Eriteade: Soomest Eestisse saabujad ei pea jääma isolatsiooni

Lääne Elu

info@le.ee

Peaminister Jüri Ratas Foto: Stanislav Moshkov / Õhtuleht/ Scanpix
Peaminister Jüri Ratas Stanislav Moshkov / Õhtuleht/ Scanpix

Valitsus otsustas, et tuleva nädala teisel poolel leevenevad Eesti ja Soome vahelise piiriületuse piirangud ning taastub Eesti, Läti ja Leedu elanike ja neis riikides
seaduslikult viibijate vaba liikumine.

Eriolukorra juhi, peaminister Jüri Ratase korraldusega leeveneb alates 14.
maist piirang, mille järgi pidid Soomest Eestisse saabuvad inimesed jääma piiriületuse järel 14 päevaks isolatsiooni. Kui seni võisid Eestis elavad, kuid Soomes tööl käivad inimesed ilma selle nõudeta Eestisse saabuda kuni üks kord nädalas, siis järgmisest neljapäevast
saavad nad Eesti ja Soome vahel liikuda ka tihedamini.

Peale Soomes töötavatele inimestele kaob piiriületuse järgne isolatsiooninõue neile, kes saabuvad Soomest Eestisse tööle või siinsesse õppeasutusse õppima. Samuti ei pea koju jääma inimesed, kes saabuvad Eestisse vältimatul perekondlikul põhjusel, eelkõige lähisugulasega kohtumiseks, aga ka sellisteks sündmusteks nagu matused või pulmad.

Kuigi isolatsiooninõue kaob, on Eestisse saabujatel soovitus siiski hoiduda kahe nädala jooksul kodust lahkumast, välja arvatud kodus ja tööl käimiseks või muul vältimatul põhjusel.

Peale selle rakendatakse täiendavaid nõudeid laevadel ja sadamates: 14.-19. mail viiakse Soome ja Eesti vahel sõitvatel laevadel läbi COVID-19 haigust põhjustava koroonaviiruse vabatahtlik testimine. Eesmärgiks on vähendada viiruse võimalikku levikut Eestisse. Testimise läbiviimise korralduslikud küsimused töötab välja sotsiaalministeerium.

Valitsuse määruse muudatusega jääb Soome piiril kehtima ka võimalus teha piiriületaja isiku ja tema reisi eesmärgi tuvastamiseks pistelist piirikontrolli.

Eesti, Läti ja Leedu elanike ja seal seaduslikult viibijate vaba liikumine taastub nädala pärast, 15. mail.  Sellest ajast lõpeb Eesti ja Läti piiril ajutiselt taastatud piirikontroll ja riigipiiri valvamine ning ka Lätist ja Leedust Eestisse saabujad ei pea enam viibima 14-päeva kodus, v.a väljaspoolt Balti riike saabunud.

Piiride avamine ja Balti riikides seaduslikult viibivate inimeste vaba liikumisega kaasnevad tingimused täpsustatakse lähiajal Eesti, Läti ja Leedu ühise kokkuleppega. Samas peavad piiriületajad endiselt järgima koroonaviiruse tõkestamiseks antud korraldusi, näiteks maskikandmise nõuet või 2+2 reeglit, mille järgi tohib üheskoos liikuda kuni kaks inimest ja teistega tuleb hoida vähemalt kahemeetrist vahemaad.

Kuna korraldused võivad riigiti erineda, tehakse vastav informatsioon piiriületajatele eraldi kättesaadavaks.

Koroonaviiruse leviku piiramiseks on Eestisse sisenemisel ajutised piirangud
kehtinud alates 16. märtsist.

VV_158k
1 Kommentaar
Inline Feedbacks
View all comments
Agu
2 aastat tagasi

Aga vastupidi peab jääma. Pugemine või misasi? Soome vaatab meid kui kõige ohtlikumat haigusekollet, aga meie oleme õliviisakalt avatud, kuigi sealtpoolt tuleb viirus ennem sisse, kui meie sinna viime!