Eestis müüdi inimestele ligi 8000 kantserogeenset sprotikonservi, enne kui veterinaar- ja toiduamet (VTA) jõudis sekkuda ja ohtlike konservide müük lõpetada, kirjutab uudisteagentuur BNS.
Läti sprotikonservide laborianalüüsi tulemused ületasid mitmekordselt polütsükliliste aromaatsete süsivesinikele (PAH) sätestatud piirnorme, seega tuvastati potentsiaalne oht tarbijate tervisele ning algatati toote tagasikutsumine turult, ütles VTA toiduosakonna peaspetsialist Eve Rehelem BNS-ile.
„Tegemist on Läti päritolu tootega „Sprotid õlis, 240g”, mida müüdi Eesti ettevõttele kokku 8064 karpi,” ütles VTA kauplemise ning impordi ja ekspordi osakonna peaspetsialist Elle Männisalu. Ta lisas, et ettevõtte käest õnnestus kätte saada jaanuarist saadik müügis olnud partiist 299 karpi, mis suunatakse hävitamisele. „Hetkel ettevõtte laos kõnealust toodet enam ei ole,” sõnas Männisalu.
„Peamisteks põhjusteks toidu saastumisel PAH-idega arvatakse olevat toidu töötlemisprotsessid nagu kuumutamine, suitsutamine, kuivatamine, mille puhul toit satub vahetult kokkupuutesse küttematerjali põlemissaadustega,” ütles VTA toiduosakonna peaspetsialisti Kristi Kerner. Toidu saastumine võib toimuda ka keskkonnareostuse kaudu, näiteks kala ja kalatoodete puhul, mis võivad saastuda laevade õlileketest tingitult, lisas ta.
Paljud PAH-id tekitavad elusorganismidele väärarenguid, mutatsioone ja vähki.