Eile paigaldasid Saaremaa firma Esuteks mehed Hanila kirikusse tagasi restaureeritud pingid, mis sealt 1970. aastate alguses minema viidi.
Hanila kiriku sulgemisel viidi pingid Haapsalu Jaani kirikusse, kus need uue kasutuse leidsid. Kui pingid Haapsalust tagasi Hanilasse jõudsid, olid nad kiriku ülejäänud interjööriga mittesobivat rohelist värvi. Nüüd on nad saaremaa meistrite käe all saanud õige pruunika tooni.
Kirikupinkide värvikihte uurinud Svea Volmer firmast Vana Tallinn ütles, et tal õnnestus pinkidelt eristada vähemalt neli eri värvikihti. „Praegused toonid said valitud selle järgi, et nad siis ruumi sulanduksid,” selgitas Volmer.
Kunstiajaloolase Juhan Kilumetsa sõnul on Hanila kiriku pingistik ainulaadne, sest pingid erinevad üksteisest nii kõrguse, pikkuse, tahvelduse kui ka kaunistuste poolest. Mõnda kaunistust ei oska esmapilgul tähelegi panna. „Öelda, et pingid üksteisest natukene erinevad, on leebelt öeldud. Kahte sarnast pinki siin kergelt ei leia,” ütles ta.
Kirikupinkide valmistajaks peab Kilumets kohalikke talumehi. Tema sõnul võis kohalik kirikuõpetaja anda meestele teada, et kui kirkus istuda tahate, siis tehke oma pink ja tulge sellega. Kuigi üldine lahendus on sarnane, on iga meister pingi eri moodi lahendanud. „See võiks olla üks seletus sellele eklektilisele pildile,” lisas kunstiajaloolane.
Pinkide tagasipanekul sättisid töömehed uhkemad pingid esimestesse ridadesse, tagasihoidlikumad taha poole. Kui vahekäigu poolt pandi pingid nööri järgi paika, siis seinaäärses küljes on pikkused erinevad.
Kilumets tõdes, et juhuslik sisseastuja võib arvata, et Hanila koguduses pole korda majas. „Tegelikult teeb just see pingid unikaalseks ja teist nii vahvat lahendust ma Eesti kirikutes ei tea,” lisas ta.
Pinkide uuenemisele on kaasa aidanud praegu Austraalias elav, kuid Hanilast pärit Lily Kocins, kes oma talu müügist saaduda rahaga on annetanud kiriku korrastamiseks. Tänu annetusele on kiriku pikihoone saanud uue põranda, kirikutorn uue roosakna ja nüüd 12 000 euro eest restaureeritud ka pingid.
Fotod Arvo Tarmula
Juhan Kilumets, südamest tänud!