Haapsalu harrastusteatritel lasub sundlõpetamise oht

Küljendaja

konnakulles@gmail.com

Sisuliselt on Valge Daami lavastused juba aastaid olnud Randlase ainus projekt. Foto: Arvo Tarmula

Sisuliselt on Valge Daami lavastused juba aastaid olnud Randlase ainus projekt. Foto: Arvo Tarmula

Mõlemat Haapsalu harrastusteatrit ootab kevadest ees tegevuse senises vormis lõpetamine, sest MTÜna tegutsevate teatrite majandusaasta aruanne on mitu aastat esitamata.

Äriregistri andmete järgi sai See–teater esitamata aastaaruannete eest esimese hoiatuse juba mullu märtsis, Randlane mullu veebruaris. Kui teatrid lähiajal aastaaruandeid ei esita, kustutatakse nad sundlõpetamise korras aprillis registrist.
Randlasega tõenäoliselt nii juhtubki, sest senises vormis jätkata pole mõtet.

„Usun, et sundlõpetamisele kuuluvate MTÜde nimekirjas on palju neid, kellel puudub iseseisva juriidilise isikuna jätkamiseks vajadus ja motivatsioon,” ütles Randlase juhatuse liige Anneli Aken.
Randlane loobub MTÜst

Aken rääkis, et tõenäoliselt jääb Randlane tegutsema Haapsalu kultuurikeskuse huviringina, nagu ta alustas 1978. aastal. „Teatrikülastajale ei muuda see midagi. Vaatajale on üsna ükskõik, kas teater tegutseb mittetulundusühingu, osaühingu või huviringina. Praeguse MTÜ elluäratamine oleks kallis ja kasutu, sest projektipõhiseks tegevuseks ei ole MTÜd vaja,” rääkis Aken.

Aken rääkis, et Randlase aruanded on esitamata aja eest, mil peaaegu polegi tegutsetud. „Sisuliselt on Valge Daami lavastused juba aastaid olnud meie ainus projekt,” ütles Aken.

Aken lisas, et 1990. aastail registreerisid end MTÜks paljud harrastuskollektiivid lootuses iseseisva kodanikualgatusena ka toetust saada.

„Mõnda aega see oligi nii. 10–15 aastat hiljem pole kõik enam nii roosiline. Kui harrastusteatritele eraldatavad toetused vähenevad aasta–aastalt ja mitte mõne protsendi jagu, vaid kordi, siis ei jää muud üle, kui järele mõelda ja loota paremaid aegu,” rääkis Aken.

Võlgu on Randlasel umbes 500 eurot, kuid Aken kinnitas, et juba selle kuu jooksul makstakse võlg ära.

See–teater seevastu üritab jätkata senisel kujul. „See–teatriga ei juhtu mitte midagi,” kinnitas teatri juhatuse liige Marina Sillaste.
See püüab jätkata

Sillaste rääkis, et palub juba lähiajal Pärnu maakohtu registriosakonnast ajapikendust, et saaks raamatupidamise järje peale aidata ja jõuaks viimase kolme aasta aruanded esitamisvalmis. „Teeme kõik selleks, et elus püsida,” ütles Sillaste.

Sillaste tunnistas, et teatril on olnud raske aasta. Vaba tänava hoone, kus teater tegutseb, on olnud päästeameti nõudel juba sügisest saadik etendusteks ja muudeks üritusteks suletud.
Omatulu on nii väike, et raamatupidaja palkamiseks pole teatril olnud lihtsalt raha. Raamatupidajata oldud aeg omakorda on tekitanud bilansis paraja segaduse, ütles Sillaste.
Teatrid tuleb päästa

Sillaste  sõnul on juunis kümneaastaseks saav 90 tegevliikmega See–teater tema elutöö ja ta teeb kõik, et aastaaruannete ja kuhjunud võlgadega ühele poole saada. „Tasapisi maksame. Seis ei ole lootusetu,” ütles Sillaste. Ka on üks raamatupidamist pakkuv firma andnud nõusoleku bilanss üle vaadata.

Läänemaa rahvakultuuri juht Marju Viitmaa ütles, et kui kogu Läänemaal poleks enam ühtegi teatrit, oleks see katastroof. „Tuleb ennast kokku võtta, tegutseda ja asi päästa,” ütles Viitmaa.

Pärnu maakohtu sundlõpetamise teate järgi on Randlasel ja See–teatril 4. aprillini aega esitada majandusaasta aruanded või põhjendada nende mitteesitamist.
Ka saavad selle ajani teatada oma nõuetest MTÜde vastu võimalikud võlausaldajad.

3 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
negatiivne majandusaruanne
10 aastat tagasi

ei välista selle esitamist õigeaegselt

ätt.
10 aastat tagasi

Kuidas on võimalik nii vastustundetult seadustesse suhtuda!Aruanded esitamata ja mitu aastat!Kas teatri varjus on pikalt tegutsetud pettustega sest teadmatuse taha küll pugeda ei saa?

Anneli
10 aastat tagasi
Reply to  ätt.

Ätt peab ilmselt pettuma, aga petnud on teatrid siiski eeskätt iseennast, tegutsedes, hambd ristis, üle oma võimete. Kui MTÜs on probleeme, on ühingu siseasi olukorda analüüsida ning otsustada, mis edasi saab.
Pole mingit põhjust keskaegset teatrit teha ja kedagi rahva ees rattale tõmmata, sest sentigi maksumaksja raha pole kellegi taskus. Vastupidi, harrastusele, mida ei suudeta hallata, tuleb peale maksta nii omast taskust (MTÜs vastutavad juhatuse liikmed oma saba, sarvede ja varaga) kui ka vaimselt (kellele meeldiks võlgu olla?).
Ätt, kuidas niigi raskes olukorras teatrid saaksid end veel rohkem süüdi tunda ning kas see teeks kedagi rõõmsamaks või maailma paremaks paigaks?