Läänemaal on sagenenud imikute mürgistusjuhtumid

Lääne Elu

info@le.ee

Mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder tõdes, et enamasti leiavad mürgistusõnnetused aset just kodudes. Foto erakogu.

Aasta jooksul juhtub Eestis pisut üle 3000 haiglaravi vajava mürgistuse ja ligi 4000 mürgistust, kui nõu saamiseks helistatakse mürgistusinfonumbrile 16662. Viimastel aastatel on Eestis sagenenud alla üheaastaste laste mürgistusjuhtumid. Valdav osa õnnetustest juhtub kodudes ning tuleneb lapsevanemate kiirustamisest ja ohtude tähelepanematusest.

Möödunud aastal pöördusid Läänemaa elanikud mürgistusteabekeskuse infoliini poole 64 korral. Kõnede arv on olnud viimastel aastatel tõusvas joones, samas kui haiglaravi vajavate juhtumite arv on vähenenud. See näitab, et elanikud on mürgistusinfoliinist teadlikumad ning sageli ei vaja kannatanu haiglaravi, vaid piisab sellest, kui spetsialist telefoni teel juhendab, kuidas mürgistuse korral käituda.

Nii nagu pea igas vanuserühmas, on ka siin kõige sagedasemaks mürgistuse põhjustajaks lapse kätte ja suhu sattunud kemikaalid või temale mitte mõeldud ravimid.

„Läänemaa statistikast ilmneb, et enim kõnesid tehakse suvekuudel. Suviste külaskäikudega mürgistuste arv tõuseb, sest lapsed tegutsevad majapidamistes, kus nad iga päev ei viibi. Enamasti leiavadki mürgistusõnnetused aset just kodustes oludes – sarnane pilt avaneb ka teistes maakondades,” sõnas Mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder.

„Kõige tõhusam on luua kemikaalide ja ravimite hoidmiseks ja kasutamiseks selline süsteem, millega ohtlikud ained on laste käe- ja nägemisulatusest väljas ning mis ei vea alt ka siis, kui lapsevanem on väsinud või kui tal on kiire,” selgitas Oder. „Saame infoliinile kõnesid, kus lapsevanem on ravimi asemel andnud oma lapsele kogemata hoopis eeterlikku õli, e-sigareti vedelikku või kõrvatilku. Sellise olukorra vältimiseks tuleb ravimeid muudest väikestest pudelitest eraldi hoida.”

Mürgistuskahtluse korral ei tasu muretsedes sümptomeid ootama jääda, vaid on soovitatav kohe eksperdilt nõu küsida. Mürgistusinfonumbrile 16662 saab helistada ööpäev läbi ning nõustamine on anonüümne. Samuti saab vajalikke näpunäiteid mürgistusõnnetuste ennetamiseks Mürgistusteabekeskuse kodulehelt 16662.ee.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments