Kuula artiklit, minutit ja sekundit
0:00 / :
Sellest sügisest kehtib koolides uus õppekava, mille järgi ei tehta tööõpetuse tundides enam poistel ja tüdrukutel vahet: mõlemast soost lapsed õpivad puu-, metalli- ja käsitööd.
Neljapäeval nohistasid Haapsalu põhikooli kuuenda klassi poisid õmblusmasinate taga, nagu oleks nad seda sünnist saati teinud. „Sul peab olema valge niit, kallis laps. Siis katsetad, kas masin töötab,” ütles käsitööõpetaja Siiri Reimann ühele ja siis teisele poisile: „Triigi see ära. Raud on seal. Siis vaatame edasi.”
Poiss valis sinise kangatüki ja suundus triikima. „Õmbleme seitsmendat nädalat poekotti,” ütles Reimann. „Lõp
Artikli lugemiseks tellige päevapilet, digipakett või logige sisse!
Reklaam
See on kõik õige ja heinosid pole vaja tähele panna, lihtsalt sellised teemad on nagu kärbsepaber selliste jaoks. Peale soo teema võiks ka sisuliselt need ained tänapäeva tuua. Saan aru, et endise poiste osa sisu on sama mis paar-kuni-viiskümmend aastat tagasi – käsitsi puidu ja metalli töötlemine, igast viilimised, treimised, saagimised ja painutamised. Hea teada ja võib kasuks tulla, aga mida on täna tegelt vaja – kuidas kodutehnikal viga leida ja parandada, kuidas kinnitusvahendid poest õigesti valida, kuidas ja millised elektrilisi tööriistu kasutada (trellid, lihvijad, saed jne), millise läbimõõduga kaabel valida jne jne.
nõuka ajal.
Ja isa on isa ja ema on isa…
Tuleb meelde nõuka aeg, kus pidi algklassides heegeldama
lihtsalt, kuidas endale lihtne söök valmis teha ja seejärel köök ära koristada, kuidas oste poes planeerida või kuidas nööp tagasi õmmelda, milleks seda õmblemist masina taga vaja on….
on tavaliselt isa ja ema, vanaisa ja vanaema, aastasadu on vanemad oma oskusi noorematele edasi andnud, nüüd nagu leiutataks ratast, lastele tuleb anda kõik võimalused oma huvide arendamiseks ja mitte raha eest nagu praegu, võtke rohkem lastelt raha ära ja saategi vesipiibu suitsetajad
õmblemisega tegelevad nii mees kui naissoost rätsepad ja väga edukalt.Samuti on väga head kokad nii mees kui naissoost. Ei saa aru mis jura see käib, on meeste ja naiste töö.
nt, elektrikud, ehitajad, kalurid, metsamehed, kaevurid, lasteaia ‘õpetajad’, med-õed, sots-töötajad, õmblejad jne, jne.
küll , see on vana mõttelaad , on praegu ja olid ka varem nii mehi kui ka naisi elektrikud, ehitajaid, lasteaia õpetajaid, sotstöötajaid isegi autojuht jne. jne. Tule maapeal, ära hõlju soovunelmasi. Üks asi mida ei saa mehed teha – on lapsi sünnitada veel praegugi.
kas neil tänapäeva lastel vanemaid polegi või?
Et koolis peab käima kodu koristamist õppimas?
Ja söögi valmistamist?
Vanemad on ju kõikidel lahus tänapäeval. Ja pole enam kellegi asi!
Kas kolm pluss kaks ei oska vanemad õpetada?
mis need noored pered siis nii massilsiet lahku lähevad? Mees tööl, tuleb koju, naisel pole süüa midagi, ei oska teha. Või naine kurdab et mees ei taha kodutöödesse eriti panustada. Ju siis pole kodus õpetatud, et toit ise valmis ei saa ja tuba ise end ei korista. Seeest istutakse tunde netis….Eluks vajalikku tuleb õpetada, mitte tikkimist ja kudumist. See olgu lisaainena, kel huvi on….
lähevad lahku, sest koolis ei õpetata koristamist ja söögi tegemist 😀
Aga lapsetegemine tuli loomulikust intelligentsist välja või?
Sama “loomulikku intelligentsi” võiks pere eest hoolitsemisel ka kasutada.
lapsevanematele tegemata töö – lapsevanem kasvatab oma eeskujul abitust.
Sa muidu enda sugupuud oled uurinud? Sest sinu puhul on küll kuskil mingi looduslik väärareng toimunud – kaks isa või kaks ema on selle kõrval naljanumber.
Signe Riisalo-u, útles ju, et ta ei tea, kes ta on, tahab, on mees, tahab, on naine, aga, kui válimust vaadata eks ta sooneutraalsuse poole kaldu ole. Egas muidu seda va lgt juraga ta tegeleks ja sunniks ebanormaalsusega normaalsele úhiskonnale peale.
Järgmisel aastal käivad poisid koolis roosade seelikutega ja tüdrukud kannavad pintsakut ja lipsu. Ikka edasi roheprogressi radadel!
Kui tahad sellist riietust, siis koolil on oma sõna ebasündsuse kohta öelda ikka. Siin käib aga hoopis jutt oskustest, elulisi oskusi õpetatakse.
Kool ei ütle midagi, vaid ütleb HARNO ja ministeerium. Kas siiani ei olegi siis koolides ”elulisi oskusi” tööõpetustundides õpetatud?
…kui on, siis ära närveeri! On, on.
Ikka peab oskama asju. Poiss ei pea just tikkima, aga süüa teha (kasvõi endalegi) ja pesumasina nuppu keerata võiks ikka osata. Järjest rohkem tüdrukuid huvitab ja puutöö, remont, restaureerimine. Miks mitte jagada õpetusi?
See võiks olla ikka vabatahtlik, võib-olla vanemate suunatud. Aga normaalne see pole et tüdrukud peavad metallitööd tegema ja poisid õmblusmasinate taga istuma. Elementaarseid oskusi elus toime tulemiseks peaks ikka kodud jagama, mitte lapsi koolis vasetumeelselt ei-tea-millega tegelema suundida!
Aga miks see normaalne ei või olla? Rätsepad on ajaalgusest peale mehed ju olnud? Mis mure siis naistel metallitööd teha pole.
Kusjuures naised on taiplikumad ja ka kohustundlikumad! Vähemalt meie ettevõttes on nii!
Mis siin ebanormaalset on? Ei saa tüdrukust metallitöölist automaatselt, kui korraks kruvikeerajat käes hoiab. Suurem mure vast selle ees, äkki lõhuvad oma kunstküüned ära. Vabatahtlik? Mõni jumbu ei taha matemaatikat õppida, mis teha siis?
talle järelaitamise tunde teha, et edaspidi oskaks raha lugeda!
laulame hallleluuuja