Kooliraamatukogud hääbuvad raha- ja ruumipuuduses

Kaie Ilves

kaie@le.ee

Haapsalu algkooli raamatukoguhoidja Helju Elmik on kahe viimase tööaasta üle Kuuse tänaval tõeliselt õnnelik, sest raamatukogus on ruumi ja õhku. Foto: Andra Kirna

Haapsalu algkooli raamatukoguhoidja Helju Elmik on kahe viimase tööaasta üle Kuuse tänaval tõeliselt õnnelik, sest raamatukogus on ruumi ja õhku. Foto: Andra Kirna

Haapsalus kolme miljoni euro eest remonditava algkooli uude raamatukokku mahuvad küll õpikud ja raamatukoguhoidja töölaud, kuid lastele ja lasteraamatutele seal ruumi ei jätku.

„Oi jumal!” hüüatas Haapsalu algkooli raamatukoguhoidja Helju Elmik küsimuse peale, kui suur uus kooliraamatukogu tuleb. Kaks aastat tagasi kolis algkool remondi ajaks asenduspinnale, kus raamatukogu on neli korda suurem kui algkoolis endas. Nende kahe aasta kohta ütleb Elmik, et luksus.

Enne remonti asus algkooli raamatukogu keldris umbes 40 m² suuruses pugerikus. Pärast remonti jääb see endiselt keldrisse, kõrvaltuppa, kus ruumi on veelgi vähem. Algkooli raamatukogu 5000 lasteraamatut sinna ei mahu. Haapsalu algkooli direktoril Malle Õiglasel ei jää üle muud, kui käsi laiutada – raamatukogu oli juba enne tilluke, aga nüüd… „Seinu ma nihutada ei saa,” ütles Õiglas. Ainsa võimalusena näeb Õiglas laiemat tupikkoridori, kuhu panna riiulid, kust lapsed raamatud kätte saavad.

Artikli lugemiseks tellige digipakett või logige sisse!

12 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Sõna on vaba
2 kuud tagasi

Kahjuks see põhimõte LE-s ei kehti – nemad nimelt tsenseerivad mõtte:

Liberalism välistab intelligentsuse.

Mart
2 kuud tagasi

Sama lugu oli Haapsalus põhikooli uue koolimajaga, kus raamatukogu kaotati üldse ära. 21. sajandil ei peagi enam lugema, piisab Tik-Tokist.

Manna Liisa
2 kuud tagasi

Raamatute lugemine saab alguse kodust.

kuhu
2 kuud tagasi

veel võib langeda, isegi talutares püüti lugemist soosida- nüüd arenenud ühiskonnas kaotame ära. Saamatud tegelased, oma tasku on tähtis , mitte rahva haritus.

Härra Õ
2 kuud tagasi

Kui inimene direktorils ei sobi, siis las laiutab käsi kuskil mujal.

Nimi (kohustuslik)
2 kuud tagasi

Meil kodus küll raamatute lugemisega probleemi pole, ise tuleb rohkem liigutada! Kui jääd näpp suus ootama ja nõudma, on veidi raske jah.

Rebaserets
2 kuud tagasi

Ja siis räägime sellest, et lapsed ei loe enam raamatuid jne… Lasteraamatukogus ka nii palju vara ei ole, et kõik lapsed vajalikul hetkel saaks vajaliku raamatu. Lapsevanemad peavad mööda maakonda ringi rändama, et lapsele kohustusliku kirjanduse raamatuid leida…
Ebareaalne.
Räägime sellest, et lapsed on tehnikas kinni ja kirjanduse vastu huvi ei tunne, samas süvendatakse seda just nutikate õppevahenditega ja raamatukogude väljasuretamisega.

kes mäletab
2 kuud tagasi

oli selline kampaania, – kaasnev eelarve ja veel lisaks igasugu muid rahakulutus aksioone nagu nt. jäätee jne, raha nagu raba, aga mõistust vähe

Kahjuks
2 kuud tagasi

Raamatukogude puudumine koolides on süvenev trend. Lugemine on eilne päev 😕

Uskmatu-Toomas
2 kuud tagasi

Renoveerimise projekti heakskiitmise juures viibisid kooliga seotud tähtsad ametnikud ja nüüd kui maja peaaegu valmis siis “jääb laiutada ainult käsi”?
Kas ei tundu natuke napakalt?

aga
2 kuud tagasi
Reply to  Uskmatu-Toomas

kohvi joomise kohti ei unustatud

Kati Nõdra
2 kuud tagasi
Reply to  Uskmatu-Toomas

Tundub küll Napakas.