Tõhustusdoose saab nii perearstikeskustes kui ka vaktsineerimispunktides

Lääne Elu

info@le.ee

Pühapäeval vaktsineerib Läänemaa haigla sada üle 65aastast inimest. Foto: Urmas Lauri
Pühapäeval vaktsineerib Läänemaa haigla sada üle 65aastast inimest. Foto: Urmas Lauri

Sellest nädalast pakutakse COVID-19 vaktsiini tõhustusdoose nii perearstikeskustes kui teistes vaktsineerimispunktides üle Eesti. COVID-19 vaktsiini tõhustusdoosi on võimalik saada kõigil üle 65-aastastel inimestel, hooldekodude elanikel ning tervishoiu-, sotsiaal- ja haridustöötajatel.

Eakaid vaktsineeritakse eeskätt perearstikeskustes. Aja broneerimiseks tuleb võtta ühendust oma perearstiga.

Üleriigilise digiregistratuuri kaudu praegu veel kolmandaks doosiks aega broneerida ei saa. Tõhustusdoosi on võimalik saada ka kõigis eelregistreerimiseta vaktsineerimispunktides.

„Uuringud on näidanud, et aja jooksul nii vaktsineerimise kui läbipõdemise teel saadud immuunsus nõrgeneb, eakatel rohkem ja kiiremini kui alla 65-aastastel. Seetõttu soovitame kõigil eakatel, kes on vähemalt 65-aastased ja kellel on esmasest vaktsineerimiskuurist praeguseks juba enam kui kuus kuud möödas teha COVID-19 vaktsiini tõhustusdoos,“ ütles immunoprofülaktika ekspertkomisjoni liige, prof Irja Lutsar. „Meie oma Eesti andmetest näeme, et kõigi kasutatud vaktsiinide tõhusus raske haiguse ja surmade ennetamisel on endiselt väga hea. Seega on tõhustusdoosidest veelgi olulisem, et võimalikult palju inimesi oleks saanud esimesed ja teised doosid.“

Eakatele pakutakse tõhustusdoose eeskätt perearstikeskustes. „Perearstikeskused on Eestit kõige ühtlasemalt kattev ja kodulähedasem tervishoiuvõrgu osa, mille toel oleme saanud pakkuda inimestele võimalikult kodulähedast vaktsineerimist. Selleks, et tõhustusdoosi saamine oleks eakatele võimalikult mugav pakume ka tõhustusdoose ennekõike perearstikeskustes,“ ütles sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Heidi Alasepp.

Eesti perearstide seltsi juht dr Le Vallikivi sõnul julgustavad perearstid kõiki, kes ei ole end veel vaktsineerinud, võtma ühendust perearstikeskusega, et panna esimesel võimalusel aeg kirja. „Koroonaviirus on vaktsineerimisega välditav ja praktika näitab, et eakad haigestuvad raskelt,“ ütles dr Le Vallikivi. „Samuti juhin tähelepanu, et ka gripivaktsiin on sellest aastast eakatele tasuta ja seda võib manustada samal päeval kui COVID-19 vaktsiini. Juhul, kui COVID-19 vaktsiin on veel tegemata, siis soovitame lahendada see mure ühe arstil käiguga.“

Riskirühmadega töötavate inimeste vaktsineerimine:

  • Tervishoiutöötaja pöördub vaktsineerimiseks oma tööandja poole.
  • Koolitöötajate vaktsineerimist korraldab kooliõde, kes vaktsineerib ise või suunab lähima vaktsineerija juurde. Vaktsineerimiseks võta ühendust oma kooliõega, kes annab edasised juhtnöörid.
  • Lasteaedade, huvikoolide ja kõrgkoolide töötajad saavad tõhustusdoosi teha lähimas vaktsineerimiskeskuses.
  • Sotsiaalvaldkonna töötajad pöörduvad üldjuhul oma maakonna vaktsineerimiskeskusesse. Hooldekodude töötajaid vaktsineerivad hooldekodu õendusteenuse osutajad.

Need riskirühmadega töötavad inimesed, keda tööandja suunab lähimasse vaktsineerimiskeskusesse, peaksid aja broneerima telefoni teel või raviasutuse digiregistratuuris. Üleriigilises digiregistratuuris praegu veel kolmandale doosile aega panna ei saa.

Teistel vaktsineerimiskuuri läbinud alla 65-aastastel inimestel kiiret vajadust tõhustusdooside saamiseks ei ole, sest neil on COVID-19 raske haiguskulu risk reeglina madal. Alates 18. eluaastast võib immunoprofülaktika ekspertkomisjoni hinnangul tõhustusdoosiga vaktsineerimist võimaldada üldjuhul mitte varem kui kaheksa kuu möödumisel esmase vaktsineerimiskuuri läbimisest, arvestades ka teisi riskifaktoreid. COVID-19 läbipõdenud ja ühe või kahe doosiga vaktsineeritutele või korduvnakatunutele pole tõhustusdoos praeguste teadmiste juures vajalik.

