1949. aasta 25. märtsist kuni 29. märtsini küüditas okupantide võim Siberisse üle 20 000 eestimaalase. Pühapäeval, 25. märtsil toimuvad märtsiküüditamise 69. aastapäevale pühendatud sündmused Läänemaal.
23. augustil 1999 avati Risti raudteejaama kõrval koos mõnesaja meetri pikkuse endise raudteelõiguga mälestusmärk “Raudteerööpad mäletavad…” kõigile Lääne-Eestist pärit küüditatutele. Vanal kaubaplatvormil mitmest küljest vaadeldava raudteerööbastest ristikujulise mälestusmärgi kavandi autor oli Risti elanik Viljar Ansko (17.05.1948 – 20.12.2016).
Platvormi küljel on aasta arvud 1941-1949 ja tekst mälestustahvlil viitab Lääne-Eestist küüditatuile. Läbi Risti, kui Läänemaa piiripunkti, viidi Siberisse enamik läänlasi kellele lisandus ka Pärnumaa, praeguse Raplamaa, Hiiumaa ja Vormsi rahvast. Kokku küüditati läbi Risti ligi 3000 inimest.
Kell 10 algab mälestustseremoonia Ristil, küüditatute mälestusristi „Raudteerööpad mäletavad…“ juures. Mälestuspalvuse peab Lääne praost Leevi Reinaru. Kõnelevad ja asetavad mälestuspärjad küüditamise ohvrite mälestuseks Läänemaa Memento juhatuse esimees Arnold Aljaste, Lääne-Nigula vallavolikogu esimees Neeme Suur ja Naiskodukaitse Lääne ringkonna Risti jaoskonna ning Kaitseliidu Lääne maleva Risti malevkonna esindaja.
Tavapäraselt on märtsi- ja juuniküüditamise mälestupalvus peetud Haapsalu toomkiriku ristimiskabelis. Naiskodukaitse Lääne ringkonna esindus on dr. Heino Noore (24.04.1922 Haapsalu – 5.02.2018 Tartu) poolt annetatud emaaltarile asetanud mälestuspärja süütult arreteeritud ja võõrsil hukatud või hukkunud naiste mälestuseks. Haapsalu toomkirik on hetkel remondis, märtsiküüditamise mälestuspalvus toimub Haapsalu Jaani kirikus ning Naiskodukaitse Lääne ringkonna esindus asetab peale palvust mälestuspärja Läänlaste Vabadussõja mälestussambale Haapsalu lipuväljakul.
Kell 12 algab Haapsalu Jaani kirikus küüditamise aastapäeva mälestuspalvus, teenib Lääne piiskop Tiit Salumäe, muusika eest kannab hoolt organist Lia Salumäe. Läänemaa Memento nimel kõneleb ühenduse esimees Arnold Aljaste ja Naiskodukaitse Lääne ringkonna nimel ringkonna esinaine.
Mälestuspäevadel on kombeks mäletada ja mälestada neid Eesti lapsi, naisi ja mehi, kes on elanud Eestile. Haapsalu Jaani kirikust liigume Läänlaste Vabadussõja mälestussamba juurde Haapsalu lipuväljakul. Läänemaa rahva nimel asetab mälestuspärja Läänemaa Memento Ühendus ning Naiskodukaitse Lääne ringkond asetab mälestuspärja süütult hukatud või hukkunud Eesti naistele.
Isamaaliste organisatsioonide liputoimkonnad on mälestuspäeval Risti mälestusmärgi „Raudteerööpad mäletavad…“ juures, Haapsalu Jaani kirikus ja Läänlaste Vabadussõja mälestussamba juures Haapsalu lipuväljakul.
Märtsiküüditamise mälestuspäeva Läänemaal aitavad korraldada Läänemaa Memento, Läänemaa Vabadusvõitlejate Ühendus, Eesti Endiste Metsavendade Liit, Eesti Vabadusvõitluse ja Vastupanuliikumise Mälestusliit, Eesti Eruohvitseride Kogu, Eesti Reservohvitseride Kogu, Kaitseliidu Lääne malev, Naiskodukaitse Lääne ringkond ja EELK Haapsalu Püha Johannese kogudus.
Läänemaa esindus osaleb kell 17 algaval märtsiküüditamise mälestuspäeval Tallinnas.
Meie kohus on mäletada ja mälestada.
Läänemaa märtsiküüditamise mälestuspäeva korraldustoimkond