0

Liiklusregistri e-teenuseid saab nüüdsest kasutada ka volitatud isik

Urmas Lauri

Urmas Lauri

urmas.lauri@le.ee

Nüüdsest saab volituse alusel autoostu või -müüki vormistada ka e-teeninduses ja see võimalus lihtsustab toiminguid eelkõige juriidilistel isikutel.

Volituste süsteem lihtsustab toimingute sooritamist just juriidilistel isikutel, kellel tuleb volitusi sagedamini ette, teatas maanteeameti pressiesindaja BNS-ile. Lisaks sellele on toiming e-teeninduses 20 protsenti odavam.

Maanteeameti klienditeenindusjuhi Tatjana Portnova sõnul tuli varem täita paberil volitus, viia see liiklusregistri büroosse või saata see sinna e-kirjaga. “Kui volitus teha aga e-teeninduses, siis kehtib volitus autoostu vormistamisel nii e-teeninduses kui ka büroos,” selgitas Portnova, kelle sõnul saavad volitusi anda ainult sõidukite omanikud. Uue süsteemiga on liitumas ka liisingfirmad ja see teeb elu lihtsamaks nii liisingfirmade kui ka nende klientide jaoks.

Volituse andmiseks tuleb sisse logida e-teeninduse keskkonda, mida saab teha ID-kaardi, Mobiil-ID või läbi pangalinkide kaudu. Volitused vajavad digiallkirjastamist ehk kui klient logib sisse läbi pangalingi, peavad tal siiski olemas olema ID-kaart või Mobiil-ID ning PIN-koodid. Portnova rõhutas, et tänu digiallkirjale on e-teeninduses volituste andmine ka turvalisem. „Paberkandjal volitusel ei saa kunagi kindel olla, et allkiri pole võltsitud,“ selgitas Portnova. Lisaks saab e-teeninduses antud volitusi hiljem ka muuta ja tühistada.

E-teeninduses volituste andmiseks peab teadma volitatava isikukoodi, määrama volituse perioodi ja valima etteantud valikust antavad õigused. Volituste tüüpe on kaks, milleks on üldvolitus ja sõidukivolitus. Üldvolikirja puhul võib volitatu antud õigustega teha toiminguid kõigi volitaja sõidukitega, kuid sõiduki volikirja puhul vaid ühe konkreetse sõidukiga.

Juriidiliste isikute puhul on olemas ka edasivolitamise õigus. Kui juriidilise isiku puhul on õigus volitusi anda ainult juhatuse liikmetel, siis e-teeninduses saab juhatuse liige anda alluvale ka edasivolitamise õiguse, mis tähendab, et volituse saanud alluv saab tulevikus anda omakorda volitusi oma kolleegidele, kui selleks vajadus tekib.

Juriidiliste isikute puhul on oluline see, kas juriidilisel isikul on äriregistris esindusõiguste erisusi. Kui juriidilisel isikul äriregistris erisusi pole, siis juhatuse liige saab siseneda otse e-teenindusse ja seda kasutama hakata. Kui tal aga on erisusi, siis tuleb teha taotlus e-teeninduse kasutamiseks, mille blankett on olemas kodulehel. Riigiasutused ning hallatavad asutused peavad e-teeninduses toimingute tegemiseks esitama maanteeametile vastava taotluse, mille blankett on samuti kodulehel.

Volituste andmine e-teeninduses on tasuta, lisaks on teiste e-teeninduses tehtavate toimingute riigilõivud 20 protsenti soodsamad – kui näiteks liiklusregistri büroos maksab mootorsõiduki omanikuvahetus 61 eurot, siis e-teeninduses 48 eurot.

Praeguse seisuga saab liiklusregistri e-teenindus aadressil www.eteenindus.mnt.ee teha sõiduki omanikuvahetust ja tellida postiga uue registreerimistunnistuse, muuta sõiduki kasutajaid ja tellida postiga uue registreerimistunnistuse, kustutada sõiduki ajutiselt liiklusregistrist ja teha enne sõiduki ostmist sellele taustakontrolli.

Ainuüksi tänavu ulatub liiklusregistri toimingutega seotud ühekordsete volituste arv 16 000-ni, teatas pressiesindaja.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
wpDiscuz