Reoveeuuring omikrontüve valdavat levikut ei näita

Lääne Elu

info@le.ee

Reoveeuuringu tulemused ajavahemikul 20. – 23. detsember. Allikas: Tartu ülikool

Tartu ülikooli juhitava reoveeuuringu selle nädala tulemused näitavad, et vaatamata omikrontüve kiirele levikule püsib koroonaviiruse kogus reovees stabiilne ning uus viirusetüvi pole Eestis veel laialdaselt võimust võtnud.

Uuringu juhi, Tartu ülikooli antimikroobsete ainete tehnoloogia professori Tanel Tensoni sõnul on Eesti keskmist olukorda kirjeldav indeks jäänud eelmise nädalaga võrreldes samale tasemele. Valdavalt püsib viirusekogus Eesti suuremate asulate reoveeproovides mõõdukas.

„Oleme nädala jooksul saanud teateid küll arvukatest omikrontüve põhjustatud kolletest Lõuna-Eestis, aga ka seal püsib viiruse üldine tase üsna muutumatu. Omikrontüve laia levikut reovees oleme näinud paari nädala jooksul. Viimasel nädalal on seda tüve rohkem Tartus, Pärnus ja Raplas, aga valdavaks pole see tüvi veel kuskil saanud,“ ütles Tenson.

Eelmisel nädalal analüüsitud proovid näitasid uue viirusetüve leide Eesti eri paigust.

Kuidas proove kogutakse?

Reoveeproove kogutakse iga nädala alguses kõigis maakonnakeskustes, üle 10 000 elanikuga linnades ja vastavalt vajadusele ka väiksemates asulates. Suuremate linnade puhul kajastab proov ööpäeva jooksul puhastit läbinud vee seisundit, andes pildi asula nakkustasemest. Väiksematest asulatest võetud punktproovid näitavad seisundit proovivõtu hetkel. Punktproovid on kergemini mõjutatavad, neid tuleks vaadelda mitme nädala võrdluses kujunenud trendi hindamiseks, mitte hetkeolukorrast pildi saamiseks.

Uuring aitab jälgida puhangudünaamikat ja avastada varjatud koldeid ning annab infot viiruse leviku hindamiseks enne kliiniliste haigusjuhtude tuvastamist.

Proovide kogumisel teeb Tartu ülikool koostööd Eesti keskkonnauuringute keskuse ja vee-ettevõtetega, kes käitavad linnade reoveepuhasteid. Proove analüüsivad Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi laborid.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
wpDiscuz