9

Haapsallane muretseb vana kalmistu pärast

Kaie Ilves

Kaie Ilves

kaie@le.ee

ML  Kullamaa kalmistu 001

Haapsalu vana surnuaeda tahetakse uuesti kasutusele võtta, kas aga ei peaks enne korda tehtama teed, aiad ja piirded ning ajaloolised mälestusmärgid ja hauaplatsid?

Jalutasin vanal surnuaial, sest mulle meeldib vaikus ja rahu ning kuulata linnulaulu, aga eriti meeldiv jalutuskäik see ei olnud.

Fassaad, st tänavapoolne osa on korda tehtud, aga ülejäänud aed?

Ühel pool on okastraataed – huvitav, kas surnud panevad just sealtpoolt plehku?

Teisel pool on on ümber lükatud ja rikutud hauakivid ning platsid, ja ümber pole midagi, mis vandaale takistaks. Ei imesta, miks on kalmistu nii räämas.

Kui teha ilus ja korralik aed ning piirded, siis vandaalidel, kes käivad seal laamendamas, tekiks ehk respekt aja- ja kultuuriloo ning lahkunute vastu.

Haapsallane (nimi toimetusele teada)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
susla
susla

Soovitan Kaubamaja kõrval asuva vennaskalmistugi taas kasutusele võtta.

Helga
Helga

See oleks küll kena algatus! Kes on siis need vandaalid? Satun sinna harva, olen kohtunud ja rääkinud nende koolinoortega, kes kambana seal viibivad /tulevad koolist/ ja loobivad maha näksimisest järelejäänud sodi… Märkusele ei reageerita .Koolinoortega võiks arutleda, kuidas kultuuriväärtusi hoida . Kas nad teavadki, kelle kalmud seal on. Teabetahvel ei ole täiuslik ja ajakohane.

Karla
Karla

kiidan KÜBE turvameeskonda…
Sukles on gei ja olukorda allpool ei suuda kontrollida..kõik lõhuvad…

padjaklubi
padjaklubi

Mõistus peaks ikka külm ja klaar olema. Õlu ei lähe kohe mitte. Kübe meeskonnale oleks vaja sinist vilkurit ning turvapatju.

Minu
Minu

vanaema hauaplatsil on hauakivi 2 korda ümber lükatud, korra varastati küünlalatern. Leidsin selle mõnikümmend meetrit eemal mahajäetud hauaplatsilt. Tõin tagasi, nüüdseks on see latern taas varastatud. Hauaplats asub peaaegu kalmistut läbiva tee ääres, mõnikümmend meetrit peaväravast. Ka Metsakalmistul varastati hauaplatsilt küünlalatern.

Kübe
Kübe

Ikka vahel istume ja hoiame korda aga pingid korjati ära. Külma kivi peal õlut ryybata on ebamugav.

Armas+Härra
Armas+Härra

Aga selle eest pandi teile Jaama poe ette pingid koos päikesevarjudega. Sõbrad sul kõik seal juba!

Kodanik
Kodanik

Kuid seal on ju aastaid see räämas,keset linna.On asi millest ei üritatagi vist jagu saada,miks?

Enriko
Enriko

Ei teki vandaalidel mingit respekti lahkunute ega elavate vastu. Sellepärast nad ongi vandaalid ja seetõttu mõistan hästi Sauna põigu elanike okstraadistatud plankusid.

Vanas surnuaias tekiks stabiilsus, kui lisada praegusele kivimüürile kõrgenduseks korralik metalloradega aed ja hakata lukustama väravaid. Aga isegi see ei taasta vandaalide lammutustööd.

wpDiscuz