Rekord! Teeme Ära talgupäeval osales üle 50 000 inimese

Lemmi Kann

lemmi.kann@le.ee

Teeme ära 2017 Briti ja Prantsuse NATO sõdurid Vilklas67

Talgulised Ridala vallas Vilkla kodutute loomade varjupaigas. Foto: Arvo Tarmula

Üle-eestiline Teeme Ära talgupäev, mille raames korraldati tänavu rekordiline arv talguid, oli korraldajate hinnangul vägagi tegus ning lõppes edukalt – päikseline ilm soodustas talgupäeval kaasalöömist ja nii osales 2130 talgul vähemalt 50 358 inimest ehk 3,8 protsenti eestimaalastest. Läänemaal oli 128 talgul 2633 talgulist. Ridala vallas leiti talgute käigus suurtükimürsk

"Talgupäevast on kujunenud kümnete tuhandete inimeste jaoks igakevadine oodatud suursündmus, mis liidab kogukondi ja toob näod naerule," rääkis talgupäeva eestvedaja Tarmo Tüür, kelle sõnul korraldati tänavu rekordiline arv talguid, mis tõi kokku ka seni suurima arvu talgulisi. "Tänutunne, mida inimesed üle Eesti väljendavad ühiselt tehtud talgutegudest ja koos veedetud hetkedest, on liigutavalt siiras ja sügav. Just selliste hoolivate eestimaalastega koos on hea minna vastu meie riigi 100. sünnipäevale."

Talgupäeva raames korraldati kokku 2130 talgut, millest võttis viimastel andmetel osa 50 358 talgulist. Enim talguid toimus Harjumaal ja Tallinnas, kus 475 talgul osales kokku 14 650 inimest. Elanike arvu järgi oli taas kõige rohkem talgulisi Saaremaal, kus osales 211 talgul 3973 inimest ehk 11,9 protsenti maakonna elanikest. Tartumaal osales 182 talgul 4194 talgulist, Pärnumaal 171 talgul 3861 talgulist, Ida-Virumaal 155 talgul 3902 talgulist, Lääne-Virumaal 134 talgul 2556 talgulist, Läänemaal 128 talgul 2633 talgulist, Raplamaal 127 talgul 2299 talgulist, Võrumaal 112 talgul 2814 talgulist, Järvamaal 100 talgul 2212 talgulist, Viljandimaal 95 talgul 1808 talgulist, Jõgevamaal 75 talgul 1804 talgulist, Valgamaal 68 talgul 1672 talgulist, Põlvamaal 54 talgul 1098 talgulist, Hiiumaal 39 talgul 810 talgulist.

Väljaspool Eestit korraldati Teeme Ära talgupäeva raames neli talgut: kolm Soomes, millest võttis osa 47 inimest, ning üks toimus Kanadas Toronto lähistel, kus osales 25 talgulist. Talgupäeva raames toimus kõige rohkem heakorra- ja külatalguid, looduskaitsetalguid ning kogukonna turvalisusega seotud talguid. Samuti EV100 temaatilisi lipumastide püstitamise talguid, laulu- ja tantsuplatside korrastamise talguid, korteriühistute talguid ning noortega seotud talguid. Mõnel pool koristati ka prügi ning peeti pärast talgutööd veel ka mõttetalguid. Mõned talgud on veel Teeme Ära talgupäeva raames kavas ka lähipäevil.

Tänavu oli talgupäeva märksõnaks valmistumine – valmistumine nii riigi 100. sünnipäeva tähistamiseks, looduse vingerpussideks kui ka kliimamuutusega kaasnevateks loodusõnnetusteks, mis Eestimaad üha sagedamini puudutavad. Üheks üleskutseks oli lipuväljakute korrastamine ja lipumastide püstitamine, et seada Eestimaa lipuehtesse. Koostöös päästeametiga võeti fookusesse kodukandi ohtude kaardistamine ja sellest lähtuvad talgutööd, mis aitavad muuta elukeskkonda turvalisemaks ning olla meil kõigil paremini valmis võimalikeks loodusõnnetusteks.

Talguleide kogunes väga mitmesuguseid ja ka talgumenüü oli taas väga rikkalik. Suurematest äpardustest laupäeva teateid ei laekunud, ent reedel tegi talgulõkkest lendu tõusnud tulekukk kurja Suure-Jaanis ja Avinurmes. Ridala vallas leiti talgute käigus suurtükimürsk.

Kõik talgulised said registreerimisel endale talguhundi passi, mis avas juurdepääsu talgupäeva partnerite eripakkumistele, näiteks rongi- ja bussisõit poole hinnaga. Mitmed eripakkumised talgulistele kehtivad ka pärast talgupäeva.

Talgupäeva korraldasid Eestimaa Looduse Fond, Eesti Külaliikumine Kodukant ja nende ümber koondunud võrgustik. Partneritena lõid kaasa Kodanikuühiskonna Sihtkapital, päästeamet, Lipuvabrik, Tamrex, Vizeum, Itella SmartPOST, Nordic Hotel Forum ning XII noorte laulu- ja tantsupeo korraldustoimkond. Talgute stardipakette aitasid kokku panna Tamrex, Kodanikuühiskonna Sihtkapital, päästeamet, Lipuvabrik, riigikantselei, Ecoprint ja Bauhof. Paketid toimetas talgujuhtidele kätte Itella SmartPOST. Mastivimpel on kingitus Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks.

Teeme Ära talgupäev peetakse traditsiooniliselt mai esimesel laupäeval ning iga kogukond saab ise otsustada oma talgutööd ja tegemised. Eelmisel aastal korraldati üle Eesti 1986 talgut, millest võttis osa 44 372 inimest ehk 3,4 protsenti eestimaalastest.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
6 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
uskmatu+toomas
7 aastat tagasi

40 aastat tagasi oli laupäevak,pärast joodi viina ja mõnitati kogu üritust.Nüüd on Teeme ära ,pärast viina ei jooda vaid tegeletakse enesekiitusega.
Järgmisest päevast alates algas nii 40 aastat tagasi kui ka nüüd uus sittamise laine !

irwe
7 aastat tagasi

Kõige paremini rassis meie pääministeri – ta läks poodi ja pommis oma kogumiskarbiga penskareid – tõeline tase !!!

Imelik
7 aastat tagasi
Reply to  irwe

On nüüd parem tunne? Tuli “punn” eest?
Antud annetuste kogumise suurtalgud korraldas kolmandat aastat järjest
vähiravifond ja peaministri isiklik osalemine selles on ainult kiiduväärt.
Mõte ongi erasektorist lisaraha kogumine, sest ravi on kallis ja riigieelarvest selle katmine tagab ainult enam-vähem rahuldava taseme. Tipptaseme ravi viiks riigi tervishoiusüsteemi pankrotti. Ka annetustega koos kaetakse ainult hädatarvilik. Kogu maailmas kasutatakse sihtotstarbelist annetamist sellistel juhtudel, kui ühiskond solidaarsena ei suuda täielikult rahastada. Annetus on vabatahtlik panustamine ja annab see kes saab ja tahab.

Võimalik+vaid+eestis
7 aastat tagasi
Reply to  Imelik

Peaministri ülesanne ongi selles et sellised vahendid leida , mitte purk käes pensionäre pommida – kas ta ise oma palgas sama % pistis sinna purki ( vaevalt )

Imelik
7 aastat tagasi

Natuke silmakirjalik ei ole? Kui makse tõstetakse, maksustatakse surnuks. Kui tõstetakse omaosalust, vähendatakse arstiabi kättesaadavust. Kui tehakse investeeringuid maksubaasi suurendamiseks, elatakse tuleviku arvelt. Kui suunatakse tervislikumalt elama, ahistatakse otsustamisvabadust. Miski ei ole hea “härrastele” ???
Hea on kui peaminister jätaks oma palga annetuseks? Ei piisa kahjuks,
piisab kui iga Eesti elanik annetaks 1 euro. Muuseas “heaoluriikides”
on kombeks annetada 10% aastatulust heategevuseks. USA-s peetakse
seda koguni vabariiklastele iseloomulikuks (statistika).
Kuna me ei ole üks ega teine, siis on loomulik, et ühiskondlik surve selleks puudub. Annetamist ja selle kogumist halvustada, võib võtta aga küll ainult viimane tolvan.

06.05.2017 20:45
7 aastat tagasi

Miks onlines kuulutusi jälle lugeda ei saa?