Teadlik tarbija ei lase ennast kanamunade valest märgistusest petta

Lääne Elu

info@le.ee

Kanamunad. Foto: maaeluministeerium
Kanamunad. Foto: maaeluministeerium

Müügil olevad kanamunad ja nende pakendid peavad olema nõuetekohaselt märgistatud, et tarbija saaks panna korvi sellisest linnukasvatusettevõttest pärinevad munad, mis vastavad tema eelistusele. Kanamunade tootmisviis peab olema märgitud munakarbile.

Kuna lihavõttepühade eel tõuseb poodides hüppeliselt munade müük, on sobiv aeg üle korrata kanamunade märgistusnõuded ja nende pakenditele kehtivad erimärgistuse nõuded.

Kanamune toodetakse nelja tüüpi linnukasvatusettevõtetes ja neid eristatakse munadele prinditava tootekoodi alusel. Munad märgistatakse nende tootmiskohas ja esimene number koodis tähendab järgmist:

0 – mahepõllumajanduslikust tootmisest pärinevad munad – mahekanu ei peeta puurides ja suur rõhk on lindude heaolu tagamisel. Kanad saavad võimalikult liigiomaselt käituda, pääsevad vabaõhualale vähemalt kolmandikul oma elueast ja söövad mahepõllumajanduses lubatud sööta.

1 – vabalt peetavate kanade munad – kanade vabalt pidamine tähendab, et lindudele on tagatud pidev ligipääs piisava suurusega jooksualale, kus nad saavad lisaks ringiliikumisvõimalusele ka siblimissoovi rahuldada.

2 – õrrekanade munad – õrrekanadel on võimalik lindlas vabalt ringi liikuda, nad saavad allapanuga alal siblida, õrre peal istuda ja neil on munemiseks juurdepääs pesale.

3 – puuris peetavate kanade munad – Euroopa Liidus (EL) on kehtestatud kanade puuridele ning nendes koos peetavatele kanadele kindlad tingimused, lähtudes lindude heaolunõuetest. Erinevalt eespool loetletud linnupidamisviisidest ei ole puuris peetavatel kanadel võimalust ringi liikumiseks, siblimiseks ja õrre peal istumiseks.

Tähelepanelik tasub olla väljaspool EL-i ehk kolmandates riikides toodetud kanamunadega, kus loomade heaolustandardid võivad, aga ei pruugi olla vastavuses EL-is kehtivatega. Esimesel juhul peab olema Euroopa Komisjon sellekohase kinnituse avaldanud. Sellistest kolmandatest riikidest pärinevad munad peaksid saama märgistatud samadel alustel EL-is toodetud munadega nii, et munale prinditud esimene number näitab linnukasvatusettevõtte tüüpi, sellele järgnev tähekombinatsioon tootjariigi tunnust (nagu näiteks EE tähistab Eestit, LV Lätit, LT Leedut jne) ning seejärel ettevõtte tunnustamise number.

Kui aga turustatakse mune sellistest kolmandatest riikidest, kus loomade heaolunõuded ei ole veel võrdväärsed meil kehtivatega, kohalduvad erinõuded. Munapakendite välispinnal peavad muust tekstist selgesti eristatavas ja kergesti loetavas kirjas olema märgitud päritoluriik ja märkus „tootmisviis ei vasta EÜ normidele“. Niisuguse erimärgistusega karpides ei tohi munadel peal olla märgistust algusnumbritega 0, 1 või 2, mis tähistab kõrgendatud heaolustandardiga tootmisviise ja oleksid seetõttu tarbijat eksitavad. Kõnealustest kolmandatest riikidest pärinevate munade märgistus tohib alata vaid numbriga 3.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
11 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
...
15 päeva tagasi

Tänapäeval võivad olla seeliku all munad…isegi abielluda võivat selliste värrrrdjjjaategaaa

Ei valinud kommuniste!!
12 päeva tagasi
Reply to  ...

Kahjuks värdvalitsus propageerib sellist inimvaenulikku rikastamist 🙁
Astuge tagasi, aferistid!

uhhuuteadlik
15 päeva tagasi

tarbija ei usu masstootja müüja muinasjutte kanade elu ja tervise kohta, samamoodi saab etteheiteid teha loomakasvatuses sigade ja lüpsilehmade elutingimuste kohta suurlautades, kus loomad päikesevalgust ei näe ja on pidevalt lüpsimasina otsas , millega pumbatakse välja rekordkoguseid ja kus piimapaki hind sõltub piimapakendi hinnast ja sellest palju sinna keemiat lisatakse , et see toode aastaid säiliks.

Toots
16 päeva tagasi

Ostan ainult hiidmune, olgu või 5D prinditud!

Kodanik
16 päeva tagasi

Hinda vaatan. Üle 2€ 10 muna eest ei maksa.

põrupõhja jyrka
16 päeva tagasi

roheelu on silmapettus.
Liberaalid valetavad.
Põllule vea ikka sõnnikut!

Jaan.K
16 päeva tagasi

Mina teen enne ostu karbi lahti, vastan kas on ikka kanamunad vöi kuldnoka omad.Märgis karbil ei ütle juba hammu seda mis suurusega munad karbis on.
Kus neid peetakse, see mind ei huvita.

WOKE
16 päeva tagasi

Selge. Tark tarbija sööb mahemune ja loll tarbija sööb teisi mune. Ja nii me maailma päästamegi.

Majanduteadlane
12 päeva tagasi
Reply to  WOKE

Ärka üles!
Sind petetakse igal pool- eesti kurk tuleb ispaaniast ja mahemunad lasnamäe keldrist!

vanasti
16 päeva tagasi

sõltus muna hind muna kaalust ja munad olid vastavalt märgitatud, nüüd vaatavad karbist enamasti vastu vutimuna suurused kanamunad, millest nende praegune hind sõltub on arusaamatu. ka sigu peetakse sulus ja lehmad aasta otsa laudas, piima hinna määrab aga koju tassitav prügipakend ja sellega tekkivad probleemid

WOKE
16 päeva tagasi
Reply to  vanasti

Küll jõuab järg ka sigade ja lehmadeni, roherevolutsioon ei jäta kedagi vahele. Inimesedki olevat kliimale tülikaks muutunud.