7

Siim Maiveli idufirma asub Euroopat vallutama

Avatar

Kelli Seiton

kelliseiton@gmail.com

maivel_peeter langovitsSiim Maivel enda juhitud ettevõtte Investly kontoris. Foto: Peeter Langovits

Haapsalu noormees Siim Maivel sai Inglismaal ülikoolis käies aru, et palgatöötajat temast ei saa, jättis magistriõpingud pooleli ning asutas ettevõtte Investly.

1,3 miljonit eurot toetust investoritelt, enam kui 5 miljonit eurot rahastust klientidele, rohkem kui 130 klienti Eestis ja Inglismaal, 23 inimest meeskonnas, kelle tööd juhtida – nende arvudega võiks kokku võtta Haapsalu noormehe Siim Maiveli töö. Just need miljonid ja sajad iseloomustavad nelja aastat, mille jooksul on Investly ärilaene andvast ühemehetiimist kasvanud paarikümne töötajaga rahvusvaheline ettevõte.

Investly sai alguse Maiveli praktikakogemustest Eesti Pangas ja rahandusministeeriumis. Seal tutvus noormees probleemiga, kus ühel pool olid väikeettevõtjad, kellele ei julgenud pank raha laenata, teisel pool aga investorid, kes otsisid, kuhu pangakontol seisvat raha investeerida. Neid kahte hakkaski Investly kokku viima.

Esimese investori abiga andis ta ühisrahastuse põhimõttel ärilaene. Esimene klient oli sepikoja asutanud läänlane.

„Aga kui vaatasime, milleks kliendid seda raha kasutasid, siis õppisime, et ärilaen ei ole see, mida neil vaja. Vaja oli hoopis arvete rahastamist,” sõnas Maivel. Aasta pärast tegutsemist tegigi Investly kannapöörde ja alustas sellest, mida loo alguses toodud arvud kirjeldavad: faktooringut ehk arvete rahastamist.

„Oletame, et oled väikeettevõtja, kes toodab leiba, mida müüd suurtele kaubanduskettidele. Need võtavad toote vastu, aga maksavad 45 või 60 päeva pärast. Väikeettevõtja ei jaksa oodata nii kaua. Tal on vaja juba oma äri arendada, varustajaile maksta. Meie annamegi talle selle arve eest raha kätte kohe ja 40 päeva pärast maksab tema klient meile,” tõi Maivel näite.

700 000 eest Inglismaale

Sama teenust pakuvad ka pangad, ent Maiveli hinnangul on teenus jäik ja pole alati läbipaistev. Pankadesse peab ühe arve asemel viima kõik ning ka kulu tekib kõige eest, Investly puhul võib ettevõtja rahastada aga üksikuid arveid. „Meil on üks hind, mille eest maksad, ja sinna lisatasusid ei tule. Mõne konkurendi juures näidatakse alguses madalat hinda, aga lõpuks tulevad sinna juurde igasugused lisatasud,” sõnas Maivel.

Arvete rahastamisega laieneski Investly möödunud aasta suve alguses Inglismaale, kus on praegu umbes 30 klienti. „Meil on müügiedu siis, kui kliendid hakkavad meid soovitama, ja see on juba toimuma hakanud,” rääkis Maivel. Just Inglismaal turuosa kasvatamiseks sai Investly Austria riskikapitalifondilt Speedinvest aasta alguses 700 000 eurot.

Plaanid tulevikuks on aga veelgi suuremad. „Siht on see, et ettevõte Euroopast, kellel on vaja käibekapitali, raha, et kiiremini kasvada, ei lähe esimese asjana oma panga kodulehele, vaid paneb Google’isse „Investly”.”

Realistlikult võiks see olla seitsme aasta pärast, sõnas Maivel ja lisas, et uuele turule võib Investly siseneda juba aasta teises pooles. Kuhu, seda Maivel ei öelnud. „Kui multitaskid (teed mitut asja korraga – toim.), siis ei suju ükski asi kiiresti, nii et praegu võtame Eesti ja Inglismaa fookusesse,” märkis ta.

Täiskohaga tööks reisimine

Praegu mööduvad Maiveli tööpäevad Tallinnas Raekoja platsil asuvas kontoris, kus koosolekuid peetakse pinksilaua taga, ning Londoni, Berliini ja Viini vahet lennates. „Raha kaasamise ajal on kaks-kolm kuud täiskohaga töö reisimine ja esitluste tegemine,” sõnas Maivel.

