Justiitsminister: Otto Tiefi valitsus andis Eesti riigile õigusliku järjepidevuse katkematuse

Urmas Lauri

urmas.lauri@le.ee

vastupanuvõitluse päev 22.09.16

Justiitsminister asetas täna Tallinnas pärja Vabadussamba jalamile. Foto: justiitsministeerium

Täna tähistame riikliku tähtpäevana vastupanuvõitluse päeva. 22. september 1944 oli põhiseadusliku valitsuse eksiili mineku kuupäev, mille järgselt Eesti valitsus ei saanud kuni okupatsiooniaja lõpuni kokku tulla. Täna tähistab Eesti riik iseseisvuse taastamise järgselt vastupanuvõitluse päeva juba kümnendat korda.

Justiitsminister Urmas Reinsalu sõnul on ülimalt oluline, et Eesti riik peab meeles ja tunnustab igal aastal mälestusüritusega Otto Tiefi valitsuse moodustamist ja neid inimesi välisteenistuses, tänu kellele me saame täna rääkida riiklikust järjepidevusest ja iseseisvast Eestist.

„22. september on verstapost. Kolm päeva sai kahe okupatsioonirežiimi vahel sini-must-valge lipp Hermanni tornis lehvida, põhiseaduslik Eesti riik astus korraks ellu ja andis selge signaali, et niipea, kui olud võimaldasid, tegime meeleheitliku katse uuesti vabaks saada. Vastupanuvõitluse päeva tähendust on võimatu alahinnata – Otto Tiefi valitsuse moodustamine andis Eesti riigile õigusliku järjepidevuse katkematuse,“ rõhutas justiitsminister.

„Ühe väikese riigi iseseisvus pole kunagi iseenestmõistetav. Täna on põhjust öelda aitäh Eesti rahvale, et okupatsiooni ajal iseseisva Eesti unistus ei kustunud. Eriline tänu neile naistele ja meestele, kes rasketel aegadel omaenese elu hinnaga avaldasid vastupanu, kes võitlesid okupatsiooni vastu relvastatult ja relvastamata, kes astusid vastu metsavendadena, keda Eesti riigi kalliks pidamise eest arreteeriti, piinati ja tapeti, kuid kes hoidsid ikka üle põlvede hinges meie sini-must-valget lippu. Eesti riik oskab seda hinnata, et inimesed ei väsinud lootmast ja vastu panemast,“ ütles Reinsalu.

„Riiklike tähtpäevade üks mõte on meeles pidada ajaloosündmusi ja seda, mis on meile oluline. 22. septembrit 1944 toomine tänapäeva annab meile võimaluse korraks mõelda, kuidas oleksime ise käitunud selles olukorras. Kas oleksime eeskujuks oma lastele nagu need vaprad mehed ja naised, kes astusid vastu okupatsioonivõimu terrorile.“

Kell 7.00 heiskasid kooliõpilased Eesti lipu Pika Hermanni torni, kell 9.00 asetas justiitsminister koos üliõpilastega Vabadussõja võidusamba jalamile pärja Eesti rahva poolt. Sellele järgneb kell 10.00 akadeemiliste üliõpilasorganisatsioonide austusavaldus Otto Tiefi valitsuse liikmetele Tallinna Metsakalmistul, Otto Tiefi haual, kus peab kõne justiitsminister Urmas Reinsalu. Õhtul kell 18.45 algab tudengite rongkäik Raekoja platsilt Vabaduse väljakule, misjärel toimub Vabadussõja võidusamba jalamil pidulik kõnekoosolek.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments