Juhtkiri: säilitada või purustada

Lääne Elu

info@le.ee

Veidi vähem kui pool aastat tegi riigikantselei juures tööd nn punamonumentide komisjon. Nende ülesanne oli selgitada välja Eestis asuvad teise maailmasõja monumendid ja anda oma hinnang, kas tegemist on punamonumentidega või mitte, ning teha omalt poolt ettepanek, kuidas nendega edasi toimida. Töörühm tegi ettepaneku 322 nimekirja jõudnud Eesti eri paigus asuvast punamonumendist või -mälestusmärgist eemaldada või asendada 244. Siiski jättis töörühm kõige rohkem kirgi kütvate monumentide suhtes nagu Maarjamäe memoriaal ja Tallinnas kaitseväe kalmistul asuvad monumendid, mille hulka kuulub ka pronkssõdur, hinnangu kujundamata. Leiti, et need vajaksid laiemat ühiskondlikku arutelu.

Mitmel pool on omavalitsused või keegi tundmatu juba ette jõudnud ja ligi 60 nimekirjas olnud monumenti on oma kohalt teisaldatud. Nii toimetas Lääneranna vald Virtsu muuseumisse viis valla territooriumil asunud mälestusmärki, kusjuures mõne kohta neist polnud teisaldamise info riigikantselei juures tegutseva komisjonini jõudnud. Nii nagu polnud nendeni jõudnud info ka Haapsalu Osmussaare kaitsjate mälestuskivi äraviimisest.

Kuuest Läänemaa mälestusmärgist, mis komisjoni hinnangul teisaldada tuleks, on Haapsalu ühishaud selline, mis ootab kevadet, mil sõjamuuseum taas ümbermatmistega alustab. Omavalitsuse maal asub ka Vormsi punamonument. Lääne-Nigula valla teisaldamist vajavad monumendid asuvad aga riigi- või eramaal.

Mis saab teisaldatud monumentidest edasi? Haapsalu ja Läänemaa muuseumid on valmis Haapsalu monumendi oma kogusse vastu võtma nagu ka teised Läänemaalt teisaldatavad mälestusmärgid. Samas on see teisaldaja otsus, mida monumendiga pihta hakata. Nii pole sugugi kindel riigimaal asuva Osmussaare memoriaali või Palivere lähedal metsas oleva ühishaua tähise saatus. Kolmapäeval antud pressikonverentsil olid riigikantselei ja töörühma kõneisikud seda meelt, et tüüpmonumentidest võiks üks näidis ju muuseumis säilida, teised tuleks aga saata purustajasse.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
14 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Lauri
1 aasta tagasi

Laulukaar on ka venelaste ehitatud…

Politoloog
1 aasta tagasi

Kõik punased monumendi ja punased erakonnad tuleb kiiresti peeneks killustikuks lasta ja katta sellega untsuläind posti tänav!

Vabadus võitleja
1 aasta tagasi
Reply to  Politoloog

Mälestus putinist on juba kustunud!
teda pole olemas olnud!!

vana püss
1 aasta tagasi

Monumendil pole mitte ainult Ivanovi nimed, on ka Eesti perekonnanimesid.
bolševike sunniviisiliselt mobiliseeritud eestlased – kes nad on ohvrid või reeturid?

Pook
1 aasta tagasi
Reply to  vana püss

Hakkan ise j’lgima seda teemat …….

iga
1 aasta tagasi

tükike nendest mälestusmärkidest on reliikvia ja nõuab hoolikat säilitamist ja ülimat kohtlemist, nagu reliikviale omane, kes peidab selle lauda põranda alla , kes kiviaeda, kes pööningule, pärandates seda saladust põlvest põlve

Uskmatu-Toomas
1 aasta tagasi

Kui küsida kas enam lollimaks minna on võimalik siis optimist vastaks kohe,saab küll see alles algus !

Teadja
1 aasta tagasi

Võrdse kohtlemise printsiip. Kuidas hävitati esimese Eesti Vabariigi mälestussambad, kõik.

Nimi (kohustuslik)
1 aasta tagasi
Reply to  Teadja

Siis oleme ju samal tasemel tibladega!

Teadja
1 aasta tagasi

Hävitati selleks, et mälestus kustutada. Milleks otseselt purustada, viia muuseumi viia et oht ei ununeks.

Bardndõkk
1 aasta tagasi

Saadan ollemaa sulle koju varsti , aga ta tahab ainult tagant …..

Läku
1 aasta tagasi

Purustajasse

Ploodu
1 aasta tagasi

Säilitada need mälestusmärgid! Hea oleks teha nagu surnuaed neile:Häbiks neile kes selle punavalitsusega aktiivselt kaasa jooksid, oskasid öigel ajal vesti keerata ja nüüd uuesti vöimul on. Lohutuseks neile-kes jalgu jäid ja vana punalipu tagasi tulemist lootsid-ootavad= saavad käia palvetamas nende ees ja viia lohutuseküünla.
Langenud on maetud mujale- seda teavad nende lähedased-ja mälestavad .

Jaan K
1 aasta tagasi
Reply to  Ploodu

Kindlasti killustikuks.