Kui idufirma asetada võrdluseks spordimaastikule, on see kindlasti tippspordi tasemel, leidis Maivel. „Kui kaasad riskikapitali, siis on investori ootus, et hakkad kuldmedaleid võitma. Juba see, et nad on sinusse investeerinud, tähendab, et sa oled võimeline kuldmedaleid võitma! Aga kümnest üks võidab, paar tükki võidavad muid medaleid ja teised põlevad läbi.”

Siim Maivel läbi põleda ei kavatse, vaid kavatseb noppida just kuldmedali. Hea tööriist selleks on tugev meeskond ja kindel missioon. „Me oleme kõik sajaprotsendiliselt ühel lainel selles asjas, et meie missioon on aidata väikeettevõtjail kasvada. Iga asi, mis me teeme, on selle jaoks, ja me teame, kuhu me läheme. Teine asi on, kuidas me sinna läheme,” sõnas Maivel. Seitsme aasta pärast näeme, kuidas Investly kuldmedalile jõudis.

Haapsalu õpetajad soovitavad praktikante

Investly meeskond on rahvusvaheline ja töökeel tihtipeale inglise keel, ent suur osa tiimi liikmeid on pärit Lääne-Eestist. „Saare ja Lääne kultuur panustab meie meeskonda otseselt. Millegipärast on hästi palju töötajaid Lääne-, Hiiu- ja Saaremaalt,” sõnas Siim Maivel. Üks põhjus on kindlasti selles, et Maivel on ise siit pärit ja teab inimesi. „Aga olen tähele pannud, et inimesed, kes tulevad väikestest kohtadest, on hästi vahetud ja soojad. See on oluline, et meeskond hästi toimiks,” nimetas Maivel teise põhjuse.

Mõnigi Haapsalust pärit praktikant on Investlysse jõudnud õpetajate kaudu. Näiteks on õpetajad soovitanud noori, kes on üritusi korraldanud või muul viisil silma jäänud. Nii läks õpetaja soovitusel Investlysse praktikale Haapsalu neiu Ann Kaer, kes nüüd ettevõttes töötab.

Kommentaar: Investly on kodupangast kiirem

Haapsalus tegutsev Downtown Visuals on Investly teenust kasutanud kahe USAsse saadetud arve rahastamiseks. „Kuna suurema osa tööst teeme USA turule, kus maksetähtajad on pikad – kuni neli kuud –, siis vajasime lahendust, kuidas tehtud tööde eest tasu kiiremini kätte saada,” sõnas ettevõtte juhatuse liige Anti Rannus. Ta sõnas, et Investly on selle teenuse puhul olnud kiirem, mugavam ja majanduslikult mõistlikum kui kodupanga pakutav teenus. 

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
Anderson Morris
Anderson Morris

Kas teil on vaja kiiret laenu, et arveid maksta, võtke meiega ühendust, kui anname laenu nii madalale kui 2% intressimäärale. Samuti anname pika ja lühikese ajaga laenu. Võtke meiega ühendust e-posti aadressil andmoris38@gmail.com.

Imelik
Imelik

Kaks viimast võiks rääkida asjast (kui üldse oskavad).
“…maksavad 45 või 60 päeva pärast. Väikeettevõtja ei jaksa oodata nii kaua. Tal on vaja juba oma äri arendada, varustajaile maksta.” – nimetatakse käibevahendite puuduseks.
Käibevahendeid pidevalt laenata on majanduslikult mõistlik tegevus?

Janek
Janek

Ohh jahh tõesti, jube on see eestlase kibestumus ja kadedus. Mida te ise saavutanud olete elus? Tundke vähemalt rõõmu, et keegi üritab majandust kasvatada et teie abirahad kunagi kasvama hakkaks.

Tudeng
Tudeng

Kuulge inimesed! Tundke parem rõõmu, et meil on haritud ettevõtlikke ja visioonidega noori, kes tahavad ja suudavad ka midagi ära teha. Pidurdada ja külaklatsi ajada, kas see on kommenteerijate eesmärk? Või ajendab teid kadedus?

viira
viira

Selleks väljamaal õppida et vahendusfirmat teha? Ja kontor raekoja platsil!!

Hitler
Hitler

Järjekordne mullipuhuja Haapsalust..
Mullipuhujast millipuhujax…ja jahh

maakas
maakas

Ohh-jahh, järjekordne anna-mulle-miljon-küll-ma-siis-olen-kõva mees. Niipalju kui mida teda tean, on ta senised ettevõtmised kõik liiva jooksnud.

wpDiscuz