Eesti Vegan Selts: Eesti Päevalehe artikkel on eksitav ja selektiivne

Lemmi Kann

lemmi.kann@le.ee

ToidukorvFoto: vegan.ee

Eesti Vegan Selts mõistab hukka laste väärkohtlemise ehk nende vajalikest kaloritest, vitamiinidest ja mineraalidest ilma jätmise ning autoriteetsete vegantoitumist puudutavate soovituste ignoreerimise, kuid märgib, et EPLi artiklis loodud seosed veganluse, madala D-vitamiini ja lapse nõrkuse vahel pole pädevad. .

Lääne Elu avaldab veebilehel vegan.ee ilmunud pöördumise täisteksti muutmata kujul.

19.11 Eesti Päevaleht tõstatas artikliga “Vegandieedist tekkinud tervisekahjustused on jõudnud Eesti lasteni” vajaliku teema, kuidas vanemad jätavad lapsed ilma olulistest toitainetest. Selline käitumine on lapse väärkohtlemine, mis tuleb hukka mõista sõltumata sellest, millise menüü – taimetoit, segatoit, paleo jne – järgi toitutakse.

Samas luuakse artikliga väärseoseid veganluse ja terviseprobleemide vahel.

Maailma suurim toitumisasjatundjaid koondav organisatsioon Academy of Nutrition and Dietetics on aastaid tagasi avalikult kinnitanud, et hästi planeeritud vegantoitumine tagab kõigi vajalike ainete piisava saamise ning on sobiv inimestele igas eluetapis, sh raseduse ja imetamise ajal ning imiku-, lapse- ja noorukieas. Lisaks USA-le kinnitavad vegantoitumise sobilikkust igasse eluetappi ka Ühendkuningriigi, Kanada, Austraalia ja Põhjamaade toitumisasjatundjate organisatsioonid ning riiklikud toitumissoovitused.

Eesti Vegan Selts toetub oma soovitustes täielikult nimetatud autoriteetidele ega võta vastutust nende Eesti veganite ees, kes mistahes põhjustel endale või oma lastele soovituste kohaselt D- või B12-vitamiini juurde ei manusta. Lapsele D-vitamiini aastaringset juurdemanustamist soovitavad kõik Eesti arstid igale segatoiduliselegi lapsevanemale juba tema 2. elunädalast alates. Loomne toit sisaldab ebapiisavas koguses D-vitamiini ning meie laiuskraadil pole võimalik saada seda soovituslikus koguses toidulisandit juurde manustamata mitte ühegi toitumisviisi korral. D-vitamiinipuudus ei ole üksnes taimetoitlaste probleem, vaid kimbutab lõviosa eestlasi.

Arst-õppejõud Mart Kulli 2010. aasta doktoritöös selgus, et vaid 27% eestimaalastest oli D-vitamiini tase talvel piisav ning vaid 3%-l optimaalne; isegi suvel oli 29%-l tase ebapiisav ja vaid 10%-l optimaalne. ETV saates “Mõistlik või mõttetu” märkis perearst Anneli Talvik, et lisaks D-vitamiini puudusele on Eestis väga levinud ka B12-vitamiini puudus.

Taimetoitlasi on Eestis väga vähe ja nimetatud puudusi esineb sagedasti ka segatoiduliste hulgas.

Eesti Päevalehe artiklis esinevad selektiivsuse ja eetilisuse probleemid.

Tuhandete liikmetega vegangruppidest on kontekstist väljarebitud tsitaadid, kus kurdetakse lapse terviseprobleemide üle. Taustainfot kindlaks tegemata või osapooltelt selgitusi küsimata avaldatakse sõnavõtud ning luuakse valeseoseid.

Artiklis tsiteeritud ema, kes oma lapse madalat D-vitamiinitaset ja nõrkust kurdab, kommenteeris artiklit: “Minu laps pole isegi vegan ning vegangrupist sai lihtsalt nõu küsitud, sest selle liikmed on toitainetega keskmisest rohkem kursis. Mu laps on lihatooteid ise vältinud, ei taha verivorsti süüa, kuid siiski sööb ta piimatoite ning tarbib aeg-ajalt liha.”

Artiklis loodud seosed veganluse, madala D-vitamiini ja lapse nõrkuse vahel pole pädevad.

“Lapsel on ammu tervis korras,” ütleb ema, ning kahtleb kontekstiväliste tsitaatide esitamise eetilisuses.

Artiklis loodud paralleel MMSi ja vegantoitumise vahel on kohatu ja väär, MMS-i ei soovita ükski maailma suurim terviseasjatundjaid koondav ühendus, küll aga veganlust. MMS-i ei soovitata teadliku kasutamise korral mitme lääneriigi riiklikutes soovitustes või Harvardi Rahvatervisekoolis.

4 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Mnjah
7 aastat tagasi

Nagu ütles vana Albert, et universum ja inimlik lollus on piiritu, kuid esimese osas on tal kahtlusi. Eks eskimod peaksid ka mõne arvates ainult taimi närima:)

Q.
7 aastat tagasi
Reply to  Mnjah

Hetkel see piiritu lollus näitab pigem autori piiratud maailmavaadet, mitte seda, mida inimene sööb või ei söö. Einstein muuseas oli suur taimetoidu pooldaja väga mitmetel põhjustel….

Mnjah
7 aastat tagasi
Reply to  Q.

Kui oleks vaimult suur…endokrinoloogide vastus teemale on siin kliimavöötmes ja keskkonnas üks, veganlus pidurdab kasvava lapse arengut. No ei suuda ükski laps vajalike ühendeid ainult taimset päritolu toidust kätte saada ega süüa kümnete kilode kaupa silo. Loomulikult söön minagi soojas ja päikelises kliimas vähem kõike, ka liha. Aga see ei tähenda, et külmas ja valgusevaeses kohas sama on. Antud juhul ei kaitse last keegi ning asjal võivad olla pöördumatud tagajärjed. Lahenduseks võiks olla, et vegani pooldajate lapsed tuleks allutada periodilisele tervisekontrollile.

Vahur
6 aastat tagasi
Reply to  Mnjah

Juba lause,et taimetoitlus tähendab kümneid kilo silo(muru,naadi)söömist näitab juba sinu harituse ja IQ taset.Võiksid ka ise tervisekontrolli läbi teha .