Endel Vooremaa jättis mere ja purjed nüüd meie valitseda

Endel Vooremaa. Arhiiv

Esmaspäeval lahkus igaviku teele 92aastane jääpurjetamise Vooremaade dünastia peamees Endel Vooremaa (6. mai 1930 – 25. juuli 2022).

Jääpurjetamine on nišiala ja kuigi jääpurjetajad on pürginud ka taliolümpiamängudele, ei saa nende soov ilmselt mitte kunagi teoks. Jää võib kõikjal ühel hetkel ära sulada ja suurt jäähalli pole ka ilmselt arukas ehitada. Pealegi, kus sa seal tuult purjedesse saad.

Endel oli DN klassis [1937. aastal USAst ajalehe The Detroit News järgi nime saanud jääpurjeka klass – toim.] ometi nii kõva mees, et näiteks Läänemaa parimaks sportlaseks valiti ta seitsmel korral. Kuigi Haapsalut tunti eelkõige vehklejate linnana ja tegijad olid kõvad, oli Endel hääletusel ka nendest üle.

NSV Liidu meistriks tuli ta samuti seitsmel korral. Tegelikult ehitas ta esimese DN kelgu endale ise 1969. aastal ja pani sellele nimeks Troll. Nüüd on tema poeg Vaiko ka oma kelkudele alati nimeks pannud Troll. Pojapoja Argo kelkudel aga nime ei polegi.

Endel Vooremaa tuli kolmekordseks Euroopa meistriks kolmel aastal jutti 1971-1973, sellel järgnenud MMil ta paraku ei võitnud. Õnneks võitis küll teine eestlane, Ain Vilde, aga näiteks mulle tundus see äärmiselt ülekohtune – kuidas siis nii, korüfee jäeti võidukarikata.

Artikli lugemiseks tellige digipakett või logige sisse!

0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments