Esmaspäeval lehvivad sinimustvalged leinalipuna

Lääne Elu

info@le.ee

Eesti lipp. Foto: Urmas Lauri
Eesti lipp. Foto: Urmas Lauri

Esmaspäeval, 14. juunil on Eestis lipu- ja leinapäev. Eesti lipu heiskavad leinalipuna kõik riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutused ning avalik-õiguslikud juriidilised isikud. Leinalippe on oodatud heiskama ka kõiki teisi.

Juuniküüditamise 80. aastapäeval asetab president Kersti Kaljulaid pärja küüditamisohvrite mälestuseks Eesti kommunismiohvrite memoriaalis, toimub mälestuskontsert ja -tseremoonia. Vabaduse väljakule on püstiitatud installatsioon.

Ööl vastu 14. juunit 1941 toimus Eestis massiküüditamine, mille käigus viisid Nõukogude Liidu repressiivorganid Siberisse hinnanguliselt 10 000 inimest. Nälja ja kurnatuse tagajärjel hukkus või tapeti umbes 6000 last, naist ja meest. Leinapäeval mälestatakse kõiki repressioonide ohvreid.

Leinalipud heisatakse päikesetõusul või hiljemalt kell kaheksa hommikul ja langetatakse kell kümme õhtul. Leinalipp heisatakse masti nõnda, et lipu alumine äär asub masti keskel.

Lipuvardaga leinalipu heiskamiseks kinnitatakse lipuvarda ülemisse otsa 50 mm laiune must lint, mille mõlemad otsad ulatuvad lipu pikkust pidi kuni lipukanga lehviva servani (leinalint on umbes 330 cm pikk).

5 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments