Lugeja küsib: mida teha kui töötaja tööle ei ilmu?

Lääne Elu

info@le.ee

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Töötaja ei ilmu juba mitmendat nädalat tööle. Telefonikõnedele ega kirjadele ka ei vasta. Kas saan tööandjana töölepingu lõpetada?

Töötajal peab olema töö tegemisest keeldumiseks alati põhjus (näiteks puhkus või haigusleht). Üldjuhul töötaja põhjuseta töölt puududa ei saa – tal peab olema selleks alati tõendav dokument (haiguse puhul haigusleht või haige pereliikme hooldamisel hooldusleht).

Kui töötaja puudub töölt põhjuseta, on tööandjal töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 88 lg 1 alusel õigus tööleping erakorraliselt üles öelda. TLS § 88 lg 1 p 3 sätestab, et tööandjal on õigus tööleping erakorraliselt üles öelda, kui töötaja on hoiatusest hoolimata eiranud tööandja mõistlikke korraldusi või rikkunud töökohustusi. Seega, kui töötaja ei ilmu tööle, eeldab seadus, et tööandja teeb töötajale ennekõike hoiatuse ja alles siis ütleb töölepingu erakorraliselt üles. Seetõttu on tööandjal mõistlik saata töötajale kiri (nt e-kiri või/ja tähitud kiri või SMS), kus paluda teatada, miks ta puudub ja kas on puudumist õigustavaid asjaolusid.

Kirjas on mõistlik töötajat hoiatada, millised seadusest tulenevad tagajärjed võivad olla töökohustuste rikkumisel, ja anda vastamistähtaeg. Kui töötaja siiski tähtajaks tööle ei ilmu ja tal puudub mitteilmumiseks seaduslik alus ning tööandja on töötajat juba hoiatanud, on tööandjal õigus kaaluda töölepingu erakorralist ülesütlemist TLS § 88 lg 1 p 3 alusel.

Tööandja saab töölepingu üles öelda kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis ülesütlemisavaldusega. Oluline on, et hoiatuse ja ülesütlemise vahele jääks paaripäevane vaheaeg ehk samal päeval ei saa saata nii hoiatust kui ka ülesütlemisavaldust.

Erakorralisel ülesütlemisel peab üldjuhul järgima etteteatamistähtaegu. Tähtaja võib jätta järgimata, kui pole mõistlik nõuda töösuhte jätkamist etteteatamistähtaja lõppemiseni (näiteks kui töötaja on hoiatusest hoolimata toime pannud eriti raske rikkumise, mille tõttu tööandjal tekib kahju jne).

Töölepingut ei saa üles öelda tagasiulatuvalt. Riigikohus on leidnud (otsus nr 3-2-1-117-11), et töölepingut on võimalik üles öelda ainult edasiulatuvalt. Seega on kõige varem võimalik tööleping lõpetada ülesütlemisavalduse kättesaamise päeval.

Vladimir Logatšev

tööinspektsiooni juhtiv nõustamisjurist

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
1 Kommentaar
Inline Feedbacks
View all comments
kobruleht
1 aasta tagasi

võiks ka petseri linna telefoni raamatu lehekülgi lehe täiteks avaldama hakata ja teha seda tasuta seni, kuni midagi asjalikku kirjutada pole