13

Viilma: referendumi järel saab kooseluseaduse rakendusaktid kinnitada

Avatar

BNS

EELK peapiiskop Urmas Viilma.

EELK peapiiskop Urmas Viilma. Foto: Arvo Tarmula

Kui rahvahääletus on abielu mehe ja naise vahelise liiduna ära defineerinud, võib riigikogu kooseluseaduse rakendusaktid vastu võtta, leiab Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) peapiiskop Urmas Viilma.

Viilma ütles ERR-i veebisaates “Otse uudistemajast”, et rahvahääletus on oluline pigem ühiskondliku positsiooni fikseerimiseks, mitte niivõrd põhiseaduse muutmiseks, ent kui abielu on mehe ja naise vahelise liiduna rahvahääletusel fikseeritud, pole kirik selle vastu, et riigikogu võtaks vastu kooseluseaduse rakendusaktid.

Viilma rõhutas, et Kirikute Nõukogu on olnud kooseluseaduse vastu just selle protsessi tõttu, mis sellega kaasnes ja mis tegi neid ettevaatlikuks. Nimelt ütles enne riigikogu valimisi üksnes Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) välja, et pooldab kooseluseadust, ent pärast valimisi, kui inimesed olid selle põhjal oma hääled andnud, suruti kooseluseadus ka teiste erakondade toel läbi, ehkki rahvas polnud valimistel teisi erakondi toetades seda tahet väljendanud, kirjutab ERR-i uudisteportaal.

“Nüüd on tekkinud hirm, et isegi kui erakonnad ei luba, et lähevad perekonnaseadust muutma (mis sätestab abielu mehe ja naise vahelise liiduna – ERR), võivad saadikud seda teha. Et ajalugu ei korduks, võiks abielu tähendus olla kindlustatud kindlamini, kas rahvahääletuse või põhiseaduse kaudu. Ma ise eelistan selgelt rahvahääletuse teed,” ütles Viilma. “Kui abielu tähendus saab sellisena kindlustatud, siis ma ei näe mingisugust pürbleemi, et kooselus elavad inimesed ei võiks eeldada, et nüüd riik lahendab ära ka nende probleemid.”

Kirik ise aga abielu kuidagi teisiti kui mehe ja naise vahelise liiduna toetada ei saa, sest seda näeb ette pühakiri, mida muuta ei saa. Küll aga saab muuta põhiseadust, lisas Viilma.

“Tegemist on maailmavaatelise küsimusega. /—/ See pole see koht, kus me saame kokku leppida,” ütles Viilma ja tõdes, et kirik on juba aastasadu tagasi leppinud kokku abielu tõlgenduses, mistõttu ei saa nüüd öelda, et selle tõlgendus on muutunud.

Ta tõi näiteks, et samamoodi ei saa president mõnd seadust välja kuulutades pigistada silma kinni põhiseaduse küsimuses üksnes seetõttu, et talle mingi seadus meeldib.

“Et ei mindaks üksteist lihtsalt ründama, on vaja aru saada, miks on ühed ühel, teised teisel seisukohal. Meie jaoks on pühakiri kõrgemal põhiseadusest või vähemalt on nad kooskõlas. Ei taha, et tekiks olukord, kus üks (põhiseadus – toim) on teisest kõrgemal. Pühakirja me muuta ei saa, aga põhiseadust on võimalik muuta. Aga kui on võimalik läbi viia rahvahääletus selle küsimuse fikseerimiseks, pole tingimata vaja minna põhiseadust muutma,” selgitas Viilma.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
Mõte
Mõte

Äkki peaks kõrgemale poole korralduse andma, et sünniksime nagu vihmaussid soota ja ühte värvi, sest oled patune, kui eristad nahavärvi ja julged öelda poiss või tüdruk?!

Postimees
Postimees

Viilmaa ütleb, et hüpake kaevu…
Kas peame hüppama ka?

jüngrid
jüngrid

teevad nii kindlasti

kiks
kiks

Lõpuks on kõik ainult üksainus enesemüümine,
Turul me oleme vennad ja õed.
Päevhaaval, tundhaaval,
Tükkhaaval, jupphaaval
Maha me müüme
Omad usud ja tõed…

Fake news
Fake news

Vasak-populistlik Lääne elu ajab liberaalide asja, ka valetades.. demagoogia ja vale on neile kõige omasem, nagu oli ka vene bolševikel.

Fake news
Fake news

Liba-uudis, Viilma ei ole nii öelnud.

aga
aga

mõtles ilmselt

Mnjah
Mnjah

Tule taevas appi:) Kooseluseadus on normitehniline praak ning tema koht on prügikastis. Samuti eeldaks see õiges menetluses 2/3 häälte olemasolu Riigikogus. Kahju, et Eestis on rumalus asi mida kiidetakse ning ebapädevusega praalimine normaalne. Kirikutegelane peaks äkki mõne õpetatud õigusteadlasega vestlema, enne kui suust sousti välja ajab või on kohtumine sotside juhiga tekitanud isu hõbeseeklite järgi. Masendav kombelõtvus luteri kirikupealt.

pseudoteema
pseudoteema

pole aega enam oma jumalaga tegeleda, perversus hakkab seda asendama

Lugeja
Lugeja

Tähelepanuväärne väljaütlemine. Pole see järelikult üldse mõeldud referendumina, vaid mingisuguse väga kuluka väljakuulutamisüritusena. Rahvaküsitlus tähendab rahva arvamuse ärakuulamist ja selle põhjal otsustamist, aga siin on otsused juba tehtud.

juss
juss

Kas Viilmaa kuulub EKRE ridadesse?

Agu
Agu

Avatud silmadega maailma vaatamine ei tähenda alati EKRE sse kuulumist ju! Teil on see ekrefoobia päris raskekujuliseks haiguseks juba kujunenud.

juss
juss

Huvitav, miks ta siis ajab sellist iba?

wpDiscuz