0

Fotovõistlus “Kultuurimälestised Vikipeediasse” kutsub osalema

Riina Tobias

Riina Tobias

riina.tobias@gmail.com

Eduard Zentsik – "Narva Hermanni linnus". Pilt võitis eelmisel aastal rahvusvahelise konkursi finaalis 9. koha.
Eduard Zentsik – "Narva Hermanni linnus". Pilt võitis eelmisel aastal rahvusvahelise konkursi finaalis 9. koha.

Kõik fotograafiahuvilised on oodatud osa võtma maailma suurimast fotokonkursist “Wiki Loves Monuments”, milles Eesti osaleb võistlusega “Kultuurimälestised Vikipeediasse”.

Võistlusel osalemiseks tuleb pildistada kultuurimälestiste riiklikku registrisse kantud mälestisi ning laadida oma pildid septembrikuu jooksul üles. Kuidas mälestisi leida ja mida reeglid ette näevad, saab lugeda siit.

Eestis toimub võistlus kolmandat korda. 2011. aastal esitas 71 osalejat võistlusele 3112 fotot 1717 mälestisest, 2012. aastal osales 75 inimest 2600 pildiga 1404 mälestisest. Pikemat kokkuvõtet eelmistest aastatest vaata siit.

“Eelkõige teeks meile rõõmu, kui rohkem pilte saabuks väljastpoolt Tartut ja Tallinna. Näiteks on Põlva- ja Võrumaa mälestistest pildiga illustreeritud alla kümne protsendi, teistes maakondades veidi rohkem,” selgitas Wikimedia Eesti juhatuse liige Teele Vaalma.

Nagu Vikipeedias tavaline, saab võistlusel osaleda igaüks, kes on nõus avaldama oma töö vabakasutuslitsentsi all Wikimedia projektide ühises andmebaasis Wikimedia Commons. Osaleda saab piiramatu arvu fotodega.

Et kultuurimälestisi oleks kergem leida, on fotograafidele abiks Google’i kaart, kust võib näha Eesti mälestiste asukohta ja olemasolevaid fotosid. Samuti on võistluse lehelt leitavad maa-ameti kultuurimälestiste kaardirakendus, nutitelefoni rakendused iPhone’ile ja Androidile, mälestiste loendid ning kultuurimälestiste riiklik register.

Fotosid hindab žürii koosseisus kultuuriministeeriumi muinsuskaitsenõunik Liina Jänes, muinsukaitseameti esindaja Jaan Vali, fotograaf Arne Maasik, arhitektuurimuuseumi fotokogu hoidja Jarmo Kauge ja vikipedist Robert Reisman.

Kolmele suuremale auhinnale lisaks on auhinnafondis raamatuid muinsuskaitseametilt ja RMK-lt, Maalehe ja Maakodu tellimused ning Tartu linna eriauhind parima Tartuga seonduva foto eest. Kümme paremat pilti lähevad edasi ülemaailmsesse vooru, kus eelmisel aastal jõudis Eduard Zentšiku foto Narva Hermanni kindlusest finaalis 9. kohale.

Võistluse parimatest töödest korraldatakse traditsiooniline rändnäitus, mis tutvustab pildistatud kultuuripärandit kõikjal Eestis. Eelmise aasta fotonäitus on olnud üleval Tallinnas, Tartus, Võrus, Põltsamaal, Narvas ja Alatskivil.

Hollandis 2010. aastal alguse saanud fotovõistlus toimub iga aasta septembrikuus üha enamates riikides.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
wpDiscuz