Lääneranna võimuliit ei murdunud ja neljapäevasel istungil ei tühistanud volikogu 24. märtsil tehtud haridusasutuste ümberkorraldamise otsust. Vastava eelnõu oli volikogule esitanud volikogu liige Raul Oberschneider.
Märtsiistungil otsustas Lääneranna volikogu, et Lõpe ja Metsküla kool pannakse 31. augustist kinni ja Virtsu koolis ei ole enam 5.–9. klassi ning et tuleva aasta 1. septembrist pole 7.–9. klasse enam ka Koonga ega Varbla koolis.
Oberschneider ütles, et tema eelnõu ei ole mõeldud vallavalitsuse töö takistamiseks, vaid võimaluse andmiseks taastada koostöö ja kodurahu. Tema eelnõu – senise otsuse kehtetuks tunnistamine – olevatki ettepanek kohtuvälise kokkuleppe saavutamiseks.
Elagu Lääneranna kompetensikad mehed-naised! Hurraa!
Ei midagi uut päikese all. Nagu vanal heal tsaariajal, on ka nüüd rollid jaotatud, tšinovnikud – vallaametnikud peavad valitsemise musta töö ära tegema, tsaar – minister saab hea ja õigluse kehastus olla. Peaminister pole oma rolli veel leidnud, võitleb nende asjade ja inimestega kes teda vihale ajavad. President on niisama muhe mees.
Selge, valla koalitsioon saadab välja väga selgeid sõnumeid: kuidas lapsed Lihulasse kooli saavad?
Kõik on vv kamba arvates segased peale nende endi?
Ja kui olengi segane, mis siis? Põhiseadus seda minu teada ei keela.
Põhiseadus ei keela muidugi. Ainult et peast segased teevad reeglina lihtsamaid töid, mitte ei trügi vallavolikokku või mingeid valla asutusi juhtima. Alla kõrghariduse ei peaks üldse miskit kõne alla tulema.
Need pead peavad seina sisse augu saama? Mis sellest, et sein on tugev. Jääb mulje, et tegu oleks nagu mingi ettevõtte omanikega kes teevad mida tahavad.
Jääb mulje nagu valla sissetulekud oleks volinike omand.
Me ei ole tõesti võimelised pidama koole kus lapsi on klassis vähe. Vallal ongi kohustus olla jätkusuutlik ja majandada nii, et järgmistel valitsejatel oleks mida valitseda. Emotsionaalselt on muidugi raske selliseid otsuseid vastu võtta aga see on ainuvõimalik lahendus. Saab teha ka erakooli ja miks Metsküla seda ei kaalu, jääb arusaamatuks. Tundub, et toetajaid on ju murdu kui kommentaare lugeda.
Pensionid on samuti väga suur kulu. Lõpetaks nende maksmise?
Väga ebaviisakas võrdlus pensionäridega. Kes on väitnud, et laste eest ei makstaks enam, paraku ainult teises paigas. Koole on mujal, kus ka lapsi.
Mõistlik oleks. Paljud võivad neist töötada. Pension ainult neile kes seda tõesti vajavad.
Ole siis kindlameelne ja kingi oma pension riigile tagasi kohe, kui sellesse ikka jõuad. Kuuluta lehes ka.
Loe uuesti, mõistlik. NEILE kes seda tõesti vajavad. Paljud doteerivad enda lapsi ja lapselapsi kes võivad ise endile raha teenida.
Nii nõdra põhjendusega vastulauset pole ammu kuulnud. Aga ikka….selliseid on alati ühiskonnas. Napak hakkaks otsustama, kes oleks pensioni vääriline? Taevas appi!
Ah et miks erakooli ei taheta – selge et raha pole selle ülalpidamiseks . Vallal peab olema , teistel – vabandust aga mitte ( kuigi siin mõned persoonid üritavad tõestada et raha suisa üle jääb – palun hakake siis tegutsema – ei saa , vaja oleks et vald veel pool milli juurde paneks paarikümnele õpilasele )
Kas vallas on toimunud hariduselu arutelud? Olen teatud mõttes KODANIKU “lõug vastu maad” stiiliga nõus. Aga kas on tulnud arutlusele, et Metsküla kool võiks olla Lihula kooli osa, või et Virtsu poleks mingit kooli vaja ehk ehitada võimla Kõmpsi, Koonga slepist üldse vabaneda ja Lõpe koolile suhteliselt väikse rahaga juurdeehitus teha jne. Samas, lõimi jälgides, siis pole ei KODANIK ega “maailmanimed” midagi arutanud. Seega…
Arutelule miinus panna on kõnekas fakt.
Keerake oma loll pläust ükskord kinni. 30 000 on poolest miljonist suurusjärgu võrra väiksem.
No müni võiks siis kõrvad pesta ja silmad avada – käis ju ving et sinna metsa vaja juurdeehitus , mida paar aastat tagasi hinnati 0,3 millile , nüüd kindlalt juba pool milli
…tuletan taaskord meelde. Koole ei kärbita mitte selleks, et raha pole vaid selleks, et Lihulasse uus ehitada.
Samahästi võiks kõik muud teed üles võtta peale põhitrasside?
Jälk on on olla demagoogiliselt emotsioonidest rääkiva suu juures.
See koolide sulgemine ei ole lahendus, kuna see teeb olukorda veel hullemaks. Lahendus on ju arusaadavalt rahvastiku- ja regionaalpoliitika vastavusse viimine praeguse nutuse olukorraga. Eesti riigi praegune kurss ei ole jätkusuutlik.
Kvaliteetne haridus ja sellega kaasnev haritus on ainuke asi, mis Eestit edasi viib ning sellele tulebki peale maksta. Piiratud mõtlemisega inimesed taandavad kõik ainult rahale ning ei näe mõjusid ja tervikpilti. Kusjuures eelarve raha jagamine on poliitilise otsustamise koht ehk ei pea raha kulutama igale poole mujale ning mamasinavärki ja bürokraatiat saab KOV alati vähendada. Küla elab siia kui on kool, kõrts (loe tänapäeval sotsiaalmeedia) ja kirik, kui raske selle mõistmine olla saab!
No külades olid nii koolid , kõrtsid , kauplused , kirik ja kõik mis veel – ometigi külad jäid tühjaks – nii et see eeldus ei päde . Mis haridusse puutub , siis vaid raha pumpamine madala tasemega haridusse ei too edu . Meil on haridusvõrk nagu vana auruvedur mida üritatakse muudkui täiustada , aga edasi ta ei liigu ikka eriti kiiremini , samas kui teised juba ferrariga edasi liiguvad – siiani on vaid raha katlasse kühveldatud , tulemused on pigem isegi halvenenud ( eriti naljakas oli lugeda nn medaliste mida praegu on kuidagi nagu seeni pärast vihma , omal… Loe rohkem »
Funktsionaalne lugemisoskus on kaduv oskus, ka siin. Ma räägin ikka kvaliteetsest haridusest, mitte millegist muust. Koolivõrgu korrastamine on üks tehniline detail haridusse investeerimisel tervikpildis, aga eks see näitab tõepoolest hariduse devalveerimist:) Samas tundub, et kodanik elab teises riigis, sest kohalikud poed ja koolid on sulgunud massiliselt üle Eesti. Kodulähedane (alg)kool on riigi haridussüsteemi üks strateegiline väljund, aga kahjuks… Olen sellega nõus, et haridusministeerium ainult eksperimenteerib ja ei tee sisuliselt midagi kasulikku nagu ka kaasava haridusega juhtus – ainuke tulemus on, et HEV lapsed toodi tavakooli ning tekitadi veelgi suurem probleem.
KODANIK, te olete alasti, teie argumentide absurdsust iseloomustab lause osa – vaid raha pumpamine madala tasemega haridusse ei too edu. “Ferrari”? “Lihula kasumlik katlamaja”???? Andke minna – nalja kui palju.
Segaseid sõnumeid saadavadki segased.
Järgmine meeleavaldus tuleb teha Toompeal. Kohal peavad olema ka kõik volikogu inimesed! Probleemid on alguse saanud Toompeal tehtavast poliitikast ja sellest saavad tegelikult kõik aru. Kahju, et see on kogu protsessis unustusse jäänud.
Probleem on ikka KA selles, et lapsi lihtsalt ei ole neis koolides õppimas.
Millistes koolides pole lapsi?
Miinimumid koolide ülalpidamiseks – algkool ( 1-4) 40 persooni ; põhikool(1-9) 120 persooni ; gümnaasium 200 persooni
Paluks linki sellele õigusaktile, kuhu on sellised numbrid kirja pandud.
Ja algkool on siiski kuus klassi (kaks esimest kooliastet).
No paluks linki siis kus seaduses on mõiste -algkool- välja toodud . HM ist võib lugeda vaid et meil on 3 kooliastet -1.2.ja 3. aste
Aga need mõistliku koolipidamise arvud on siit, sealt ikka läbi käinud .
Miks paljud vallad seda 1-4 klassi kasutavad – lihtne : kasutatakse liitklasse ja põhimõte on et õpetajatel oleks täiskoormus e.2 õpetajat
KODANIK, mis tunne on olla nullis (0)? Täpsustan küsimust: mis on Teie soov?
Täpsustan veel küsimust: kas olete eduka valla haldusspetsialist?
Ma olen ka seest tühi, kui peremehe peas pole.
Kusagil peetakse koole kus pole lapsi?
Pärnu maakonnas oli üks kool kus terve aasta ei olnud ühtegi õpilast !