Sõltumata sellest, millise vaktsiiniga on tehtud esmane vaktsineerimiskuur, kasutatakse tõhustusdoosina Pfizer/BioNTech vaktsiini Comirnaty, mis on saanud selleks heakskiidu Euroopa Ravimiametilt. Tõhustusdoosi järgsed kõrvalnähud on sarnased neile, mis esinevad esimese ja teise doosi järel. Kõige sagedamini võivad tekkida süstekoha reaktsioonid ehk valu, punetus, turse. Samuti võib tekkida peavalu, liigesvalu, lihasvalu, palavik, külmavärinad, väsimus, halb enesetunne. Kõik need on üldjuhul kerged, mööduvad ja neid saab leevendada valu- ja palavikualandajatega – ibuprofeeni, paratsetamooliga. Praeguste andmete alusel on tõhustusdoosi järel esinenud kõrvaltoimete sagedus olnud veidi suurem kui teise doosi järel.

Üleriigilises digiregistratuuris praegu veel kolmandale doosile aega panna ei saa, aega saab broneerida telefoni teel või raviasutuse digiregistratuuri kaudu. Samuti on võimalik minna lähimasse eelregistreerimiseta vaktsineerimispunkti.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
17 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Küsimus
3 aastat tagasi

Kui kauaks tõhususdoos “kaitseb”? Kas 3 kuu pärast tuleb lohutusdoos?

värdsõna
3 aastat tagasi

on ikka väljend – ”tõhustusdoos”…….see on nagu toidulisand, mida saab pähe määrida kõikidele kuni surmani.

viirus
3 aastat tagasi

kui inimesed oleks end vaktsineerinud, mingit kolmandat doosi polekski vaja….See et me süstime samu inimesi, aga suur osa ikka süstita, see ei vii ju meid kuskile. Ju siis inimesed tahavad distantsõpet, kaugtööd või üldse ei mõtle nad midagi…..

Imelik
3 aastat tagasi
Reply to  viirus

Millele teie väide tugineb?

meedik
3 aastat tagasi

Palun veel üks annus katsetamisjärgus mürki mulle! Aitäh!

Hellat
3 aastat tagasi
Reply to  meedik

Olge lahked!

Imelik
3 aastat tagasi

“Tõhustustoos”? No noh. ….ja neljas ja viies jne. Täpselt sama nagu gripiga. Ka haigestumine jääb nagu kogemustest nähtub. Mis on siis “point”?

Hääletuse andmine antud kommentaarile ei ole lubat
3 aastat tagasi
Reply to  Imelik

Hääletuse andmine antud kommentaarile ei ole lubatud. Kõik mis on vaja teada antud olukorra kohta.

Covid
3 aastat tagasi

Nagu ma aru saan siis Fischer ütles,et gripi vaktsiini võib teha koos tõhususdoosiga samal päeval. Hea mõte ju,pole mitu korda jooksmist ja puugi oma saab teha ju ka ära..samal päeval.

Majaomanik
3 aastat tagasi

Võiks Delfi eeskujul karoona teemalise kommenteerimise plokeerida,et idioodid ei pääseks löögile.

uskmatu Toomas
3 aastat tagasi
Reply to  Majaomanik

Ei saa kuna lollikindlaid asju ei ole olemas !

Nojah
3 aastat tagasi
Reply to  Majaomanik

Kes teiemeelest need idioodid on siis? Kas need kes tõhususdoose võtavad või need, kes üldse terve inimesena pole vajalikuks pidanud vaktsineerida? Kumb siis?

Arvamus
3 aastat tagasi
Reply to  Nojah

Tervena peabki vaktsineerima. See kaitseb sind ja kogu ühiskonda, sealhulgas eakaid. Juba selle nimel peab seda tegema. Kellel kupli all ainult saepuru, see ei pea, sest selline elab ainult iseendale ega mõtle teiste elu ja tervise peale.

Muidugi
3 aastat tagasi
Reply to  Arvamus

Vaktsiineerida selleks et nakatuda ja nakatada?
Kuidas ma siis niimoodi kaitsen ennast või ühiskonda? Kes siis vastutab?

Imelik
3 aastat tagasi
Reply to  Arvamus

Teie kommentaar ei vasta kahjuks (toonitan-kahjuks) tõele. Ka vaktsineeritud haigestuvad ja nakatavad.

hanerasv
3 aastat tagasi
Reply to  Majaomanik

‘majaomaniku’ suguste idikate eest võiks tõesti kommentaarium olla suletud

farmatseut
3 aastat tagasi

l e !
Palun mitte reklaamida mürgitamist!
seda võivad lugeda ka alaealised ning kergestimõjutatavad!!
kutsu lihtsalt inimesi valima 🙂