Maidlast avastati harukordse luude asendiga matus

Kaire Reiljan

kaire@le.ee

Maidlas päevavalgele tulnud hauas üllatas arheolooge hauaga risti asetatud luud. Erakogu

Maidla kivikalmel tegutsevad arheoloogid avastasid sel nädalal matuse, kus luud on korrapäraselt hauda asetatud, mitte segi pööratud.

Eelmistel kaevamistel kuhjatud mullakuhila all paljastus kividega kaetud põletamata matus. Hauda kattev, üsna korralik kihvikiht andis arheoloogidele lootust, et leitakse hästisäilinud matus, kuid kivikihti eemaldudes selgus, et hauda olid ristipidi asetatud kahe inimese luud, pealuu mõlemas haua otsas.

Hauaröövlite poolt rüüstatud matusest eristab Maidlas päevavalgele tulnud matus selle poolest, et luud tunduvad olevat hauda asetatud, mitte segi pööratud.

Suurem osa surnutele kaasa pandud panustest ja ehetest on kas juba varem röövitud või muul moel kaduma läinud. Matuste juurest leidsid arholoogid väikese hoburaudsõle, noa ja helmeid. Mandeli hinnangul on matus 12. sajandi lõpust või 13. sajandi algusest.

„Miks matus segi ei ole löödud, ei oska öelda. Sellel võis olla ideoloogilisi põhjusi,” ütles kaevamisi juhendav arheoloog Mati Mandel.

Tema sõnul viitab luude, eriti pealuude suurus, et avastatud hauda võivad olla maetud naisted, kuid välistatud pole, et tegemist on noorukitega. Täpsema vastuse annab sellele luude ekspertiis.

Läänemaa serval Maidlas asuv kalme on Eesti suurim kivikalme, kuhu on peamiselt põletatult maetud  10. sajandi lõpust 13. sajandi alguseni.

Arheoloogid uurisid kalmet 1980. aastate lõpus ja 1990. aastate alguses ja toona tuli päevavalgele seitse põletamata matust. „Ilmselt asus nüüd avastatud matus sügavamal ja seda tol hetkel ei märgatud,” ütles Mandel.

Viimasel paaril aastal on arheoloogid uurinud toonastel kaevamistel kogutud mullahunnikuid ja kalme ümbrust.

 

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments