Anvar Samost: „JAH-laul” ja maksumaksja raha tuulde loopimine

Kolleeg Huko Aaspõllu rahvusringhäälingust luges eelmisel nädalal hoolega läbi Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) ja Kredexi liitmisel tekkinud liitasutuse Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (EISA) mulluse majandusaasta aruande. See, mis ta leidis, tekitas imestust nii teistes ajakirjanikes kui ka pärast aruandest kirjutamist laiemas üldsuses.

Igaüks võib ise aruandega tutvudes veenduda, et EISA teeb suures mahus kaheldava otstarbekusega kulutusi. Lisaks ei ole kahe asutuse liitmisest sündinud kulude kokkuhoidu, mida kahe aasta eest neid ühendama asudes lubati, vastupidi – kulud on hoopis kasvanud.

Rõhutama peab, et kolleeg ei käinud kuskilt hankimas salajasi dokumente, ei suhelnud vilepuhujaga. Ta lihtsalt luges läbi paar aruannet ja tutvus EISA avalike teadetega.

Avalikkuses on uudisest rohkem tuntuks saanud näited, kuidas EISA aitas ühel hotellil välja ehitada justkui kahjulikku elektromagnetkiirgust vähendava spaa (aga tegelikult muidugi on see puhas uhhuu) ning koos Jarek Kasariga loodud „JAH-laul”, mis „iseloomustab kõiki EISA tegemisi tööandja väärtuspakkumises.” Sarnaseid näiteid on aga veel ja veel ning tegelikult hullemaid. Peamiselt kuuluvad need kahte suurde rühma: ettevõtete toetused ning Eesti kui investeeringute ja turismi sihtkoha turundamine.

Ettevõtete toetamine maksumaksja rahast ja ametnike äranägemise järgi on üldse kahtlane asi. Õnneks ei ole teada, et Eestis oleks sellega kaasnenud suuremat sorti korruptsiooni. Palju halvem on, et alati häirib riigi toetus mõnele ettevõttele vaba turu toimimist.

Ühe äri alustamiseks või laiendamiseks peab keegi sinna panema raha või laiemalt kapitali teadmiste, kinnisvara, tööjõu või muu näol. See raha saab tulla otse omanikelt, vahendatult börsi kaudu või pankadelt. Kui aga kõik need on uue äri ära põlanud, siis maksumaksja raha samasse kohta paigutamine ametnike poolt, kel enda nahk kuidagi mängus pole, on ilmselt raiskamine, halvemal juhul aga kellegi teise ettevõtmise kahjustamine.

Kui ühes linnas on kaks spaahotelli, kes külastajate pärast konkureerivad, aga üks saab riigi käest toetust, siis võib kihla vedada, et esmalt kannab kahju see hotell, kes toetust ei saanud, kuid veidi hiljem saavad kliendid lihtsalt viletsamat teenust. Eriti siis, kui ka teine hotell hakkab samasugust toetust saama.

Iseseisvuse taastamise esimese kümnendi jooksul oli Eesti nii vaene ja kokkuhoidlik, et mingeid ettevõtlustoetusi ei tulnud isegi pähe maksta. Ometi oli tegemist aastatega, mil Eesti majandus kasvas pöörase kiirusega, siia saabus miljardeid välisinvesteeringuid, Eesti eksport liikus hüpetega ülespoole, Eesti inimeste palgad, jõukus ja siin tehtud toodete hinnad kasvasid kiires tempos. Nüüd ei pea isegi EISA aruandeid lugema, et olla üllatunud, kui teistmoodi kõik arenenud liberaalse turumajandusega Eestis on.

Mis puutub Eesti turundamisse, siis on see küll vajalik, aga erakordselt keeruline ülesanne, kus meie võistlejateks on kümned palju suuremad riigid. Ei ole reaalne, et näiteks Aserbaidžaanile või Indoneesiale omaseid eelarveid kasutada saaks. Samas ei ole väikese eelarvega mingit mõtet suurtel turgudel reklaamikampaaniaid teha, meediasisu osta, klantsajakirju välja anda, ajakirjanikke sõidutada – aga seda kõike EISA teeb. Ükskõik, kuidas ka ei mõõda, kasutult.

Omaette hullus on maksumaksja raha eest mentorluste ja meistriklasside korraldamine. Kuidas aru saada näiteks 30 ettevõttele pakutud „teenusedisaini” meistriklassist, kus ettevõtted selgitasid välja ärimudeli? Kui ettevõte ise ei tea, mis on ta ärimudel, siis ei aita ükski mentorlus.

EISA-s töötab ligikaudu 360 inimest ja 2022. aastal kulus asutuse tegevustele 56,6 miljonit eurot, lisaks sajad miljonid eurod edastatud toetusi. Keskmine kuupalk on 3200 eurot. Muide – enam kui 90 lehekülje pikkusest EISA aastaaruandest ei saa kogu detailsusele vaatamata ülevaatlikku pilti, kui palju, mis segmentidele, mis fondidest on sihtasutus toetust maksnud.

Majandusminister, kelle haldusalasse EISA kuulub, leidis, et asutus „vajab väikest restarti”. Mis oleks, kui esimese asjana koliks EISA Narva? Niisuguse keskmise palgaga inimesed elavdaksid kindlasti sealset majandust, aga tooksid ka eesti keelt piirilinna. Mine tea, äkki laseks Narva linnavalitsus lõpuks paari aasta eest avatud uude ujulasse ka vee sisse?

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
13 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
krõmpsluu
3 kuud tagasi

Statistika näitab,et pea 70% eesri tööealisest elanikest istub igasugu büroodes,ühingutes ja mudes ametites p.rseid laiaks ja ei tooda mitte midagai aga palgad on prisked.Kahjuks ei saa neid ka midagi tootma panna,sest ainukesed tööriistad mida nad peos oskavad hoida on lusikas,m.nn ja pastakas.

AVS
3 kuud tagasi
Reply to  krõmpsluu

Et sinu meelest on “tõeline töö” labidaga kraavi viskamine? Ajad ja töö iseloom muutuvad.
Ja kas saaks selle sinu 70% väite kohta linki? Statistikaameti andmetel on selle aasta esimese kvartali tööhõive määr Eestis muidu üldse 69% – sinu jutu järgi meil peaaegu keegi ei teegi tootvat tööd, mida iganes sa selle väljendi all silmas ka ei pea.

Rahvuslane
3 kuud tagasi
Reply to  AVS

Ära kirjuta siin, vasja!
See ” valitsus” pole veel midagi mõistlikku teinud!
Kui nad kohe tagasi ei astu, saab riik otsa! 🙁

AVS
3 kuud tagasi
Reply to  Rahvuslane

Vasjat võid hommikuti peeglist tervitada.
Ja minu jutt ei käinud valitsuse kohta, harjuta oma lugemisoskust.

tuleb
3 kuud tagasi

alustada toompea hüvitiste ära võtmisega ja sama kiire protsessiga nagu pedeseaduse vastuvõtmine käis

Maksame hädavareste arveid
3 kuud tagasi
Reply to  tuleb

Kõigepealt tuleb valitsus vahetada!
Siis kaob ka pedeseadus!
Loomulikult on ametnikke liiga palju!

Juku
3 kuud tagasi

Uskumatu, et rahasid lennutatakse tuulde mingisuguseid JAH laule ja kuskil ka riigi rahade eest logodega nänni tellides … Samal ajal ei suudeta lahti hoida maakoole, kus on puudu suhteliselt väikene summa, mis samal ajal hoiab elus piirkonna vaimsust ja tulevikku noorte perede näol. Kuidas selliste väärtustega inimesed on otsuseid tegema pääsenud..

väga
3 kuud tagasi

hea lugemine! Peaks kuskil suuremas lehes ka avaldama.

pravdas
3 kuud tagasi
Reply to  väga

pravdas, izvestias, new york timesis, narva transis,

Kindlates kätes
3 kuud tagasi

Selliseid parasiit-organisatsioone on kümneid, mis neelavad sadu miljoneid maksumaksja raha. Seal töötavad inimesed (90% üleõppinud naised) on kindlad oravate jt liberite valijad. Samuti on need mugavad kohad rahade kantimiseks. Kõik see nõrgendab ja kahjustab riiki ehk oma iseseisvat suveräänset riiki ei ole enam ning tulevik on järjekordne vene okupatsioon.

ohtlikum
3 kuud tagasi

on praegune jevrookupatsioon

Kindlates kätes
3 kuud tagasi
Reply to  ohtlikum

Nõus.

neid
3 kuud tagasi

parasiteerivaid riigivargaid on kõik riigiasutused täis ja tuleb aina juurde, kes kõik tahavad austraalias ära käia