Terviseameti mürgistusteabekeskuse juhi Maarja Pae on koostatud ülevaate jõulude ajal enam kasutatavate taimede ja jõulukaunistustega seotud ohtude kohta.
Tegemist on aastate jooksul kogutud materjaliga, millega on pöördutud mürgistuse infoliini poole.
Enneta võimalikke mürgistusohte pühade ajal
Pühade aega iseloomustab kõige ilusa kõrval kahjuks ka laste mürgistusjuhtude arvu suurenemine. Vanemad on sel ajal rohkem hõivatud pühadeks ettevalmistuse ja kodu kaunistusega ning tähelepanu lastele kipub hajuma. Koju tuuakse uusi põnevaid asju, mis tekitavad väikelastes huvi, kutsuvad end suhu toppima ja maitsma.
Terviseameti mürgistusteabekeskus annab mõned nõuanded pühade ajal enamkasutatavate taimede ja kaunistuse suhtes, ikka selleks, et jõuluaeg oleks täis rõõmu ja toredaid emotsioone.
Potentsiaalselt ohtu kujutavad taimed:
Amarüllis, Ratsuritäht (Hippeastrumspp.): Ilus erksa värviga õite ja tähekujuliste lehtedega taim on toodud troopilisest Ameerikast ja Aafrikast. Kõik taime osad on mürgised. Mürgistuse algusele viitav sümptom võib olla kõhuvalu.
Jõulupuu (Cedar): Selle taime osad põhjustavad kõhuvalu ja sügelevat löövet.
Iileks (Ilexspp.): Erepunased marjad on väga külgetõmbavad laste jaoks. Kuni kahe marja söömine ei ole ohtlik. Suurem kogus aga võib kutsuda esile oksendamist, kõhuvalu, kõhulahtisust (võib verega), teadvusehäiret.
Puuvõõrik (Phoradendronspp.): Kõiktaime osad sisaldavad toksilisi aineid. Mürgistusele viitavad oksendamine, kõhulahtisus ja kõhuvalu. Kuni kahe marja või lehe söömine ei põhjusta rasket mürgistust. Kui otsustate oma koju puuvõõriku tuua, pange taime ümber võrk või kilekott. Nii ei saa teie koduloomad ega lapsed suhu panna maha kukkunud marju ega lehti.
Koralltomat (Solanumpseudocapsicum): Taime kõik osad on mürgised ning kutsuvadesile oksendamist, naha punetust, ärevust ja hallutsinatsioone. Taime marjad on oranži ja tumepunast värvi. Mõnedel juhtudel võivad esile kutsuvad krampe.
Jõulutäht (Euphorbiaspp.): Suures koguses alla neelamine kutsub esile mõõduka kõhuvalu. Taime mahl põhjustab nahalööve, mahl tuleb maha pesta vee ja seebiga. Jõulutähte peetakse alusetult väga mürgiseks taimeks.
Vähem ohtlikud või ohutud taimed:
Tuliastel (Pyracanthaspp.): Tänu oma lumetaolistele lehtedele on see taim praktiliselt iga piduliku laua keskseks kaunistuseks. Tuliastel on imeilusate õite ja valgete marjadega taim. Suures koguses marjade tarvitamine võib põhjustada kõhuvalu. Paljude ekspertideseisukoha järgi on see taim ohutu.
Jõulukuusk (Pine, Spruce ja Fir): Okkad võivad põhjustada lämbumist, kuid okkadise toksilisedei ole.
Kee-palvehernes (Abrusprecatorius): Taime ilusaid tumepunaseid mustade servadega lehtikasutatakse ehete valmistamisel. Indias ja Aafrikas põhjustab see taim nii inimeste kui ka loomade mürgistusi. Kui oad neelatakse alla tervetena, siis ei ohusta nad tervist. Kui aga ube näritakse enne alla neelamist, võivad need põhjustada oksendamist, kõhuvalu ja verega kõhulahtisust.
Jõulukaktus: Jõulude traditsiooniline taim.Selle lehed onsiledad, ere rohelised, servadest sakilised. Jõulukaktusel on roosakaspunased kuni lillakad õied. Taim ei ole toksiline.
Soovitused:
Jälgige lapsi! Uue ja tundmatu taime koju toomisel võiks hoida alles taime ladinakeelse nimetuse. Kui kahtlustate, et laps on taime osa alla neelanud, küsige nõu ja abi mürgistusteabekeskuse infoliinilt 16 662.
Jõulude ajal enamlevinud kaunistused:
Valgustid: Lambid võivad sisaldada väikeses koguses metüleenkloriidi. Sama ainet leidub ka värvi eemaldajate koostises. Metüülkloriidi sattumine suu limaskestale või nahale võib põhjustada ärritust.
Küünlad: Küünlad koosnevad vahast ja muudest sünteetilistest ainetest, ei ole toksilised. Vaatamata sellele võivad küünlad põhjustada lämbumist väikelastel. Ärge kasutage küünlaid jõulupuu lähedal!
Jõulupuu kaunistused: Reeglina õhukesest klaasist, metallist, vahtpolüsteroolist või puust valmistatud kaunistused võivad alla neelamisel põhjustada kas lämbumise või soolesulguse. Mõned antikvaarsed jõulupuu ehted on kaetud toksilise värvi või lakiga. Selle kogus aga on väike ning mürgistus vähe tõenäoline.
Jõulupuu vees lahustuv pulber: Selleks, et jõulupuu oleks kauem ilus ja lõhnaks hästi, lisatakse vette toiteainete segu pulbrit. Pulbri põhiliseks koostisosaks on suhkur, mis ei ole ohtlik. Kodus tehtud lahused aga sisaldavad rohkelt aspiriini, mis võib suurtes kogustes osutada toksiliseks.
Kingituste pakkimispaber: Enamasti on pakkimispaber ohutu. Ettevaatust nõuavad kunstvärviga kaetud rippuvad osad. Ärge laske lastel neid närida!
Glitter: Ei ole toksiline
Kunst lume ja vedelikuga täidetud suveniirid: Populaarseteks suveniirideks on veega või glütseriiniga täidetud klaaspallid. Nende sees hõljuv kunst lumi on kaltsiumi karbonaat ja see ei ole toksiline. Mõnikord võib suveniiri vesi põhjustada toidumürgistust.
Lume spray: Paljud lume spray’dsisaldavadatsetooni või metüülkloriidi. Nende ainete aurud võivad sisse hingamisel põhjustada hingamisteede ärritust. Halvasti tuulutatud ruumis võib lühiajaline aurude sisse hingamine kutsuda esile pearinglust, peavalu ja oksendamist. Pikaajaline ruumis viibimine ja aurude sisse hingamine võib põhjustada raskemaid mürgistuse tunnuseid. Lugege hoolikalt pakendis olevat kasutamisjuhendit. Kuivanud lumespray ei ole ohtlik.
Säraküünalde keelega maitsmine: on ohutu. Sisaldavad baariumnitraati, mis võib alla neelamisel põhjustada seedehäireid. Kui on söödud üle 2 cm jupp, tuleb manustada aktiivsütt;
Tuletikud – kuni 20 tuletikupea söömist ei peeta ohtlikuks;
Praetermomeetrid ei sisalda elavhõbedat, vaid punaseks või siniseks värvitud petrooleumitooteid. Praadi võib süüa ka siis kui termomeeter on purunenud. Värvunud osa tuleks välja lõigata.
Patareid- (nööp-patareid)-enamik patareidest sisaldavad alkaalset elektrolüüti, mis võib väljavoolates põhjustada söövitust. Nööp-patareide poolt põhjustatud sümptomid tulenevad peamiselt nende söögitorru kinni jäämisest. Tavaliselt väljuvad väiksed patareid organismist loomulikul teel.
Mürgistusõnnetuse korral võtke ühendust mürgistuse anonüümse infoliiniga: 16 662. Kõnedele vastatakse ööpäeva ringselt.
Mürgistusinfoliin annab asjakohast infot järgmiste mürgistusjuhtude korral:
- kodukeemia;
- taimekaitsevahendid ja väetised;
- näriliste ja putukatõrjevahendid;
- kosmeetika ja loodustooted;
- ravimid, narkootilised ained;
- seened, taimed;
- mürgiste loomade hammustused;
- mürkgaasid;
- alkoholid.