Esmaspäeval oli Lihula kool haiguspuhangu tõttu suletud. Foto: Urmas Lauri
Terviseameti andmeil laastas Lihula gümnaasiumi noroviirus. Veterinaar- ja toiduamet ei ole seda kinnitanud.
Eile puudus Lihulas koolist 48 last. Lihula gümnaasiumi direktor Janar Sõber ütles, et teisipäeval puudus koolist 61 last, kolmapäeval 48. „Pilt on paremaks läinud,” märkis Sõber. Sõber on saatnud lapsevanemaile sõna, et haigeid ja poolhaigeid lapsi sel nädalal mitte mingil juhul kooli ei saadetaks.
Kokkutulekule eelneval nädalal puudus koolist päevas seitse-kaheksa last, mis on tavapärane puudujate hulk. Teisipäeval, 4. aprillil saatis Sõber koju ühe lapse, kes tõenäoliselt võis olla noroviiruses, sest lapsel hakkas halb ja ta oksendas. Rohkem selliseid juhtumeid Sõber kokkutulekule eelnenud nädalast ei tea.
Lihula perearsti Külli Raudsiku sõnul polnud temal läinud nädalal ühtegi noroviiruse sümptomitega õpilast-patsienti. Midagi tavapäratut ei täheldanud ka perearst Mare Lõunat.
Pühapäeval Lihula gümnaasiumis Eesti õpilasesinduste liidu üldkoosolekul 40 noore haigestumise põhjust uurivad terviseamet ning veterinaar- ja toiduamet. Terviseameti analüüsid näitasid, et tegemist oli noroviirusega, veterinaar- ja toiduamet seda veel ei kinnita.
Esmaspäeval teatas Pärnu haigla avalike suhete juht Eda Amur, et esialgsete uuringute põhjal oli tegu noroviirusega.
Terviseameti avalike suhete juht Iiris Saluri ütles eile Lääne Elule, et haigustekitaja on tuvastatud ja uutest haiguspuhangutest ametil andmeid ei ole. „Meie vaatepunktist pole haiguspuhangu tekitaja siiski veel teada,” ütles veterinaar- ja toiduameti pressiesindaja Martin Altraja eile.
Esmaspäeval viisid VTA töötajad kooli sööklast võetud proovid laborisse, eile polnud analüüsi tulemused veel teada.
Põhjusi, kuidas viirus levida võis, on palju, sest tegemist on ülimalt nakkava ning ettearvamatu viirusega, samuti ei teata veel, millest võis nakkushoog pihta hakata. Esmaspäeval oli Lihula kool suletud, et see põhjalikult puhastada. Teisipäeval taastus tavapärane õppetöö.
Nädalavahetusel haigestus Lihula gümnaasiumis mitmepäevasel õpilasesinduste liidu üldkoosolekul kokku 40 last, neli last viidi kiirabiga haiglasse uuringutele. Sümptomid – oksendamine ja halb enesetunne. Kokku oli üldkoosolekul 200 last.
Noroviirused ehk Norwalki viirused on rühm viirusi, mis põhjustavad inimestel gastroenteriiti, mis on tuntud ka talvise oksendamistõvena, mida nimetab rahvas ka kõhugripiks.
Kuidas vältida noroviirusnakkust
● Pesta tihti käsi, eriti pärast tualeti kasutamist ja mähkmete vahetamist ning enne toidu val- mistamist/söömist
● Enne söömist puu- ja aedvili hoolikalt pesta
● Saastunud pinnad puhastada ja desinfitseerida, kasutades kloori sisaldavat puhastusvahendit
● Viirusega saastunud riided ja voodipesu pesta, kasutades kuuma vett ja detergenti
● WC-pott ja selle ümbrus hoida puhas
Olen ka aastaid olnud kunagi vaevades kōhuwiirustega..isegi haiglas tilgutite all
Kui alkoholi hakkasin pea igapäewaselt tarvitama pole haige olnud enam…
Iga mōne kuu tagant olin karsklasena haiglas..oxendasin pikali ja pysti maas…
Ōlut tuleb juua…
Väikelastele seda muigugi soowitada ei saa…
Tule taevas appi, nüüd arstid süüdi, et taud lahti.
Ega see doktor valesti küll midagi kirjutanud. Lihula rahvas neist perearstidest lugu ei pea , see on tõsi.
Olen ülikooli lõpetanud ja saan omadega hästi hakkama. Ega see märkus ei tule tühja koha pealt, ikka enda ja tittavate kogemused.
Kui sul arsti diplom taskus, siis sa ei vajagi arsti.
Õpi ülikoolis arstiks ja siis võta sõna.
Ärge ajage sellist juttu ,mis arstid need Külli ja Maret on. Nad ei suuda kergemaid diagnoosegi panna. Nende pärast jäävad küll patsiendid ravita , ise ei oska aga küsida ka kardavad. Nii kahjuks on.
See on nii ohtlik haigus, et juba haige inimese pilti vaadates võid Noroviirusesse nakatada.
mida siin ikka koolil tekitada või irvitada selle teema üle. Kõik see ilm on tatistavaid ja köhivaid inimesi täis – kauplustes, söögikohtades jne. Mis siin imestada, kui suur hulk inimesi on pandud kinnisesse ruumi teatud ajaks – seal saavad viirused mõnusalt ühelt teisele käia. Hügieenist ka suurt ei hoolita.
Kuidas kool selle tekitas? Kas selleks on olemas mingi metoodika?