Valitsus muutis Eestisse saabumisel eneseisolatsiooni ja testimise reegleid

Lääne Elu

info@le.ee

Foto: Pixabay

Tallinna lennujaam. Foto: Urmas Lauri

Valitsus arutas kabinetinõupidamisel ja kiitis istungiotsusega heaks Euroopa Liidu soovitustele tuginevad korralduste muudatused, mis reguleerivad Eestisse saabumisel kehtivaid eneseisolatsiooni ja testimise nõudeid; piiranguteta saab alates esmaspäevast Eestisse tulla Euroopa riigist, mille kahe nädala nakatumisnäitaja 100 000 inimese kohta on kuni 75.

Korraldusega muudetakse Euroopa Liidu või Schengeni liikmesriigist, Euroopa Majanduspiirkonnast või Suurbritanniast Eestisse saabumise järgse eneseisolatsiooni ja testimise nõudeid. Vastavalt Euroopa Liidu soovitustele jagunevad piirangud kolme kategooriasse vastavalt selle riigi riskitasemele, kust inimene Eestisse saabub.

Piiranguteta saab muudatuse kohaselt Eestisse tulla Euroopa riigist, mille 14 päeva nakatumisnäitaja 100 000 inimese kohta on võrdne 75ga või sellest väiksem. Kui riigi nakatumisnäitaja jääb vahemikku 75–200, siis ei rakendu Eestisse saabumisel piirangud, kui inimesel on ette näidata tõend COVID-19 vastase vaktsineerimise, haiguse läbipõdemise või negatiivse testitulemuse kohta. Ilma tõendita Eestisse saabumisel tuleb riiki jõudes teha koroonaviiruse test. Tulemuse selgumiseni peab inimene viibima oma elukohas.

Saabumisel Euroopa riigist, mille nakatumisnäitaja on üle 200, peab jääma 10 päevaks eneseisolatsiooni, mida on võimalik lühendada kahe negatiivse testiga. Piirangutest on vabastatud inimene, kellel on vaktsineerimiskuur lõpetatud või kes on COVID-19 haiguse läbi põdenud.

Muudatusega lisatakse korraldusse ka erand, mis puudub alaealisi, kes reisivad Euroopas kas vaktsineeritud või COVID-19 haiguse läbi põdenud ning seega eneseisolatsioonist vabastatud saatjaga.

Muudatuse kohaselt ei pea 12–18-aastane vaktsineerimata alaealine jääma eneseisolatsiooni, kui ta saabub koos saatjaga Euroopa riigist, mille nakatumisnäitaja on suurem kui 75 ning ta on teinud kas enne Eestisse saabumist või kohe Eestisse jõudmise järel testi, mille tulemus on negatiivne. Samad reeglid kehtivad ka juhul, kui alaealine saabub Eestisse kolmandast riigist, mis on kantud Euroopa Liidu rohelisse nimekirja ja mille nakatumisnäitaja on suurem kui 75. Alla 12-aastased lapsed on isolatsioonist ja testimisest vabastatud.

Kõrge nakkusohuga kolmandatest riikidest saab lihtsustatud korras Eestisse tulla 12–18-aastane vaktsineerimata alaealine, kui ta reisib koos vaktsineeritud saatjaga. Sel juhul peab alaealine tegema kuni 72 tundi enne Eestisse jõudmist kas koroonaviiruse PCR-testi või kuni 48 tundi varem antigeeni kiirtesti, mille tulemus on negatiivne. Samuti tuleb test teha vahetult Eestisse saabumisel ning ka selle tulemus peab olema negatiivne. Alla 12-aastased lapsed testi tegema ei pea. Lapsi puudutavad erandid ei kehti koos reisivatele alaealiste gruppidele.

Lisaks täpsustatakse COVID-19 haiguse läbi põdenud inimese eneseisolatsioonist vabastamise tähtaega. Muudatuse järgi on eneseisolatsioonist ja testimisest vabastatud inimene, kes on COVID-19 haiguse läbi põdenud ja ei ole enam nakkusohtlik ning diagnoosi kinnitava testi tegemisest või diagnoosi kinnitamisest ei ole möödunud rohkem kui 180 päeva.

Euroopa Liidu liikmesriikide kokkuleppe kohaselt saab läbipõdemise tõendit kasutada eneseisolatsioonist vabastamiseks kõige varem 11. kalendripäeval pärast positiivset PCR-testi. Kui PCR-testi ei ole tehtud, on võimalik kasutada läbipõdemise kohta arsti väljastatud kinnitust. Seni arvestati kuue kuu pikkuse isolatsioonivabastuse algust ajast, kui arst oli COVID-19 haiguse läbi põdenud inimese terveks tunnistanud.

Sarnane muudatus puudutab ka COVID-19 haiguse läbi põdenud ning ühe doosiga vaktsineeritud inimesi. Praegu on inimene eneseisolatsioonist vabastatud, kui ta on viimase aasta jooksul COVID-19 haiguse läbi põdenud ja saanud hiljem ühe doosi vaktsiini või kes on COVID-19 haiguse läbi põdenud pärast esimese vaktsiinidoosi saamist. Muudatuse kohaselt arvestatakse ka nendel juhtudel üheaastast tähtaega alates positiivse PCR-testi tulemusest või diagnoosi kinnitamise kuupäevast.

Muudatusega viiakse Eestis kehtivad reeglid kooskõlla ELi digitõendi määruse ja ELi Nõukogu soovitustega. Korraldused jõustuvad 19. juulil ning need avaldatakse Riigi Teatajas ja veebilehel kriis.ee.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
2 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Kalev
2 aastat tagasi

Väga kahtlane on kogu see cov 19 viiruse jutt. Teatakse täpselt mis kuupäeval palju nakatunuid on ja kaua see kolmas laine kestab. Suur ja rumal väljamõeldis, meil on kolmas laine, aga jaapanis juba viies, ja saa sa siis aru, kes valetab ja kes räägib õigust, fakt on aga see, et rahvale valetatakse, kuna suured riigijuhid unustavad oma eelmised valed. Cov 19=suur mull.

Tirkus
2 aastat tagasi

Ei tea mismoodi need välisminister ja peaminister varsti soomest tulijatele keelu rakendamist põhjendavad? Käidi ju kevadel isegi brüsselis Soome peale kaebamas, nüüd jäävad küll lolli olukorda, sest Soomes nakatumine suureneb jõudsalt iga päevaga.