, kuulda saab ehitusmeistri kogemusi ja nõuandeid vanade majade korrastamisel ja arutatakse ka seda, millised mured on korrastamist vajava maja omanikul.
Läänemaa muinsuskaitseinspektori Kalli Petsi sõnul on nõuannete jagamise kõrval infopäeva üks eesmärk koondada sarnaste murede ja huvidega inimesi, et edaspidi neile vajalikke koolitusi ja nõustamisi korraldada.
„Esimese infopäeva kava kokkupanemisel tekkis küsimus, milliseid teemasid oleks vaja käsitleda, sest kõik tundub oluline. Sellepärast tahakski inimeste käest teada, millised on nende meelest kõige põletavamad teemad,” selgitas Pets.
Infopäeval käiakse vaatamas ka kahte Haapsalu maja — üks neist on korrastamist ootav hoone ja teine juba taasatud elamu.
Kaks nädalat hiljem on samalaadne infopäev Lihula mõisas, kuid siis on tähelepanu keskpunktis vana maamaja ja ettekandjatena kaasatud Eesti vabaõhumuuseumi inimesed ja tunnustatud restauraatoreid.
Infopäeva üks korraldaja Laur Oberschneider ütles, et alguses oli soov ettekandjatena kaasata ka kohalikke meistrimehi, kuid viimased polnud nõus. „Pole lihtne leida inimesi, kes oskaksid nii tööd tea kui ka rääkida,” ütles ta.
Lihulas võetakse kõne alla Lõuna-Läänemaa ehituspärand, puidu biokahjustused, hoone tarindid, majaomanike mured ja tehtud vead. Ka seal järgneb ettekannetele ringkäik renoveeritavates majades.
Praeguse nimega Läänemaa restaureerimise infokeskus on mittetulundusühing, mis tahab vana maja omanikele ja restaureerimishuvilistele vanades hoonetes toimetamisel nõu anda ja koolitusi korraldada.
Ühingu eestvedaja Laur Oberschneideri sõnul pole esialgu kavas avada selliseid infokeskusi nagu mitmel pool Eestis, vaid põhirõhk oleks just praktilistel koolitustel.
„Praktika on majaomanikule vajalikum. Kui inimene teeb käed krohviseks, saab ta paremini aru, mida teeb,” lisas Oberschneider.
Ühingul on loomisel ka kodulehekülg, kuhu koondakse restaureerimisalast infot ja nõuandeid.