2

Eesti elektrihind oli jaanuaris naaberriikidest soodsaim

Urmas Lauri

Urmas Lauri

urmas.lauri@le.ee

energialeht_arvesti_roheline_energia_foto_arvo_tarmula
Foto: Arvo Tarmula

Põhjamaade elektribörsi Nord Pooli Eesti piirkonnas langes elektri hind detsembriga võrreldes kahe protsendi võrra 33,27 euroni megavatt-tunni kohta ja oli Soome hinnapiirkonna hinnast kahe sendi võrra odavam.

Lätis tõusis elektrihind jaanuaris võrreldes eelmise aasta viimase kuuga ligi kolm protsenti 35,14 euroni megavatt-tunni kohta ja Leedus kuus protsenti 36,88 euroni megavatt-tunni kohta. Börsi süsteemihind langes kolm protsenti 30,81 euroni megavatt-tunnist.

Hinnaerinevust Eesti ja Soome hinnapiirkondade vahel esines vaid 12 tunnil kuu kõikidest tundidest, ülejäänud 732 tunnil oli hind võrdne. Eesti ja Läti elektrihindade võrdluses oli hind Lätis kolmandikul tundidest Eesti hinnast kõrgem.

Võimsusvood liikusid Eesti-Soome ühendustel 64 protsendil tundidest Eesti suunas ning kogu turule antud võimsus kasutati ühendustel ära kaheteistkümnel tunnil. Eesti- Läti suunal liikusid võimsusvood 86 protsendil ajast Eestist Lätti ning kogu võimsus kasutati ära ligi kolmandikul ajast.

Eleringi tulu piiriülese võimsuse jaotamisest oli jaanuaris üle poole miljoni euro ehk 527 151 eurot.

Elektri lõpphinda mõjutav süsinikdioksiidi emissioonikvootide hind jäi detsembriga sarnasesse hinnavahemikku ehk 4,69-6,11 eurot tonni kohta. Detsembris oli hind 4,3-6,54 eurot tonnist.

Kuu viimase kauplemispäeva tehingute põhjal Nasdaq OMX börsil võib Eestis veebruari keskmiseks elektrihinnaks kujuneda 35,9 eurot ja märtsis 34 eurot megavatt-tunni kohta.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
xerxes
xerxes

Soomes elektrihind on põhimaks 24,13 €/kuu (3x25A) ja elekter 11,20 snt/kWh
Kõik maksud ja tasud hinna sees. Kuidas Eestis?

Mnjah:)
Mnjah:)

Ajakirjandus võiks ikka täpsustada, et elektri börsihind ja see ei ole elektri lõpphind tarbijale! Sinna lisanduvad kordades suuremad tasud ja maksud. Ja oh seda imet, elektri kõpphind on kordades kõrgem. Seega võiks LE saada arenenumaks:)

wpDiscuz